{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 384072

عواقب سوزش معده، ناخوشایند و آزاردهنده است مانند بوی بد دهان و حتی سرطان حلق. اما خوشبختانه کارهایی زیادی وجود دارند که می‌توانید برای جلوگیری از سوزش معده در همان ابتدا انجام دهید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، درست و آهسته غذا خوردن می‌تواند به کاهش برگشت اسید معده کمک کند. برای این امر مهم است تا غذا را خیلی خوب بجوید. جویدن غذا به مقدار کافی تضمین می‌کند تا هضم غذا و تجزیه‌ آن در بدن زمان کمتری طول بکشد. اگر این کار به‌درستی انجام شود، اسید معده به مری برنمی‌گردد.

از برخی مواد غذایی اجتناب ‌کنید

مانند برخی نوشیدنی‌ها مثل نوشیدنی‌های حاوی کافئین، نوشابه‌ها و آب مرکبات. بنابراین حذف آنها می‌تواند از ناراحتی معده جلوگیری کند. شما می‌توانید لیستی برای خودتان داشته باشید و هرچه موجب ناراحتی‌تان می‌شود را در آن یادداشت کنید و از مصرف دوباره‌ آنها پرهیز کنید.نوشابه‌ها موجب تضعیف اسفنکتر پایینی در مری می‌شوند و این حالت را تشدید می‌کند.

منظم غذا بخورید

برای تسکین سوزش سردل باید زمان غذا خوردن و همچنین مقدار آن را کنترل کنید. این بدان معناست که باید سعی کنید زمان‌های غذا خوردنتان را در طول روز به‌خوبی تقسیم کنید. وعده‌های غذایی بزرگ را فراموش کنید و در عوض وعده‌های غذایی کوچک‌تر را به تعداد بیشتری مصرف کنید. پرخوری فشار زیادی به ماهیچه اسفنکتر پایینی مری وارد می‌کند و از بسته نگه‌داشتن آن جلوگیری می‌کند.

صحیح بخوابید

عادت دیگری که می‌تواند منجر به ناراحتی معده در افراد مبتلا به ریفلاکس شود، خوابیدن در وضعیت نامناسب است؛ چرا که بد خوابیدن می‌تواند باعث ایجاد فشار در شکمتان و به تبع آن برگشت اسید از معده به مری شود.برای جلوگیری از این اتفاق سعی کنید به روی شکم و پهلوی راست نخوابید.برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که یا به پشت دراز بکشید یا به پهلوی چپ.

وزنتان را حفظ کنید

وزن بیش از حد می‌تواند برای سلامتی مشکلات زیادی را ایجاد کند؛ از رایج‌ترین آنها می‌توان به ناراحتی‌های قلبی‌وعروقی و سایر مشکلات مانند ریفلاکس اسید معده اشاره کرد. این امر به این دلیل است که مقدار زیاد چربی شکم می‌تواند اسفنکتر پایین مری را به سمت بالا سوق دهد، از بسته‌شدن آن جلوگیری کند و اجازه دهد اسید معده به سمت بالا حرکت کند.

سیگار نکشید

مطالعات علمی نشان داده‌اند نیکوتین علاوه بر دیگر مشکلاتی که برای سلامتی به‌وجود می‌آورد باعث می‌شود اسید معده به سمت بالا حرکت کند و موجب سوزش سر دل شود.در حقیقت، مطالعات نشان داده افراد سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگار نمی‌کشند بیشتر از سوزش سردل رنج می‌برند.

قبل از خواب غذا نخورید

خوردن غذا بلافاصله قبل از خواب یک اشتباه رایج است که باعث رفلاکس اسید معده می‌شود. در حالی که علم در این مورد ادعای زیادی ندارد؛ اما تعداد زیادی از افراد مبتلا اعلام کرده‌اند که اگر طی سه ساعت قبل از خواب شبانه چیزی بخورند علائمشان بدتر می‌شود.

شیر بدون چرب بنوشید

علائم بیماری برگشت اسید معده از میزان اسیدیته بالای معده شما ناشی می‌شود. به این ترتیب، نوشیدنی‌های قلیایی، مانند شیر بدون چرب می‌تواند به متعادل کردن آن کمک کند. با این حال، مراقب باشید که شیر حاوی چربی می‌توانند اوضاع را بدتر کنند! چرا که چربی می‌تواند باعث کندتر شدن فرایند هضم شود.

آدامس بجوید

اگرچه آدامس جویدن از نظر علمی دقیق نیست؛ اما مطالعات نشان داده‌اند که آدامس می‌تواند علائم رفلاکس اسید معده را در برخی افراد کاهش دهد. گمان می‌رود افزایش تولید بزاق به پاکسازی مری کمک می‌کند.

از مصرف دارو بدون‌نسخه بپرهیزید

برای تسکین علائم ناراحتی معده از داروهای بدون نسخه استفاده نکنید. مهم است که ابتدا به پزشک خود مراجعه کنید تا علت واقعی این مشکل را بدانید. به این ترتیب، با تشخیص درست، نسخه مناسب خود را دریافت خواهید کرد.داروهای بدون نسخه در صورت استفاده طولانی‌مدت می‌توانند برای سلامتی شما مضر باشند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری