{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 389711

شرکت شهروند در راستای تحقق شعار "شهروند فروشگاهی برای همه" برنامه های هدفمندی را در جهت مناسب سازی فضاهای فروشگاهی و بهبود خدمات رسانی به معلولان و سالمندان جامعه تدوین کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، رشد و توسعه هرجامعه متناسب با به کارگیری توانایی‌های موجود در آن جامعه است و یکی از راه‌های تحقق آن، تأمین بستری مناسب برای حضور فعال افراد و ایجاد فرصت‌های مساوی برای اقشار مختلف در جابجایی و دسترسی به ساختمان‌های عمومی و فضاهای شهری است.

هدف نهایی در توانبخشی و توانمند سازی معلولان بازگرداندن استقلال فردی معلول در زندگی شخصی و اجتماعی است، اما هر زمان که موضوع مشارکت و فعالیت اجتماعی معلولان مطرح می گردد با مشکل عدم مناسب سازی مواجه می شویم.

مناسب سازی یک الزام و ضرورت است و نه یک انتخاب، به همین دلیل است که در کشورهای پیشرفته، امر مناسب سازی و توجه ویژه به دسترسی افراد سالمند و دارای معلولیت به امکانات جامعه، جزو جدایی ناپذیر ضوابط قانونی و لازم الاجرا است.

در همین راستا در دوره مدیریت شهری جدید، تاکید زیادی بر مناسب سازی فضاهای شهری برای تردد راحت سالمندان و افراد معلول به ویژه نابینایان که مشکلات به مراتب بیشتری برای رفت و آمد در سطح شهر دارند، شده و تحقق شعار "تهران شهری برای همه" سرلوحه اقدامات جدی تمامی نهاد ها و موسسات اجرایی  شهرداری تهران قرار گرفته است.

بر همین اساس فروشگاه های زنجیره ای شهروند، به عنوان بازوی مدیریت شهری که همواره همسو با سیاست‌ها و رویکردهای مدیران شهری حرکت کرده در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود، با مناسب سازی ورودی ها و فضاهای داخلی فروشگاه هایش برای تردد راحت تر سالمندان و افراد معلول امکانات ویژه ای را برای خدمت رسانی بیشتر به این قشر جدایی ناپذیر از جامعه در نظر گرفته است.

در حال حاضر چیدمان محصول و نحوه قرار گیری قفسه ها در فروشگاه های شهروند به گونه ای است که تمام مشتریان بتوانند بدون مشکل به تمامی کالاها و محصولات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند، علاوه بر آن به پرسنل شهروند آموزش های لازم در خصوص همیاری به مشتریان و توجه ویژه به سالمندان و افراد معلول داده شده تا در هر نقطه‌ای از فروشگاه‌ در انجام مراحل خریدشان یاری رسان باشند، همچنین در تمامی فروشگاه ها امکان ارائه ویلچر برای معلولان وجود دارد.

علاوه بر آنچه گفته شد، از مهم ترین اقدامات موثر شهروند پیشنهاد راه اندازی سامانه ای با هدف سهولت در خرید نابینایان از سوی مدیران شرکت شهروند بود که اولین نمونه آن جهت خرید حضوری سال 96 در فروشگاه بیهقی و دومین سامانه نیز سال 98 در فروشگاه بوستان به بهره برداری رسید و در حال حاضر نیز نخستین سامانه خرید اینترنتی ویژه نابینایان در فروشگاه مجازی شهروند نیز افتتاح شده تا این عزیزان هم بتوانند مانند شهروندان عادی از امکانات و خدمات شهروند بهره‌مند شوند.

گفتنی است علاوه بر آنچه گفته شد، فروشگاه های شهروند در چهارچوب اختیارات و تعهدات خود در حوزه مسئولیت های اجتماعی نیز اقدامات موثری با هدف حمایت از افراد توان یاب و معلول انجام داده است. عرضه کیسه های پارچه ای تولید شده توسط بیماران خاص در فروشگاه ها با هدف اشتغال آفرینی این افراد، بازدید های متعدد و مناسبتی از مراکز نگهداری افراد معلول و سالمند در خیریه هایی همچون کهریزک، رعد، محک، بچه های آسمان و ... بخشی از برنامه هایی است که که می توان به آن ها اشاره کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری