کد خبر 382269

رییس شورای شهر تهران در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

هزینه ‌۱۰میلیون یورویی برای تحقیقات ساخت تجهیزات واگن مترو در داخل کشور

رییس شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران با سازمان علمی و فناوری تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردند که طی آن با صرف۱۰میلیون یورو تحقیقاتی برای ساخت کامل واگن‌های مترو در ایران انجام شود.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ محسن هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا انعقاد تفاهم‌نامه میان سازمان علمی و فناوری رییس جمهوری و شهرداری تهران برای ساخت یک قطار داخلی نتیجه‌ای در برداد یا نه به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: در حال حاضر بین 40 تا 50 درصد واگن‌های مترو در شرکت واگن‌سازی تهران ساخته می‌شود. این تفاهم‌نامه برای انجام تحقیقات با صرف 10 میلیون یورو بر روی بخش‌هایی است که در کشور ساخته نمی‌شود؛ بخش‌هایی مثل قدرت موتور، سیستم ترمز و اتصال واگن‌ها به یکدیگر وسیگنالینگ.

او ادامه داد: فرض کنیم که این بخش‌ها در داخل ساخته شود که البته من فکر می‌کنم توانش نیز وجود دارد اما نکته مهم هزینه سربه سری تولید آن‌ها است؛ زمانی که تعداد زیادی از آن‌ها تولید نمی‌شود قیمت تمام شده‌اش خیلی گران تر از کشوری می‌شود که برای مثال روزی 10 هزار عدد از آن تولید می‌کند.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه ظرفیت تولید ما 500 عدد از این قطعات در سال است، اضافه کرد: در حالی که کشورهایی هستند تا 10 هزار عدد نیز در سال تولید می کنند. زمانی که تولید انبوه است خود به خود قیمت تمام شده نیز پایین تر می‌آید و در رقابت ارزان تر می شود که بهتر است از آنها بخریم.

هاشمی در پایان گفت: اما در شرایط تحریمی آن‌ها به ما واگن و  قطار نمی‌دهند، پس بهتر است بلد باشیم که بسازیم. در کل تحقیقات خوب است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر