{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 244464

طرح تعطیلی یک ماهه مدارس یک مُسکن است

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه یکی از اقدامات و بررسی‌های ما بر روی بحث سوخت بوده است، گفت: بنابر جمع‌بندی‌های انجام گرفته یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا در کلانشهرها به مسئله سوخت باز می‌گردد و سوخت عامل اصلی ذرات معلق محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، وی افزود: عمده آلودگی که باعث می‌شود مدارس در کلانشهرها تعطیل شود به مواد معلق در هوا بر می‌گردد و این ناشی از احتراق ناقص و کیفیت سوخت است؛ مشکل دیگر به قدیمی بودن خودروها ارتباط دارد و اگر سوخت مبنایی که داخل خودروها وارد می‌شود، نتواند به درستی سوخته شود نیز باعث خروج ذرات معلق می‌شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست  تصریح کرد: همیشه در 6 ماهه دوم سال اکثر کلانشهرها با پدیده وارونگی دما مواجه می‌شوند و به عنوان مثال اگر در شرایط هوای سرد وزش باد هم انجام نگیرد ذرات معلق در هوا باقی می‌ماند و موجب کاهش کیفیت خواهد شد.

تجریشی با بیان اینکه ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا محسوب می‌شود، گفت: این ذرات معلق می‌تواند از طریق ریه وارد بدن و خون انسان شود که بسیاری از عوارض بهداشتی و سلامتی را  برای اقشار مختلف در بر دارد.

وی تصریح کرد: فعالیت‌هایی از سوی سازمان محیط زیست در راستای نظارت و پایش آلودگی هوا انجام گرفته که یکی از مهمترین آنها پایش مستمر سوخت به‌صورت هر سه ماه یک بار است که این مهم در کلانشهرها به صورت هفتگی انجام می‌گیرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه مصوبات هیئت وزیران در سالهای 90، 93 و 95 برای آلودگی هوا وجود داشته است، توضیح داد: این مصوبات که به‌صورت تکامل یافته ایجاد شده مشخص کرده که هر دستگاهی نسبت به وظایف قانونی چه راهکارهایی را باید در حوزه کاهش آلودگی هوا اجرایی کند و در سال 95 نیز سهم منابع‌ آلاینده ثابت و متحرک بررسی شده و تعهداتی بر دوش دستگاههای اجرایی قرار گرفته است.

نقش ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی در آلاینده‌ها

وی توضیح داد: در سالهای گذشته توانستیم بسیاری از عناصری که در افزایش آلودگی هوا زیانبار بوده را کنترل کنیم اما مهمترین آنها ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون است که در حال حاضر از استانداردهای جهانی هم بالاتر قرار داریم؛ بنابر اندازه‌گیری‌ها ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون از ساعت 23 شب به بعد افزایش می‌یابد که این مسئله نیز ناشی از تردد ناوگان فرسوده حمل و نقل و خودروهای سنگین است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست  خاطر‌نشان کرد: وزارت راه برای ایمنی جاده‌ها در نظر گرفته که کامیون‌ها با سن بالا در جاده‌های کشور تردد نداشته باشند بنابراین کامیون‌های فرسوده به سمت شهرها می‌آیند و در این مناطق تردد می‌کنند که این موضوع باعث افزایش آلاینده‌ها و ذرات معلق می‌شوند.

تجریشی تاکید کرد: اتوبوس‌ها و کامیون‌ها سهم زیادی در تولید ذرات معلق دارند و حدود  85 درصد از ذرات معلق را تولید می‌کنند.

وی تصریح کرد: سهم خودروهای شخصی در کلانشهرها برای تولید آلودگی هوا تنها 3 درصد است و موتورسیکلت‌ها نیز 12 درصد از ذرات معلق را تولید می‌کنند اما غالب ذرات معلق از جانب کامیون‌ها و اتوبوس‌ها انجام می‌گیرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست  با بیان اینکه صنایع نیز سهمی در تولید آلاینده‌ها دارند گفت: در کل 85 درصد از سهم آلودگی هوا متعلق به متحرک‌ها است و باید برای این منظور نیز چاره‌اندیشی لازم صورت گیرد.

تجریشی با بیان اینکه وجود اتوبوس‌های دیزلی نیز در تولید ذرات معلق به‌ویژه گوگرد اثرگذار است، اظهار کرد: اتوبوس‌هایی که سی‌ان‌جی می‌سوزانند سهم بسیار اندکی در تولید آلاینده‌ها دارند و تقریباً عمر وسایط نقلیه سنگین در کلانشهرها به‌ویژه تهران بیش از حد استاندارد است.

فرسوده بودن خودروهای سنگین و اتوبوس‌ها

وی افزود: سن استاندارد مینی‌بوس‌ها، اتوبوس‌ها و خودروهای سنگین 20 سال است که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم اکثر این خودروها بیشتر از سن میانگین قرار دارند؛ اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها باید به سمت سوخت پاک رهسپار شوند و از تردد خودروهای دیزلی در کلانشهرها و به‌ویژه تهران جلوگیری شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست  با اشاره به گازوئیل مصرفی در کلانشهرها اظهار کرد: بیش از 50 درصد از گازوئیلی که در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد یورو 4 نیست و قطعا اگر خودروهای سنگین از سوخت استاندارد گازوئیل بهره نگیرند کاتالیست‌های آنها نیز در صورت استاندارد بودن دچار مشکل می‌شوند و این مسئله هم در آلودگی هوا تاثیرات بسزایی دارد.

تجریشی تصریح کرد: زیرساخت‌های لازم برا ی واردات گازوئیل استاندارد نیز در کشور وجود ندارد بنابراین باید مسئولان چاره‌اندیشی برای بهبود کیفیت گازوئیل انجام دهند.

اقدامات کوتاه مدت برای کاهش آلودگی هوا

وی با اشاره به اقدامات کوتاه‌مدت برای مقابله با‌آلودگی هوا و سلامت مردم اظهار کرد: یکی از اقدامات کوتاه‌مدت بحث تعطیلی مدارس در فصل سرد بوده که این مهم برای شهرهایی که دچار پدیده‌ وارونگی هوا می‌شوند اتفاق می‌افتد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست  گفت: دبیرخانه کارگروه رفع آلودگی کلانشهرها راه‌اندازی شده و این مهم برای اهتمام به قانون هوای پاک و اجرای هر چه بهتر آن مد نظر است؛ یک ابزار قانونی در این راستا وجود دارد و یک ابزار نظارتی برای رفع موانع مهم است.

وعده 5 ساله برای رفع گردو غبار

تجریشی با بیان اینکه در 6 ماهه اول سال همیشه بحث گرد و غبارها را در کشور داریم، گفت: 13 کانون گرد و غبار تاکنون شناسایی شده و 17 کانون دیگر نیز شناسایی می‌شود که برای این منظور نیز در سال جاری تامین منابع در نظر گرفته شده که امیدواریم با راهکارهای مد نظر در طی 5 سال اقدامات قابل قبول را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: 6 ماهه دوم سال نیز موضوع آلودگی هوا مطرح است که در این رابطه دولت، رسانه‌ها و مردم باید پای کار آیند و سازمان نیز وظیفه نظارتی و هماهنگ‌کنندگی برای رفع موانع میان دستگاهها را برعهده دارد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست به برخی مصوبات انجام شده برای کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: توقف حلال‌های صنعتی اعم از استانداردهای آروماتیک‌ها، استانداردسازی سوخت در کلانشهرها، ارتقاء استانداردهای داخلی آنالیز مستمر سوخت مصرفی، تعویض کاتالیست‌های خودروها، استفاده از صافی ذرات در خودروهای دیزلی، اصلاح ساختار یکپارچه معاینه فنی، نوسازی حمل و نقل عمومی، تکمیل طرح کهاب، بازسازی و نوسازی صنایع آلاینده، ارتقاء نیروگاههای کشور و توجه به خودروهای هیبریدی و برقی بخشی از این مصوبات بوده است.

تجریشی  با اشاره به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: 12 هزار دستگاه اتوبوس فرسوده در کلانشهرها به‌خصوص تهران داریم که باید از حمل و نقل عمومی خارج شوند و در این رابطه نیز قرار است اتوبوس‌هایی وارد کشور  شوند.

طرح تعطیلی یک ماهه مدارس یک مسکن است

تجریشی درباره طرح تعطیلی یک ماهه مدارس در زمستان نیز پاسخ داد: طرح تعطیلی مدارس یک مُسَکن است و باید اثر تعطیلی مدارس در کاهش تردد نیز مورد توجه قرار گیرد و به طور حتم این طرح در صورت اجرا در مناطق سردسیری انجام می‌گیرد؛ این طرح پیشنهادی بوده که آقای کلانتری با 5 مورد دیگر به هیئت دولت ارسال کرده است.

وی افزود: برخی از این طرح‌ها این هفته در جلسه هیئت دولت مطرح می‌شود و در صورت اجماع مورد تایید قرار می‌گیرد البته وزیر آموزش و پرورش تاکید کرده که این طرح باید مورد تایید مجلس واقع شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست  به حذف سرویس ادارات در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: در دولت‌های قبل سرویس‌های ادارت را حذف کردند و قرار بود مابه‌التفاوت آن به کارمندان پرداخت شود اما این کار به جای کاهش آلودگی هوا باعث افزایش تردد حمل و نقل خودروهای شخصی و‌ افزایش آلایندگی در کلانشهرها شد. این سیاستگذاریها باید مورد برنامه‌ریزی از همه جوانب قرار گیرد.

تجریشی با بیان اینکه 24 دستگاه به صورت مستقیم و غیرمستقیم با آلودگی هوا روبرو هستند، گفت: در حال حاضر از یک مجموعه بین‌المللی کمک گرفتیم تا از تجربه جهانی کاهش آلودگی هوا بهره ببریم.

وی درباره طرح ترافیک جدید شهرداری تهران نیز گفت: یکی از اصولی که در کشورهای مختلف دنیا وجود دارد این است که محدوده‌ای تعریف شود تا اگر خودرویی می‌خواهد داخل آن حضور یابند به میزان آلودگی و زمان حضور یک عوارض را پرداخت کند و این مهم نیز از سوی معاون شهردار مطرح شده است؛ اصل کار را قبول داریم چرا که بسیاری از کشورهای دنیا نیز این مهم را اجرایی می‌کنند اما باید سعی کنیم که شهرداری این مدل خود را تعریف کند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست  گفت: باید ببینیم پیش‌بینی شهرداری در کاهش آلودگی هوا چیست و حتما باید شاخصی مدنظر قرار گیرد که شهرداری نشان دهد که آلودگی هوا چگونه کاهش می‌یابد؛ قطعا اگر آلودگی هوا کاهش نیابد ما نیز با طرح مخالفت خواهیم کرد.

وی درباره برخی طرح‌های انتقال آب و ... نیز گفت: تاکنون به هیچ یک از طرح‌های انتقال آب مجوز داده نشده و تنها طرحی که از سوی سازمان تاکنون مولفقت شده، بحث نیروگاه ساوه بوده و تمامی حرف و حدیث‌هایی که تاکنون مطرح شده موضوع تعیین تکلیف‌ها بوده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست  تاکید کرد: سازمان به دنبال این است که تمامی کارها را تعیین تکلیف و شفاف‌سازی کند و در اصل همه موضوعات اعم از توسعه، اشتغال، محیط زیست و سلامت را باید مد‌نظر داشته باشیم.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۴ ۰

    نمیشه سوخت اتوبوس ها و مینی بوسهارو به CNG تغییر داد؟
    یعنی تغییری در سیستم موتورشون رو تغییر داد تا از CNG استفده کنن؟