کد خبر 532978

فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت؛

احتمال رفتن انتخابات به مرحله دوم وجود دارد

آنچه از دورنمای انتخابات ۱۴۰۰ به نظر می‌رسد اینکه شاید برای جناح اصولگرا خوشایند باشد که امروز برای اسباب کشی به پاستور آماده شوند، با وجود اینکه مطرح می‌شود اصولگرایان احتمالا پیروز انتخاباتند، هنوز معلوم نیست که در آینده چه اتفاقاتی پیرامون انتخابات رخ خواهد داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، شاید طی روز‌های آینده تحولاتی رخ داد و مردم به سمت یک کاندیدای دیگری همچون عبدالناصر همتی یا محسن مهر علیزاده رفتند و ورق انتخابات به نفع این افراد و به ضرر اصولگرایان برگشت.  جامعه امروز ما از جهات مختلف سیاسی‌، فرهنگی و به ویژه اقتصادی دچار مشکلاتی است و تنها طبیبی حاذق را به بالین خود می‌خواهد، پزشکی توانا که برای دردهای جامعه خود به‌جای مسکن، مرهم و درمان داشته باشد. 

دولت آینده از هر جنس و طیفی که باشد با چنین چالشی جدی مواجه است. آیا شاهد درمان جامعه خسته امروز ایران خواهیم بود یا باز هم طی چهار و به تعبیری هشت سال آینده بر عمق این بیماری افزوده خواهد شد، امری است که باید در نتیجه انتخابات و عملکرد دولت بعدی مشاهده کرد. در این راستا برای بررسی شرایط انتخابات پیش رو، کاندیداهای موجود در انتخابات، نقش و مشارکت مردم  با غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت به گفت‌و‌گو پرداخته است که می‌خوانید. 

  اهــمیت نــقش مــردم در انتخابات و حق تعیین سرنوشت خودشان را با توجه به اتفاقات اخیر که محدود کردن انتخابات است، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

انتخابات یک حق است و این حق قابل گرفتن از مردم نیست که هم در قانون هم در شرع و عرف تعریف شده است، وقتی یک نظام جمهوری است باید نظر جمهور و مردم در تمام شئون آن نظام مستتر باشد، نظامی که با حضور، ایثار و از خودگذشتگی مردم، یک رژیم 2500 ساله و تا بن دندان مسلح را سرنگون و جمهوری اسلامی را با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی به‌جای آن مستقر کرد و بنیانگذار کبیر انقلاب در فرمایشاتشان چه قبل از پیروزی انقلاب و چه پس از آن بیشترین تاکید را بر نقش مردم داشته‌اند. ایشان در اولین دیدار با مجلس خبرگان تاکید بر این نکته داشتند که باید به رای مردم حتی اگر برخلاف نظر شما هم باشد تن دهید، ولی امروز شاهد کمی یأس و دلسردی در فضای سیاسی جامعه هستیم و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری که همیشه حضور حداکثری در انتخابات را مطرح کرده‌اند ولی شاهد هستیم که انتخابات رقابتی در حد مطلوب نیست و آنچه باقی مانده بیشتر نامزدهای متعلق به یک جریان سیاسی است و در چنین شرایطی امکان انتخاب برای بخش قابل توجهی از مردم تا حدودی سخت شده است و مردم هم  اینگونه نیستند که با چشم بسته به هر کسی رای دهند، زیرا رای دهنده مسئولیتی را بر گردن خودش در قبال شخصی که به او رای می‌دهد، می‌بیند، در هر حال وضعیت سیاسی جامعه همانند دولت‌های نهم و دهم به سمت یکدستی متمایل است. در آن زمان هم تمام تریبون‌ها بیان می‌داشتند که با معجزه هزاره سوم است یکدستی ایجاد شده است اما همگان دیدند که مسائلی توسط این دولت در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و سایر حوزه‌ها به‌وجود آورد که شاید از بین بردن عوارض آن ده‌ها سال برای کشور طول بکشد که متاسفانه جریان دولت پنهان نیز مسئولیت آن را به گردن نگرفتند و نهایتا آن یکدستی سبب شد که در انتها آن دولت لقب انحرافی را به خود اختصاص دهد، بدون اینکه مسئولیت انتخابش را پذیرا باشد. امروز هم دوباره اشتباه یکدستی در حال وقوع است که امیدواریم با توجه به آن جمله معروف حضرت امام(ره) که در دوران دفاع مقدس به مخالفین دولت اشاره فرمودند که «امکان اداره یک  نانوایی را هم ندارند» دولتی که قرار است روی کار بیاید اول بتواند مشکلات معیشتی، اقتصادی و به‌خصوص بیکاری جوانان را سامان بدهد و دوم ثابت کند که جمله‌ای را که امام فرمودند شامل حال آنها نمی‌شود. در هر حال اگر این یکدستی بتواند مشکلات جامعه از فقر تا بیکاری و غیره را مرتفع کند و نان ربوده شده از سر سفره مردم را به‌جای شعار دولت هزاره سوم که می‌گفت نفت را بر سر سفره مردم می‌آورد، برگرداند و بخش نسبی شعارهایی که امروز وعده‌اش را می‌دهند عملی کنند قطعا ملت و حتی اصلاح‌طلبان که کاندیدای اصلی را برای انتخاب در انتخابات ندارند دعاگوی خدمات انجام شده آنان در آینده خواهند بود.

برخی مطرح می‌کنند با رویکردهای اخیر اعمال شده در انتخابات، جمهوریت نظام در خطر قرار گرفته است، تحلیل شما چگونه است؟

قطعا همینطور است من باز تاکید می‌کنم جمهوری با تنوع در سبد انتخاباتی ظهور و بروز می‌یابد، وقتی که گرایش‌های مختلف سیاسی نامزدهای اصلی خود را در انتخابات پیش رو داشته باشند، مثل این است که شما به میوه فروشی بروید و قصد خرید چندین نوع میوه را داشته باشید و میوه فروش تاکید کند تنها پیاز و سیب زمینی و موز موجود است و می‌توانی از میان اینها انتخاب کنی، مسلما نظر من نوعی که برای خرید حاضر شده‌ام تامین نخواهد شد، بعد در جمهوریت نیز اتکا بر رای و حضور مردم خواهد بود که اگر این پشتوانه را از دست ندهیم در مقابل شرایط موجود جهانی امکان مقابله با رقبا در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی نظامی ممکن خواهد بود، زمانی می‌توانیم با شهامت و شجاعت حضور در عرصه‌ها را داشته باشیم که پشتوانه میلیونی ملت را داشته باشیم، مطمئن باشید در برگزاری یک انتخابات مشارکتی آنچه تقویت می‌شود بعد جمهوریت نظام است.

 نوع نگاه جامعه به اتفاقات اخیر و کاندیداهای حاضر در انتخابات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

امروز عده کثیری از مردم نامزدی اصلی و اولویت نخست خود را که بتواند نمایندگی جریانات مختلف فکری را داشته باشد در مدیران به‌طور محسوس مشاهده نمی‌کنند. لذا مشخص است که کسانی که قبلا امتحان خود را پس داده‌اند و بیشترین مشکلات را در مسئولیت‌های پیشین خود برای جامعه پدید آورده‌اند امروز هم توانایی لازم را در عملی کردن خود ندارند. بنده به عنوان یک اصلاح‌طلب عرض می‌کنم اگر یکدستی در سیستم برای اصلاح‌طلبان هم به‌وجود بیاید جز خسارت، رانت خواری و کمرنگ شدن ارزش‌های اخلاقی عایدی نخواهد داشت، رقابت و نقد سازنده است که می‌تواند یک جریان سیاسی مثبت و سالم را در سطح جامعه ایجاد بکند و حرکات مثبت یک جریان سیاسی است که می‌تواند پایگاه اجتماعی و پایگاه رای دهندگان را در بستر جامعه گسترش بدهد، مساله‌ای که مشخص است یکدست سازی و تکصدایی قطعا به دنبال خودش محدودیت و محرومیت‌ به دنبال خواهد آورد.

 اصلاح‌طلبان احــتمال دارد که در روزهای آتی به سمت کاندیدایی متمایل شوند؟

در چنین صورتی با وجود انتخابات پرشور، تحرکی که در انتخابات گذشته با آقای روحانی اتفاق افتاد برای جامعه باز هم به‌وجود خواهد آورد. با عملکرد دولت حاضر پایگاه اصلاح‌طلبان به صورت جدی دچار آسیب شده است، اگر چنین اتفاقی مجددا تکرار شود برای آینده سیاسی هم اصلاح‌طلبان و هم جامعه که راهی جز تن دادن به اصلاحات برای زندگی بهتر مردم وجود ندارد چالش‌هایی ایجاد خواهد شد.

 حضور چهره‌هایی چون آقایان مهرعلیزاده و همتی را در عرصه انتخابات چگونه می‌بینید و اساسا این افراد ظرفیت رای آوری و شگفتی سازی در انتخابات را دارند؟

به عنوان مثال آقای مهرعلیزاده عضویت در کدام سازمان، نهاد یا حزب اصلاح‌طلب را در رزومه کاری خود داشته‌اند یا کدام حزب شناسنامه‌دار اصلاح‌طلب نسبت به این دو فرد حمایت خود را اعلام کرده است، صراحتا عرض می‌کنم اگر کل اصلاح‌طلبان هم پشت کاندیداهای حداقلی صف آرایی کنند جز شکست اتفاق دیگری نخواهد افتاد.

  با توجه به اینکه قاطبه اصولگرایان از آقای رییسی حمایت می‌کنند چقدر احتمال می‌دهید که وی در مرحله اول به پیروزی برسد؟

انتخابات اساسا به گونه‌ای  پیش می‌رود که نامزد مورد نظر قطعا رای می‌آورد اما با توجه به دلسردی که امروز در فضای سیاسی جامعه است و با توجه به احساس تکلیفی که در کاندیداهای جبهه مقابل که امروز در عرصه کاندیداتوری یکه تازی می‌کنند وجود دارد، هیچ بعید نیست که رقابت درون خانوادگی باعث کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم بشود، چون هر نامزد برای پذیرش در مرحله اول باید از حداقل یک سوم رای برخوردار باشد ، چنانچه انتخابات به مرحله دوم برسد قطعا احتمال به‌وجود آمدن اتفاقات دیگری بجز آنچه به نظر می‌رسد پیش بینی ‌شده وجود خواهد داشت.

 چه میزان قائل به رخدادهای پیش بینی نشده در جریان انتخابات مثل مناظرات هستید؟

با توجه به فضای سیاسی حاکم ، بعید نیست اتفاقی که در سال 92 در مرحله حذف آقای هاشمی رخ داد تکرار شود، با این حساب اگر اتفاق خاصی نیفتد که بعید هم هست بیفتد احتمال به دور دوم رفتن انتخابات هست و در دور دوم هر نامزدی که رقیب نامزد اصلی باشد می‌تواند خطر جدی برای حذف وی به حساب بیاید.

 مـــی‌توان منتظر بود که بر اساس یک اتفاق با تحول در جریان انتخابات مردم به صحنه و مشارکت حداکثری بازگردند؟

معتقدم که این نامزدها که به اسم اصلاحات و اعتدال تایید صلاحیت شده‌اند بهترین زمان را دارند اما شرایط پیش‌رو خیلی سخت است. احتمالا همان اتفاقی که در دولت آقای روحانی افتاد برای آنها هم رخ می‌دهد، در این دوره فقط باید اجازه داده شود تا جریان اداره کشور یکدست شود تا در ادامه پاسخگوی نسل آینده و آیندگان باشند، یکبار یکدستی در دولت‌های نهم و دهم اتفاق افتاد و شاهد نتایج آن بودیم.

 متاسفانه دوباره این اتفاق در حال افتادن است تنها چیزی که می‌ماند این است که حداقل پاسخگو باشند، دولت بعدی تا رده آبدارچی ادارات را هم از نیروهای مورد وثوق خود قرار دهند تا هیچ بهانه‌ای برای کار نکردن نداشته باشند، حالا که عملا جریان اصلاح‌طلب نامزد اصلی خود را ندارد باید گذاشت تا این یکدستی اتفاق بیفتد تا جریان رقیب کارنامه خودشان را نشان بدهد.

 دولـــت آیـــنده را با چه مسائل، مشکلات و چالش‌هایی مواجه می‌بینید؟

بخشی از کاندیداهایی که امروز رقابت در عرصه انتخابات را تجربه می‌کنند، همان کسانی هستند که در چند سال گذشته اجازه تصویب قطعنامهFATFرا ندادند که حتی اگر موافقت جدیدی صورت بگیرد، تا زمانی که آن را نداشته باشیم هیچ اقدام مثبتی در زمینه اقتصادی حاصل نخواهد شد، مشکلات امروز کم نیست؛ خزانه دولت پر نیست، تحریم‌های شکننده‌ای که وجود داشته کمر اقتصاد را خم کرده است، بنابراین دولت آینده هر دولتی که باشد، فقط با کارآمدی بالا و معجزه می‌تواند شرایط کشور را سامان بدهد، کما اینکه در رابطه با رونق اقتصادی و جلب و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و ایجاد شغل برای جوانان بیکار که آمار میلیونی دارند و معیشت مردم از مسائلی هستند که امیدواریم دولت آینده بتواند برای آن قدم‌های مثبتی بردارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر