کد خبر 470848

مدیرعامل شرکت مترو خبر داد:

افزایش صددرصدی ظرفیت جابجایی مسافر در خط ۳مترو

مدیرعامل شرکت مترو از آغاز ساخت پایانه آزادگان در خط ۳ متروی تهران خبر داد و گفت: با اجرا این پایانه، امکان کاهش سرفاصله حرکتی قطارها در خط مذکور از ۶ به ۲ و نیم تا ۳ دقیقه فراهم شده و ظرفیت جابجایی مسافر نیز دو برابر خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ علی امام از اجرای قریب الوقوع مراسم کلنگ زنی و آغاز ساخت پایانه آزادگان در خط ۳ متروی تهران خبر داد.

خط ۳ به‌عنوان طولانی‌ترین خط متروی پایتخت، در حال حاضر با ظرفیت ۲۰ رام قطار و با سرفاصله زمانی ۶ دقیقه در حال بهره‌برداری است که به دلیل فقدان تعمیرگاه و پارکینگ قطارها، امکان کاهش سرفاصله حرکتی در این خط به کمتر از 6 دقیقه میسر نیست اما با ساخت پایانه آزادگان و کاهش سرفاصله حرکتی قطارها به 2 و نیم تا 3 دقیقه، ضمن دو برابر شدن ظرفیت جابجایی مسافر در این خط، امکان افزایش ناوگان و سهولت در سرویس و نگهداری قطارها فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت مترو با اشاره به اینکه برای ساخت پایانه آزادگان نیازمند ایجاد مکانی به وسعت یک هکتار به ازای هر کیلومتر مسیر برای تعمیرات و پارک قطارها هستیم، عنوان کرد: اجرای پایانه آزادگان با برگزاری اولین مناقصه طرح و ساخت پایانه (EPC) در کشور و با مشارکت 6 شرکت برای اجرای فرآیند طراحی، امور ساختمانی و نیز کارهای تجهیزاتی صورت می پذیرد.

اجرای پروژه به 3 سال زمان نیاز دارد که در قالب 3 فاز شامل پارکینگ (فاز اول)، تعمیرگاه (فاز دوم) و خط تست و لوپ (فاز سوم) پیش‌بینی‌شده است. فاز اول این پایانه، تابستان سال آتی به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت مترو بابیان اینکه پارکینگ پایانه آزادگان در مجاورت بیمارستان کودکان حکیم در منطقه ۱۸ قرارگرفته است، عنوان کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور، ساخت یک ایستگاه در کنار بیمارستان مذکور برای تسهیل دسترسی اهالی این محدوده به شبکه مترو در نظر گرفته‌شده است.

با در نظر گرفتن این موضوع و نیز کمک به کاهش سرفاصله حرکتی قطارها در طولانی‌ترین خط مترو پایتخت به‌واسطه ساخت پایانه و نیز اتصال خط ۳ متروی تهران به خط حومه‌ای اسلامشهر در آینده‌ای نه‌چندان دور، اهمیت ساخت پایانه آزادگان برای شبکه مترو تهران بسیار زیاد است.

گفتنی است خط ۳ مترو تهران به طول ۳۴ کیلومتر و ۲۴ ایستگاه از بزرگراه آزادگان در جنوب غرب تهران آغاز و با گذر از مراکز مهمی همانند میدان منیریه، میدان راه‌آهن، خیابان جمهوری، چهارراه ولیعصر (عج)، میدان ولیعصر (عج)، خیابان شهید بهشتی، چهارراه قصر، بزرگراه شهید صیاد شیرازی، بزرگراه شهید بابایی و میدان نوبنیاد به شهرک قائم در شمال شرق پایت

بیشتر بخوانید
ارسال نظر