در گفت و گوی رییسی با همتای ترکمنستانی مطرح شد؛

روابط ترانزیتی ایران و ترکمنستان تقویت می شود / لزوم افزایش همکاری های دو کشور در حوزه انرژی

روسای جمهور دو کشور ایران و ترکمنستان ضمن تاکید بر تقویت همکاری‌های مرزی و تسهیل در مبادلات کالا بر ارتقاء همکاری‌های اقتصادی و تجاری برای افزایش سطح روابط بین دو کشور تاکید کردند.

روابط ترانزیتی ایران و ترکمنستان تقویت می شود / لزوم افزایش همکاری های دو کشور در حوزه انرژی

به گزارش اقتصادآنلاین، سید ابراهیم رییسی روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با «قربان قلی بردی محمداف» رییس جمهور ترکمنستان با تشکر از میزبانی این کشور برای برگزاری اجلاس همکاری‌ اقتصادی اکو، گفت: در زمینه همکاری‌های گازی و اجرایی شدن سوآپ گازی ترکمنستان – آذربایجان از ایران گام‌ها و همکاری‌های خوبی انجام شده است.

رییس جمهور بر همکاری‌های مشترک در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کالا بین دو کشور تأکید کرد و در این باره بیان داشت: با تلاش سران دو کشور اقدامات خوبی در زمینه تقویت روابط مرزی ایجاد شده است و با پیگیری دو کشور می‌توان برخی موانعی که وجود دارد برداشته شود.

رییسی در مورد همکاری‌های علمی و فناوری بین تهران – عشق‌آباد، خاطر نشان کرد: در سفر به ترکمنستان تعدادی از محصولات دانش‌بنیان ایران در زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی به کشور ترکمنستان اهداء شد تا بتوانیم همکاری‌های خوبی در زمینه‌های دانش‌بنیان و پزشکی داشته باشیم.

«قربان‌قلی بردی محمداف» رییس جمهور ترکمنستان نیز در این گفتگوی تلفنی با تأکید بر اهمیت همکاری‌ها بین کشورهای همسایه، اظهار داشت: روابط بین ترکمنستان و ایران، با تمدن هزار ساله باید در قالب همکاری‌ در سازمان‌های بین‌المللی نیز ادامه یابد.

رییس جمهور ترکمنستان جایگاه همکاری‌های تجاری و اقتصادی را در روابط دو کشور مهم بر شمرد و اظهار داشت: ایران در زمینه توسعه پزشکی جایگاه ویژه‌ای دارد.

بردی محمداف قرارداد سوآپ گازی بین آذربایجان و ترکمنستان از خاک ایران را مهم دانست و خواستار ایجاد کمیسیون مشترک همکاری در این زمینه بین سه کشور شد.

رییس جمهور ترکمنستان با تأکید بر حمایت مشترک از توسعه روابط دو جانبه بین ایران و ترکمنستان، اظهار داشت: دولت ایران و ترکمنستان برادر هستند و من برای کشور ایران آرزوی آبادانی و صلح دارم.

ارسال نظر

آخرین خبر ها