{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 189387

در پی توافق برجام و پس از فرو ریختن دیوار تحریم هوانوردی کشورمان، تفاهم‌نامه خرید ۲۰ فروند به علاوه حق گزینش ۲۰ فروند هواپیمای ATR۷۲ سری ۶۰۰ بین هما و شرکت ایتالیایی - فرانسوی ATR به امضا رسید.

 در حال حاضر 4 فروند هواپیمای ATR72-600 آماده تحویل هستند و به زودی وارد کشورمان می‌شوند. لازم است به طور دقیق با خصوصیات این هواپیما و همچنین سهم این هواپیما از بازارهای جهانی آشنا شویم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،نخستین هواپیمای ATR72-600 در سال 2010 تحویل مشتری شد و منطبق با آخرین تکنولوژی و جدیدترین سیستم‌های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی جهان است. مدل سفارش شده توسط ایران قادر است 70 نفر را تا مسافت 1528 کیلومتر جابه‌جا کند و به خاطر استفاده از موتورهای ملخی بسیار کم مصرف، ایمن و پیشرفته هزینه‌های عملیاتی آن به شدت پایین و مقرون به صرفه است.

این هواپیما قادر است در تمام شرایط جوی پرواز کند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته، امکان فرود در سخت‌ترین شرایط جوی را فراهم می‌سازد.

این مدل و مدل‌های قبلی سالیان زیادی است که در کشورهای مختلف دنیا از آمریکا و قلب اروپا تا خاور دور مورد استفاده شرکت‌های مختلف و پرآوازه است.

کابین خلبان این هواپیما از نوع شیشه‌ای  (Glass Cockpit)است و از نظر فنی و امکانات نمایشگرها، سیستم‌های الکتریکی و... شباهت‌هایی با هواپیمای پیشرفته ایرباس A350 دارد که با توجه به سفارش 16 فروندی از این مدل توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، این مساله یک مزیت می‌باشد و باعث راحتی خدمه پروازی می‌شود.

در نگاه اول و به دلیل تصور غلطی که در کشور ما در مورد  هواپیماهای ملخی وجود دارد، ممکن است این‌طور به نظر برسد که هواپیماهای ملخی قدیمی بوده و از ایمنی پایینی برخوردار هستند؛ در حالی که عکس این مساله صادق است. موتورهای ملخی که در این هواپیما به کار گرفته شده‌اند توسط شرکت پرآوازه کانادایی پرت اند ویتنی(Pratt and Whitney) ساخته شدند و از نوعPW127M است.

این موتور‌ها می‌تواند قدرتی معادل 2750 اسب بخار تولید کنند و در زمره بهترین، کارآمدترین، اقتصادی‌ترین و ایمن‌ترین موتورهای ملخی است.

ارسال نظر