کد خبر 498611

کرونا چگونه بومی می‌شود؟

در یک مطالعه جدید متخصصان و محققان علوم پزشکی به چگونگی بومی شدن ویروس کرونا به عنوان ترکیبی از ویروس‌های سرماخوردگی معمولی در کودکان پرداخته اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، از زمان آغاز همه گیری پزشکان و محققان اظهار داشتند کرونا ویروسی که اکنون پاندمی شده ممکن است سرانجام در مسیر کروناویروس‌های دیگری قرار گیرد که افراد به آن مبتلا می‌شوند و روزی به  ترکیبی از ویروس‌های سرماخوردگی معمولی در کودکان ملحق شود.

متخصصان در مطالعه جدید خود به چگونگی وقوع این پدیده پرداخته و اینکه چگونه واکسیناسیون گسترده می‌تواند بر چرخه طبیعی آن تاثیر بگذارد.

محققان آمریکایی اظهار داشتند: چرخه این انتقال ممکن است از چند سال تا چند دهه طول بکشد و به این بستگی دارد که پاتوژن یا همان عامل بیماری زا با چه سرعت منتشر شود.

همه گیری فعلی احتمالا تا جایی که می‌توانسته کشنده است، زیرا ویروس جدید است و بر افرادی که هیچ مصونیتی نسبت به آن ندارند تاثیر می‌گذارد. همچنین این ویروس در افراد مسن، وخیم‌تر خود را نشان می‌دهد، زیرا بدن آنان نمی‌تواند همچون کودکان با ویروس‌های جدید مقابله کند.

اما این ویروس مشابه با چهار کروناویروس دیگر است که موجب بروز علائمی می‌شود که در اکثر افراد بدتر از سرماخوردگی معمولی نیست.

مطالعات مربوط به واکنش ایمنی بدن نشان می‌دهد: ایمنی که می‌تواند به طور کامل جلوی عفونت را بگیرد به سرعت کاهش می‌یابد. اما افراد در عین حال دارای ایمنی "باقی مانده" هستند که از بدن در برابر بیماری‌های شدید محافظت می‌کند. درصورتیکه ویروس آزادانه گردش داشته باشد بومی شده و به طور دائمی در میان جمعیت جای می‌گیرد.

به نقل از شبکه خبری سی ان ان، بنابر فرضیه این محققان، زمانیکه ویروس وارد فاز بومی شده و در معرض قرار گرفتن اولیه در دوران کودکی است کروناویروس دیگر عامل بیماری زایی بیش از یک سرماخوردگی معمولی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر