{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 154654

آخوندی:پیش‌نویس ساخت قطعه هواپیما آماده شد

وزیر راه و شهرسازی از واگذاری امتیاز ساخت قطعات هواپیما به ایران از سوی بویینگ و ایرباس خبرداد و گفت: در متن پیش‌نویس قرارداد به این موارد اشاره شده است.

عباس آخوندی درباره امتیازات واگذار شده به ایران در پیش نویس قرارداد خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ، گفت: امتیاز ساخت و نگهداری قطعات هواپیما از سوی این دو شرکت به ایران داده شده است و این موضوع در متن پیش نویس قراداد با این دو کمپانی مورد اشاره قرار گرفته است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی اظهار کرد: بنابراین ایران با خرید این هواپیماها می‌تواند در حوزه تعمیر، نگهداری هواپیماهای خریداری شده و بخصوص ساخت قطعات آنها فعال شده و در زمینه تامین بازارهای منطقه نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهد.

 واگذاری امتیاز تعمیر و ساخت قطعات هواپیما به ایران در متن پیش نویس قراردادهای خرید از ایرباس و بوئینگ درحالی از سوی آخوندی تایید شد که پیش از این مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی هم به صورت تلویحی، از ارائه این امتیاز به ایران خبر داده بود.

دریافت برخی امتیازات از ایرباس و بوئینگ در قراردادهای خرید هواپیما، یکی از دغدغه‌های فعالان صنعت هوایی کشور است. آنها معتقدند بی‌توجهی به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ایران در این قراردادها، امتیازات بزرگی را از صنعت هوایی ایران می گیرد؛ به اعتقاد دست‌اندرکاران صنعت هوایی کشور، درحال حاضر صنعت هوا و فضای ایران در منطقه حرفی برای گفتن دارد و با دریافت امتیاز ساخت و تعمیر قطعات می تواند به هاب منطقه در این زمینه تبدیل شود.

علی محمد خان محمدی، کارشناس صنایع هوا و فضا پیش از این گفته بود که در پیش نویس قرارداد خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ، موضوع تعمیر و نگهداری قطعات از سوی طرف ایرانی چندان جدی گرفته نشده و در شرایطی که مراحل نهایی خرید هواپیماها درحال سپری شدن است اما تاکنون از کارشناسان سازمان صنایع هوا و فضا به عنوان متولی تعمیرات سنگین و ساخت قطعات هواپیماهای کشور برای حضور در جلسات رایزنی دعوتی به عمل نیامده است.

 البته با واگذاری این امتیاز به ایران می توان به آینده صنایع هوایی کشور امیدوار بود اگرچه این موضوع، اهمیت بهره گیری از دانش کارشناسان و خبرگان صنعت هوایی کشور را در گفت و گو با طرف خارجی نفی نمی‌کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۸ ۳

  بویینگ و ایرباس حتی حاظر به فروش هواپیما به ایران نیستند ،،،، مگر ایران خودرو است که از قطعات شما استفاده کند ؟ چرا فکر میکنید که همه ساده لوح هستند ؟ شاید اجازه داده برای هواپیماهای قدیمی که در ایران موجود هست مثلا صندلی هایش را تعمیر کنید ...

 • ناشناس
  ۶ ۰

  ... تمام قطعات بویینگ در امریکا و در مجموعه تابعه خودش ساخته میشوند . بعلت حساسیت کار .

 • ساسان
  ۳ ۲

  هواپيما رو كه گرفتيد بعد به فكر قطعه باشيد همش حرف رو كاغذ

 • ناشناس
  ۸ ۱

  وای چه خوب .
  بیخیال استاد ،بویینگ ! ! ! ایران خودرو ؟ ؟ یا سایپا قراره براشون قطعه بسازه ؟
  عادت کردم که چیزهای عجیب و غریب را باور کنم ، باشه چشم اینم باور میکنم .ولی دیگه قول بدید برای ناسا قطعه نسازید .

 • ناشناس
  ۵ ۱

  تمام قدرت غرب درانحصارات وتوليدات انحصار ى انها نهفته است كشور هاى غربى هيچوقت تكنولوژى هايى كه عامل برترى انها است به كسى نمى دهند بشنو ولى باور نكن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ادعاهای عجیب ،فقط مخصوص مسولین ایرانی است،حتی آلمان و ژاپن هم ادعای ساخت قطعات بویینگ را ندارند . لطفا توضیح بدهید ، در باره ادعای خودتان ، کدام قطعه را ؟؟؟ قفل درب دستشویی را میگویید ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با اجازه چهارده سال توی قسمت تعمیرات هواپیما کار میکردم در امریکا . و دستور ساخت قطعات فلزی مینوشتم و طراحی میکردم. بوئینگ بدون اجازه FAA و ایرباس بدون اجازه IATA نمی توانند اجازه ساخت قطعات به کسی جز سازنده اصلی بدهند. PMA یا part manufacturing authority باید با اجازه باشد و فقط با وجود نقشه های طراحی اصلی قطعه و از مواد لیست شده در لیست ارقام نقشه فنی قطعه. technical drawing

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری