کد خبر 526897

در نشست خبری؛

محمود صادقی اعلام کاندیداتوری کرد

دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری به صورت رسمی اعلام کاندیداتوری کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، محمود صادقی در نشست خبری خود با خبرنگاران، ضمن اعلام کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: ملت ایران در سال پایانی قرن ۱۵ هجری شمسی بار دیگر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شهر و روستا قرار گرفته است. انتخابات ارزشمندترین ره‌آورد انقلاب اسلامی است. نامزدهای انتخابات با ارائه برنامه و دیدگاه‌های مختلف نظر مردم را جلب خواهند کرد.

دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها افزود: به رغم تلاش‌های چهل سال گذشته در عرصه‌های مختلف، وضعیت کشور مطلوب و در تراز اهداف جمهوری اسلامی و قانون اساسی نیست. این وضعیت بازتاب‌های ناخوشایند متعددی در جامعه به جا گذاشته است.

وی به بیکاری دانش‌آموختگان اشاره کرد و گفت:  جوانان بیکار ما به کشورهایی مهاجرت می‌کنند که ما آن کشورها را دشمن می‌پنداریم.

صادقی بیان کرد: چالش‌های فزاینده‌ای مانند فروپاشی ساختار جعرافیایی کشور در قالب بحران آب و خاک و بحران خشکسالی و فرونشست زمین و آلودگی محیط زیست، مهاجرت و آوارگی برخی از شهروندان، شکاف ملت و حاکمیت و فساد اداری از جمله مشکلات کنونی است.

وی تأکید کرد: در این میان آنچه بیش از همه مردم را رنج می‌دهد، این است که هیچ یک از ارکان کشور در قبال وظایف و مسئولیت‌هایشان خود را پاسخگو نمی‌دانند و هرکس مسئولیت را به عهده دیگری محول می‌کند.

صادقی در تشریح برنامه‌های خود برای ریاست جمهوری گفت: با انتظارات بر آمده از انقلاب اسلامی، وضع موجود سازگاری با انقلاب ندارد و اگر اصل سوم را متر نظام تلقی کنیم، در بندهای مختلف مشکل داریم. ما قصد نداریم با تأکید مکرر بر نابسامانی‌ها موجب تزریق ناامیدی به جامعه شویم. برنامه ما براساس الگوی توسعه پایدار و‌ متوازن و الگوی حکمرانی خوب توسط کارشناسان همکار بنده در انجمن طراحی شده است.

دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با بیان اینکه طی ماه‌های اخیر مقداری نرخ بیکاری در آمارها بهبود یافته است، گفت: کاهش تورم و‌ ثبات نسبی قیمت‌ها، اشتغال پایدار از طریق رفع موانع تولید و‌ تقویت تولید ملی از جمله بندهای این برنامه است.

وی با بیان اینکه ما با جبهه اصلاحات همسو هستیم و تکروی نخواهیم کرد، افزود: ما با کاندیدای نهایی جبهه اصلاحات رقابت نمی‌کنیم و متعهد به مصوبات جبهه اصلاحات خواهیم ماند. تاکنون نامزد اصلی جبهه اصلاحات تعیین نشده و فعلا گفت‌و‌گو شده و تصمیم‌گیری با نامزد برتر در مراحل بعدی صورت خواهد گرفت.

نماینده تهران در مجلس دهم ادامه داد: شاید برخی افراد که درباره آنها گمانه‌زنی می‌شود ثبت نام نکنند و بعد با شروع رقابت‌ها نهایتاً از طریق نظرسنجی ملی و با مراجعه به آرای جبهه اصلاحات، نامزد نهایی اصلاحات مشخص شود. در مجموع هیچ نامزد اصلی وجود ندارد.

صادقی در پاسخ به سوال  مبنی بر اینکه برای توازن ارتباط با سایر کشورها به خصوص غرب چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: در‌ حوزه سیاست خارجی مبتنی بر سیاست نه شرقی و نه غربی که از اهداف نظام جمهوری اسلامی بوده ما باید یک روابط متوازن با همه بلوک‌های قدرت و مناطق سیاسی داشته باشیم و براساس یک سیاست موازنه از قابلیت‌های همه کشورها استفاده کنیم. البته چالش‌هایی که کشور ما در سال‌های گذشته با آنها مواجه بوده، نشان دهنده این است که ما ناگزیر وادار به ارتباط با شرق شده‌ایم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: امیدواریم با گشایش تحریم‌ها و خروج ایران از انزوا در عرصه بین‌المللی بتوانیم از همه فرصت‌ها استفاده کنیم ضمن اینکه از ظرفیت‌های موجود در آسیا نیز باید نهایت استفاده را کرد.

صادقی در پاسخ به سؤال دیگری، در خصوص حضور زنان در کابینه نیز بیان کرد: در حوزه زنان شاهد تبعیض‌هایی به ویژه در بخش اشتغال هستیم؛ سیطره نگاه مردسالارانه نقش موثری در این حوزه داشته که این نگاه مردسالارانه باید اصلاح شود و هرگونه اصلاح از دولت آغاز می‌شود و اگر دولت عزم جدی برای اصلاحات داشته باشد، می‌تواند موثر عمل کند.

وی با بیان اینکه زنان باید از سهم درخوری برخودار باشند، تأکید کرد: رییس‌جمهور نباید با تشر یا یک اشاره از عهد و پیمان خود با مردم عقب‌نشینی کند. رویکرد شایسته گزینی مبتنی بر فراخوان و تعیین معیارهای تخصص و پرهیز از تعارض منافع، پرهیز از سوءاستفاده و فساد است. به طور مشخص می‌توان چهار یا پنج وزارتخانه‌ای که در حوزه علمی و فرهنگی فعالیت می‌کنند را به بانوان تخصیص داد.

این عضو جبهه اصلاحات ایران گفت: باید سهم اقوام را در مدیریت کشور ادا کنیم. یک دولت پاسخگو با قدرت ملی می‌تواند این گفتمان را تغییر دهد و بازسازی در ساختار کشور ایجاد کند. همچنین می‌توان از مشارکت صنوف مختلف در انتخاب اعضای کابینه بهره برد.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر