{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 387553

انجام فعالیت‌های بدنی برای کنترل علائم بیماری‌های مزمن تنها همراه با اثرات مثبت جسمی‌نیست، بلکه اثرات مثبت روانی به‌همراه دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،  برخی از تمرینات ورزشی خاص برای برخی بیماری‌های مزمن پیشنهاد شده است که مهمترین آنها در ادامه نام برده می‌شود:

دردهای مزمن کمر

برای کسانی‌که از درد مزمن رنج می‌برند، ورزش می‌تواند منجر به کاهش سفتی عضلات، ضعف، تقویت عضلات و حمایت از ستون فقرات شود. برای جلوگیری از آسیب البته باید ورزش‌های ویژه انجام شوند. متخصصان توانبخشی پیشنهاد می‌کنند که یکسری از تمرینات کششی برای افزایش انعطاف‌پذیری عضلات کمر، پاها، باسن و اطراف ستون فقرات مفید است. علاوه بر این، تمرینات تقویت عضلات شکم و عضلات نگهدارنده ستون فقرات باید تعقیب شوند. ورزش‌های قلبی‌وعروقی، نظیر شنا و دوچرخه‌سواری نیز مفیدند.

دیابت

انجمن دیابت آمریکا اعلام کرده که تجویزهای ورزشی برای درمان دیابت و کاهش گلوکز خون باید توسط پزشکان انجام شود. در ترکیب با یک رژیم غذایی مناسب، انجام ورزش به مدت 150 دقیقه در هفته یعنی معادل 20 دقیقه در روز در سطح هوازی متوسط تا شدید برای این بیماران باید تجویز شود.

آرتروز

مانند درد مزمن کمر، افرادی که از آتریت رنج می‌برند، باید بدانند که بی‌تحرکی و عدم فعالیت منجر به افزایش علائم و درد در آنها می‌شود. ورزش در حد مناسب در عوض، خشکی مفاصل را کاهش می‌دهد و منجر به بهبود درد و افزایش دامنه حرکت می‌شود. نسخه ورزشی برای مبتلایان به آرتریت شامل ورزش‌های هوازی کم‌تاثیر برای 30 تا 60 دقیقه در 5 روز هفته است. البته ورزش‌های کششی نباید فراموش شود.

سرطان

تحقیقات نشان می‌دهد که مزایای ورزش برای پیشگیری و حتی درمان سرطان ثابت شده است. یک راه برای پیشگیری از عوارض جانبی درمان، روی آوردن به پزشکی ورزشی است. البته نوع و شدت ورزش بسته به وضعیت بیمار باید پیشنهاد شود چون ورزش‌های شدید اثر منفی بر روی عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌تواند بگذارد. بسته به هر مرحله از درمان، نوع ورزش تجویزی توسط متخصصان پزشکی ورزشی متفاوت است.

سلامت قلب

بنیاد سکته‌مغزی و انجمن قلب کانادا اعلام کرده خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در کسانی که فعالیت کافی و کامل ورزشی دارند 35 تا 55 درصد کمتر است. علاوه بر این کسانی که در دوره نقاهت بیماری قلبی ورزش می‌کنند، کاهش فشارخون، کنترل چربی خون و دیابت را تجربه می‌کنند. متخصصان بازتوانی قلبی تمرینات مختلف هوازی و قدرتی را برای پیشگیری و بهبود بیماری‌های قلبی پیشنهاد می‌کنند.

بیماری ام‌.اس

ام‌.اس یک بیماری التهابی مزمن سیستم عصبی مرکزی است که با ترکیبی از دارو درمانی و ورزش می‌توان آن را کنترل کرد. ورزش طبق مطالعات بخش مهمی ‌از مدیریت بیماری‌های مزمن و ناتوان‌کننده‌ای مانند ام‌.اس است. افزایش قدرت عضلانی، تمرینات تعادل برای بهبود توانایی راه رفتن و تمرینات کششی برای کنترل خستگی به بیماران پیشنهاد می‌شود. علاوه بر مزایای فیزیکی، ورزش منجر به کاهش افسردگی و خشم ناشی از ام‌.اس می‌شود و آن هم با افزایش انرژی و کیفیت کلی زندگی.

سرماخوردگی

طرفداران ارتقای سلامت همیشه به ما یادآوری می‌کنند که شستن دست‌ها مهمترین راه برای کاهش شانس ابتلا به آنفلوآنزا و یا سرماخوردگی است. در این میان ورزش نیز یک راه عمده کاهش این خطر محسوب می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که ورزش‌های بسیار شدید می‌تواند تاثیر مخالف داشته و منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش آمادگی برای ابتلا به این بیماری‌ها را داشته باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری