{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 380769

در صحن شورا مطرح شد:

رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران با اشاره به انجام برخی اقدامات غیرقانونی از جمله اضافه‌بنا، طبقه و سطح اشغال در شوراهای معماری مناطق از شهرداری خواست تا در ستاد نسبت به این موضوع حساسیت ویژه نشان دهند.

اقتصادآنلاین-فائزه مومنی؛ علی اعطا در صد و شصت و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران در تذکری نسبت به عملکرد شوراهای معماری مناطق اظهار کرد: علی‌رغم اینکه بارها تذکراتی نسبت به عملکرد شوراهای معماری مناطق در شورای شهر تهران مطرح شده است اما همچنان شاهد سوءعملکردهایی هستیم و بعضاً وقتی گزارش‌های مردمی را دنبال می‌کنیم در بعضی از مناطق اقدامات غیرقانونی در حوزه اضافه‌بنا، طبقه و سطح اشغال دیده می‌شود که این امر مصداق تبعیض، رانت و بی‌عدالتی است.

‌‎وی با اشاره به بررسی مسیر منتهی شده به این اتفاقات توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در این موارد این اقدامات از کانال شورای معماری مناطق گذشته است و مشخص نیست چه سازوکاری منجر به این موضوع شده، هم‌اکنون شاهد این هستیم لایه‌ای از افراد که در واقعیت دلال هستند در پوشش کارشناس به عنوان مشاور عمل می‌کنند و دست به این اقدامات می‌زنند. در برخی از موارد وقتی پرونده ساخت‌وساز به شورای معماری مناطق می‌رود شاهد مجوزهای فراقانونی یا غیرقانونی هستیم.

‌‎عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در این اقدام، رقم‌های عمده مالی بین دلال و مالک و سرمایه‌گذار جابجا می‌شود اضافه کرد: تعداد این پرونده ها زیاد نیست اما همین مقدار هم قابل پذیرش نیست و مجوز اضافه‌بنا در قالب اضافه طبقه و سطح اشغال مازاد داده می‌شود و با توجه به ارقام بالاى ساختمان، احتمالا ارقام زیادى جابجا مى شود.

اعطا با بیان اینکه شهرداری ملزم شد در این باره لایحه‌ای را به شورای شهر بیاورد تا حدود صلاحیت شوراهای معماری مناطق مشخص شود  گفت: اگرچه این لایحه هنوز تصویب نشده اما معنایش این نیست که تا قبل از تصویب لایحه شوراهای معماری مناطق مى تواند خلاف طرح تفصیلى عمل کند. چرا روی این موضوع کنترلی اعمال نمی‌شود؟ سؤال اینجاست که اگر به یک عده اجازه اضافه‌بنا داده می‌شود چرا به همسایه اش نمى دهیم؟چرا به به ساختمان آنطرف تر اضافه بنا نمى دهیم؟ روشن است که این رانت و تبعیض است.

‌‎رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران با اشاره به بررسی سه پرونده در مناطق مختلف که بر مبنای گزارش‌های مردمی اعلام شده است عنوان کرد: این پرونده‌ها را به شهرداران مناطق اعلام کردم و همزمان در سامانه نیز بررسی‌های لازم را انجام دادم و متوجه شدم در دو مورد از این سه پرونده شوراهای معماری مناطق تصمیم‌گیر بوده‌اند و مجوزی خلاف طرح تفصیلی داده‌اند. شهرداری باید نسبت به این موضوع در ستاد واکنش نشان دهد. این کار به واقع فسادزاست و یک لایه دلالی پیرامون مناطق شکل می‌دهد که تدریجاً غیرقابل کنترل می‌شود. شهرداری باید در ستاد نسبت به این موضوع حساسیت ویژه نشان دهد.

٣٨درصد معابر تهران به نام شهداست

همچنین در ادامه محمد جواد حق شناس دیگر عضو شورا و رییس کمیته نام گذاری شورای شهر در واکنش به ادعای برخی رسانه ها مبنی بر حذف نام شهدا از معابر شهر تهران گفت:مدتی است پروژه تخریب و دروغ افکنی تبدیل به دستور کار برای برخی از مرتبطین با حوزه رسانه شده است و ناآگاهانه به شیپوری می دمند که هیچ کس و مرجعی از آن سود نمی برد و علیرغم تکذیب هایی که توسط روابط عمومی شهرداری و شورا صورت گرفته است باز از نشر این اخبار نادرست کوتاه نمی آیند .

او ادامه داد: در دوسال گذشته در کمیسیون نامگذاری شورای شهر حدو۳۸ درصد نامگذاریها به نام نامی شهیدان انقلاب دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم اختصاص یافته است در این نامه در این باره حتی یک گزارش از بنیاد شهید و خانواده شهیدان و بی توجهی و حتی کم توجهی و خصوصا در خصوص زدودن عنوان شهید از پلاک های نامگذاری شده گزارشی نشده است در برخی گزارشهای محدود از مغایرت تابلوهای پرچمی با تابلوهای معابر در دوره پیشین شهرداری مربوط به سال ۹۴ مطرح که بر اساس دستور شهردار همین تعداد محدود نیز اصلاح شده است

حق شناس در پایان تاکید کرد: اساسا گرچه شورای شهر پنجم و مدیریت شهری ممکن است در برخی مواضع منتقد مدیریت شهری پیشین باشد اما اتهام عنوان شهید زدایی به هیچ وجه به همکاران مان در شورای شهر چهارم و مدیریت شهری آن سالها برازنده نبود و یک ستم آشکار به شمار می آید .

انسداد لوله آب و آتش سوزی دلایل از بین رفتن تدریجی پارک جنگلی چیتگر

در ادامه مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت حفظ و صیانت از پارک جنگلی چیتگر عنوان کرد: پارک جنگلی چیتگر با ۹۵۰ هکتار مساحت بزرگترین بوستان جنگلی استان تهران و در آغاز مسیر وزیدن باد غربی شهر تهران قرار گرفته که با بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران ریه تنفسی شهر محسوب می‌شود.

فراهانی اضافه کرد : محدوده شرقی پارک به مساحت تقریبی ۲۵۰ هکتار در محدوده غربی و با ۶۵۰ هکتار بوده که نیمی از درختان پارک جنگلی را درختانی با گونه های سوزنی برگ و نیم دیگر را نیز گونه‌های متعدد  درختان پهن برگ تشکیل می دهند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه متاسفانه مدت هاست که این بوستان زیبا شهر تهران از مشکلات مهم و متعددی رنج می برد، اظهار کرد: طی سال ۸۸ هر ساله این درختان در حال تحلیل و خشک شدن بوده است و با این روند دور نیست که به‌زودی صرفاً خاطره ای حسرت از درختان زیبای پنجاه سال ها باقی بماند.

 او اضافه کرد: از مهمترین دلایل این ویرانی را می توان به انسداد لوله آب ۴۰۰ اینچی و سپس ۵۰۰ اینچی دانست که محدوده غربی پارک را شامل می‌شود و عملاً هر دو بخش پاک را آبیاری می کرد، دانست.

فراهانی با تأکید بر شائبه آتش سوزی عمدی که در این پارک به اتفاق افتاده، گفت: وقوع آتش سوزی های چند بار و متعدد در بخش های مختلف پایتخت طی ماه گذشته که شائبه عمدی بودن آن وجود دارد به این روند نابودی سرعت بخشیده و بیم آن می‌رود چنانچه فکر عاجل به حال معضل آبرسانی پارک و نیز دستگیری عوامل ایجاد حریق در پارک نگردد کل بوستان در خطر مرگ قرار می‌گیرد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران افزود: به عنوان نماینده مردم شریف تهران ضمن بازدید از این بوستان در چهارشنبه آخر همین هفته از خبرنگاران و اصحاب رسانه دعوت می کنم تا در این بازدید با عنایت به اهمیت حفظ میراث ماندگار و حیات بخش ۵۰ ساله پارک جنگلی چیتگر برای فرزندانمان و نسل‌های آینده در اجرای بند ۳ ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور در خصوص موضوع مهم ضرورت توجه به بوستان جنگلی چیتگر و مصون نگه داشتن آن از خطرات آسیب ها و لزوم برقراری مجدد حق آبه این بوستان به شهرداری تهران تذکر می‌دهم.

او در پایان تصریح کرد: امیدوارم با اقدام به موقع موثر و اهتمام جناب آقای دکتر حناچی شهردار محترم تهران شاهد تضمین سرزندگی و شادابی برای سرمایه ملی و تفرجگاه فرامنطقه شهر تهران باشیم.

لزوم ارائه گزارش جامعی از حادثه خودسوزی دختر جوان در هفته گذشته

همچنین احمد مسجدجامعی در جلسه علنی روز یکشنبه با اشاره به اخبار ضد و نقیضی که در رسانه های اصلی در خصوص خودسوزی سحر خدایاری منتشر شده گفت: این گزارشات بر ابهامات افزود و لازم است مرجع قضایی گزارش دقیقی از این حادثه ارائه کند. همچنین در کنار این گزارش، یک مرجع علمی این واقعه و بازتاب های بعد از آن را تحلیل کند تا این حادثه برای افکار عمومی روشن شود و به همه ابعاد آن پرداخته شود.

مسجدجامعی با بیان اینکه این حادثه به هر دلیلی رخ داده باشد سخت و ناگوار است، گفت: واکنش های متعدد جامعه نسبت به این حادثه، نشان دهنده حساسیت این موضوع است و برای پیشگیری از این حوادث باید مراجع علمی گزارشی در خصوص آن تهیه کنند.

وی تأکید کرد: این مباحث بخشی از حقوق شهروندی است که در قوانین نظام قضایی نیز موجود است و رفتار و برخورد همدلانه نسبت به آن می تواند به پیشگیری از این قبیل حوادث کمک کند. مردان و زنان در همه وقایع دوش به دوش هم بوده اند و به آبادانی این سرزمین و رشد و فضائل اخلاقی کمک کرده اند و امروز نیز باید به حقوق شهروندی همه آحاد جامعه توجه کنیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری