{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 395211

نشستن طولانی مدت پشت‌میز کار کم‌کم باعث به‌وجودآمدن درد‌های طاقت‌فرسا می‌شود.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، نشستن طولانی مدت پشت‌میز یا مبل‌ها در خانه کم‌کم باعث به‌وجودآمدن دردهای طاقت‌فرسا می‌شود، در ادامه با برخی از عوارض که به‌علت طولانی نشستن برای شما رخ می‌دهد، آشنا می‌شوید.

افزایش وزن

یکی از مهم‌ترین عوامل زیاد نشستن افراد به‌دلیل بی‌تحرکی چاقی است، زمانی که بیشتر وقت خود را نشسته به سر می‌برید، کالری کمتر سوزانده و چربی‌های بیشتری در بدن ذخیره می‌شود، زمانی که افراد می‌نشینند فرایند چربی‌سوزی به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و همین امر سبب افزایش فشارخون نیز می‌شود. در نیم قرن گذشته به‌دلیل بیشترشدن کارهای اداری افراد باید بیشتر در حالت نشسته به سر ببرند و کالری کمتری را می‌سوزانند.

خطر بیماری‌های قلبی

یکی دیگر از عوامل نشست و بی‌تحرکی خطر ابتلا به بیماری‌های عروقی و قلبی همچون ضعف قلب است، نشستن طولانی مدت باعث اختلالات سیستم گردش خون، آسیب‌رسانی به رگ‌ها و عدم قدرت کافی عضلات می‌شود. نشست طولانی مدت سبب کاهش توازن بین اکسیژن و دریافتی و مصرفی به قلب خواهد شد، آزمایش‌های فراوان بر روی افراد بالای 13 سال انجام گرفته شده که این آزمایش‌ها و تحقیقات نشان می‌دهد، میزان مرگ و میر افراد بی‌تحرک و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌وعروقی بیشتر از افرادی که تحرک لازم را دارند، است.از عوامل بی‌خوابی می‌توان به عدم تحرک کافی اشاره کرد، بدن انسان هنگامی که به مدت طولانی در حالت نشستن قرار می‌گیرد این فرایند را استراحت بدن تلقی می‌کنند به همین علت افرادی که تمام روز خود را نشسته بوده‌اند، بدن آنها به این نتیجه می‌رسد که دیگر به خواب و استراحت نیاز ندارد، به همین علت باعث کاهش جدیت خواب می‌شود و بی‌خوابی در آنها رخ می‌دهد، بی‌خوابی تنها با افزایش تحرک جسمی، از بین خواهد رفت.

تغییرات ستون فقرات

شکل ستون فقرات در حالت عادی همانند حرف S بوده به این دلیل که در مقابل تغییرات مقاومت داشته باشد اما در حالت نشسته شکل ستون فقرات تغییر می‌کند. هنگامی که افراد در حالت نشسته قوز می‌کنند عضلات شکم افراد ضعیف‌تر می‌شود. هنگامی که در حال نشسته قرار دارید تغییرات ستون فقرات بر مهره و دیسک گردن فشار وارد کرده و همین امر موجب کاهش جریان خون در مغز می‌شود، همین علت اشخاصی که در مدت طولانی در حالت نشسته قرار گرفته‌اند، دچار سردرد و تاری دید خواهند شد.

راهکار عوارض

پزشکان برای رفع این عوارض معتقدند بعد از خواب، کار و یا حتی مشاهده تلویزیون از جای خود بلند شده و ورزش‌های نرمشی انجام دهید. در حالت ایستاده جلسات خود را برگزار کنید، تاجای ممکن برای رفتن به مدرسه یا سرکار پیاده رفته یا در حمل ونقل عمومی بایستید.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری