{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 376034

در صحن شورا مطرح شد:

کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری و معماری و‌شهرسازی شورای شهر تهران به طور خلاصه گزارشی از عملکرد یکساله خود ارائه کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین، زهرا صدراعظم نوری، در اولین جلسه صحن شورای شهر تهران پس از تعطیلات ضمن ارائه گزارشی از عملکرد کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: از تلاش های دوساله هیئت رئیسه شورای شهر تهران تشکر می‌کنم که با کوشش به خوبی انسجام شورا را حفظ کردند.؛امیدوارم مدیریت این عزیزان تداوم یابد.

وی ادامه داد: همانطور که مستحضر هستید وقتی با شهروندان گفت و گو می‌کنیم، آن‌ها آلودگی هوا، ترافیک، حفظ باغات، آسیب اجتماعی، نظافت شهر و نشاط اجتماعی را به عنوان دغدغه های اصلی خود مطرح می‌کنند. این خواسته‌ها و مطالبات به ما کمک می‌کند در سیاست ها و تصویب طرح‌ها و لوایح به سمت چالش‌هایی باشد که از نظر شهروندان در اولویت هستند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه کمیسیون تلاش کرده چالش های مرتبط با  ماموریت‌های خود را دنبال کنند، گفت: طی دوسال گذشته این کمیسیون ۱۷۰ جلسه برگزار کرده که افرادی به عنوان کارشناس، مشاور و متولی موضوعات مورد بررسی حضور پیدا کرده و ۱۲۰ طرح و لایحه(۵۶ طرح و ۶۴ لایحه و ۱۱۰ موضوع) را مورد بررسی قرار دادند.

نوری با اشاره به بازدیدهای دوره‌ای از سازمان‌ها، مناطق و مراکز مختلف شهرداری تهران، اضافه کرد: از جمله اقداماتی که با همراهی همکارانم صورت گرفت، ارتقاء جایگاه محیط زیست بود که طی آن  مرکز محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران ارتقا پیدا کرو و متناظر با آن پست ها جدیدی ایجاد شد.

وی با اشاره به اهمیت حفظ باغات از دید شهروندان گفت: طی سال های ۸۷ تا ۹۷  غریب به ۱۲۸ هکتار از باغات و اراضی مشجر شهر تهران توده گذاری و تبدیل به ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی شد. بنابراین باید تمام تلاشمان را بر حفظ باغات می‌گذاشتیم و در این راستا یکی از اقدامات طاقت فرسا و سخت ما ساماندهی کمیسیون ماده ۷ قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران بود.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه کمیسیون ماده ۷ را تقویت کردیم، تاکید کرد: در همین راستا در ۲۲ منطقه شهر تهران، جلسات کمیسیون ماده ۷ را با حضور ۱۲ نماینده شورای شهر  برگزار کردیم و ۴۵ هزار ۷۱۰ پرونده را مورد بررسی قرار دادیم و همچنین با فعال کردن این کمیسیون در ستاد مرکزی یک هزار و ۵۷۱ پرونده را رسیدگی کردیم.

نوری با اشاره به راه‌اندازی سامانه ماده ۷ گفت: همه پرونده هایی که در مرحله تحقیق و نوسازی و پایان کار هستند، حتماً باید از این کمیسیون استعلام بگیرند که این موضوع در نوع خود کم نظیر است. از دیگر اقدامات کمیسیون که در جهت حفظ و گسترش باغات و فضای سبز شهر تهران بود، اختصاص صد درصدی درآمدهای حاصل از قطع اشجار به تملک و خرید باغ بود. در همین راستا حدود هفت باغ طی یک سال و نیم تملک شد. 

او با اشاره به تصویب پیشنهاد کمیسیون مبنی بر محاسبه ارزش اکولوژیک درختان اظهار کرد: مطابق با این پیشنهاد شهرداری تهران موظف شد طرحی در این باره تهیه کند که هم اکنون تدوین آن را مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برعهده دارد. 

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با اشاره به اختصاص دو تا پنج درصدی درآمد حاصل از صدور پروانه ساخت به بودجه سازمان آتش‌نشانی گفت: سازمان آتش نشانی توانسته با در اختیار داشتن این بودجه تجهیزات و امکانات خود را افزایش داده و به روز کند و در عین حال به بررسی ایمنی ۲۰ هزار ساختمان ناایمن در شهر ورود کند.

او با اشاره به راه اندازی چهار سامانه صورت وضعیت در حوزه پسماند تاکید کرد: در همین راستا سازمان فناوری اطلاعات و پسماند به ایجاد این سامانه‌ها بسیار کمک کردند. همچنین سامانه بند ۲۰ نیز ایجاد شد که در راستای هرچه شفاف‌تر شدن معاملات شهرداری بسیار سازنده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری همچنین با اشاره به ضرورت کاهش آلودگی هوا گفت: بحث فعال کردن مراکز معاینه فنی، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی ایجاد دوچرخه اشتراکی و راه اندازی صندوق محیط زیست و توسعه حمل و نقل از جمله پیگیری های ما در این حوزه با معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بود و در عین حال از آقای مظاهریان معاون برنامه ریزی شهر تهران انتظار دارم که اساسنامه آن را تهیه کرده و به صحن شورا ارائه دهد. 

او با اشاره به راه‌اندازی سه کمپین که در نتیجه تلاش‌های کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری بود، عنوان کرد: کمپین سلامت روان،  کمپین تهران شهر بدون دخانیات، کمپین نه به پلاستیک راه اندازی و مسائل مرتبط با بهداشت آب، نان، میوه جات و صیفی جات را پیگیری کردیم. 

نوری ادامه داد: تلاش کردیم تا در حوزه سلامت یکپارچگی ایجاد شود و همچنین بازنگری جدی در حوزه فعالیت خانه های سلامت صورت گیرد. 

وی در پایان از مظاهریان معاون جدید برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران خواست، مصوبه "تهران ۱۴۰۰" که از اولین مصوبات شورای پنجم شهر تهران بوده است را به طور جدی پیگیری کند.

کاهش بیش از ۷۰ درصدی تخلفات شوراهای معماری / توقف بارگذاری انبوه در پادگان 06

در ادامه  نیز محمد سالاری خلاصه ای از اقدامات و دستاوردهای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، طی دو سال گذشته را تشریح کرد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در اولین جلسه سومین سال شورای پنجم به ارائه گزارشی خلاصه از  عملکرد دوساله این کمیسیون پرداخت و گفت: کمیسیون شهرسازی و معماری طی دو سال گذشته مجموعا ۲۰۲ جلسه رسمی برگزار کرده است که بخشی از این جلسات به بررسی کارشناسی پرونده های باغات و بخشی دیگر به بررسی  ۳۲ طرح و ۴۱ لایحه اختصاص داشته است.

سالاری با اشاره به ایجاد کارگروه فنی نظارتی ذیل کمیسیون شهرسازی و معماری بیان کرد: این کار گروه در راستای ایفای نقش نظارتی کمیسیون ایجاد شد که در سال اول شورا  ۴۸۵۰ پرونده شهرسازی و در سال دوم ۵۴۰۰ پرونده را که در شوراهای معماری مناطق تصمیم گیری شده بود با مفاد طرح تفصیلی و مقررات شهرسازی ومعماری تطبیق داد که مغایرت های این تصمیمات با قوانین را بصورت رسمی به شهرداری تهران و ریاست شورا و سایر نهادهای نظارتی برای لغو مصوبات متخلفانه اعلام شد. این اقدامات منجر به کاهش بیش از ۷۰ درصدی تخلفات شوراهای معماری شد.

وی تعداد بازدید های میدانی کارشناسان کمیسیون مربوط به پرونده های باغات را  ۲۷۵ مورد اعلام کرد و گفت: از آنجاییکه بیشترین مراجعات مردمی به شهرداری مربوط به حوزه شهرسازی و معماری است، بیش از ۱۵۰۰ درخواست مردمی به این کمیسیون  ارائه شده که مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت. همچنین ۱۱۵ ارجاع طی یکسال اخیر از سوی هیات رییسه برای تعیین تکلیف  و تصمیم گیری به کمیسیون ارجاع شد که پس از بحث و بررسی به آن ها پاسخ داده شده است.

بررسی 172 گود پر خطر

سالاری ادامه داد:  ۱۷۲ گود پرخطر توسط همکاران ما بازدید شده و  مورد بررسی قرار گرفت تا اقدامات لازم برای مقاوم سازی و ایمن سازی آن ها انجام شود‌. ۱۸۰ مورد بازدید و نظارت میدانی از طرح ها و پروژه های سطح شهر و سازمان ها و شرکت ها نیز توسط اعضای کمیسیون صورت گرفته و ۴۶ نشست و همایش تخصصی با حضور صاحبنظران، اساتید و مدیران مرتبط برگزار شده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به بررسی تعداد ۹۰ مورد گزارش ارائه شده توسط شهرداری تهران و سازمان ها و شرکت ها و سایر نهادها در جلسات کمیسیون اشاره کرد و گفت:  ۱۷۰ موضوع تخصصی در جلسات کمیسیون، مورد تصمیم گیری قرار گرفت و ۵۲ مورد گزارش تحلیلی و بعضاً پژوهشی در کمیسیون تهیه شده است.

کاهش رانت و فساد در حوزه شهرسازی و معماری

سالاری با اشاره به ارائه تعداد ۱۲۶ تذکر از سوی اعضای کمیسیون به مدیریت شهری و سازمان‌ها و نهادها و حوزه‌های مرتبط در صحن شورای شهر تهران، به بیان مهم ترین دستاورد های کمیسیون پرداخت و گفت: ما توانستیم با همکاری سایر اعضای کمیسیون ها و همکاری شهرداری و دیده بان های شهری و رسانه ها تغییر رویکرد جدی را در مدیریت شهری در توجه به طرح های توسعه شهری هم در کاهش انحرافات و هم کاهش تخلفات، کاهش رانت و فساد وعدم شهر فروشی داشته باشیم، در همین راستا نهاد پایش و راهبری طرح های توسعه شهری را که فعالیت آن در گذشته بصورت یکطرفه از سوی وزارت راه و  شهرسازی متوقف شده بود، با پیگیری مستمر کمیسیون، مجددا احیا شد. فعالیت مجدد این نهاد با امضای تفاهم‌نامه مشترک وزیر راه و شهرسازی رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار تهران و همچنین پیشنهاد و تصویب ردیف اعتبار در بودجه سال ۹۸ شهرداری آغاز شد.

وی با بیان اینکه ما با همکاری کمیسیون سلامت و محیط زیست توانستیم دو طرح موضعی بسیار مهم را تعیین تکلیف کنیم گفت: یکی طرح 1070 هکتاری ساماندهی باغات بهم پیوسته کن که بعد از بارها جلسه، بالاخره در شورای عالی شهرسازی و معماری تعیین تکلیف شد و امیدواریم شهرداری تهران با ایجاد سازمان اجرایی این مجموعه را به یکی از تفرجگاه های عمومی تبدیل کند و طرح دیگر طرح  ۳۰۰ هکتاری باغات فرحزاد است‌.

ایجاد تغییر رویکرد در کمیسیون ماده ۵

وی افزود: تغییر رویکرد در کمیسیون ماده ۵ از تصمیم‌گیری مبتنی بر درآمد زایی به تصمیم‌گیری جهت تعیین تکلیف مفاد طرح تفصیلی و طرح های موضعی و موضوعی و تصمیمات راهبردی مغفول مانده در شهر، دیگر دستاورد کمیسیون است. همچنین ما توانستیم با همکاری سایر نهادهای ذیمدخل، لایحه اصلاح قانون ماده صد فعلی که متاسفانه دیگر با سازوکارهای موجود نمی توان کاهش تخلفات را رقم زد، پیش ببریم و اکنون در کمیسیون زیربنایی دولت در فرایند نهایی است ما نیز در آنجا حضور فعال داشتیم و امیدواریم به زودی به تصویب برسد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ادامه داد: برخورد با تخلفات پروژه های بزرگ مقیاس از دیگر اقدامات کمیسیون بوده است. همچنین در حوزه حفاظت و صیانت از باغات، می توان به لغو مصوبه برج باغ و جایگزینی طرح خانه باغ و طرح های موضعی کن و فرحزاد اشاره کرد.  

توقف بارگذاری انبوه در پادگان 06

وی توقف بارگذاری انبوه در پادگان 06 یکی از دستاوردهای مهم کمیسیون دانست و گفت: ما توانستیم با حضور در جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری از ساخت و ساز انبوه یک وهفت دهم میلیون متر مربعی در پادگان 06 جلوگیری کنیم.

تغییر رویکرد شهرداری از خودرو محوری به انسان محوری

وی اضافه کرد: پیگیری های کمیسیون منجر به ایجاد تغییر رویکرد شهرداری از خودرو محوری به انسان محوری از طریق توسعه عرصه های عمومی و معطوف شدن ماموریت های شهرداری به عرصه های عمومی و پلازاهای شهری شد و اکنون یکی از مهم ترین ماموریت های شهردار تهران همین  موضوع است. مناسب سازی فضاهای عمومی و معابر یکی دیگر از دستاوردهای کمیسیون بود که همکاران من در کمیته شهرسازی توانستند ستاد احیا و مناسب سازی فضاهای عمومی را مجددا احیا کنند و اکنون جلسات آن بصورت منظم تشکیل می شود و تمام مناطق اکنون درگیر این موضوع هستند.

این عضو شورای شهر با اشاره به افزایش تاب آوری شهر اظهار داشت: ما در کمیسیون ضمن تعامل خوب با نظام مهندسی استان تهران در خصوص تهیه شناسنامه فنی ساختمان، توانستیم نوسازی بافت های فرسوده را از  صرف تخریب و نوسازی و درجاسازی به سوی بازآفرینی شهری ببریم. در همین راستا نسبت به افزایش اعتبارات بهسازی محیطی و ایجاد پاتوق های محلی اقدام کردیم.

بررسی 19625 طرح نمای ساختمانی در کمیته های نمای مناطق

سالاری در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی سیما و مننظر شهری بیان کرد: طی دو سال گذشته  19625 طرح نمای ساختمانی در کمیته های نمای مناطق 22 گانه بررسی شده و نمایندگان کمیسیون به عنوان ناظر در آنجا حضور داشته اند و سلسله جلسات بصورت مرتب در کمیسیون برگزار شده است.

وی افزود: احیا سند مجموعه شهری و صیانت و حفاظت از حریم از دیگر اقدامات کمیسیون است. ما در کمیسیون نهاد سازی را نیز در دستور کار داشتیم که در این راستا ایجاد ستاد هماهنگی کمیسیون های ماده صد و تشکیل مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای شهر مراکر استان ها و همچنین نهاد پایش و راهبری طرح های توسعه شهری را به سرانجام رساندیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری