کد خبر 382458

غذاهایی که نباید صبح‌ها بخورید

یک فنجان قهوه، آب‌پرتقال و ماست تصاویری هستند که برخی‌ها از یک صبحانه کامل در ذهن دارند. متاسفانه تعداد کمی از افراد از این حقیقت که مصرف برخی مواد غذایی با معده خالی نمی‌تواند زیاد برای ما مفید باشد آگاهی دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم، موارد زیر را در این زمینه در نظر داشته باشید:

مواد غذایی حاوی قند:  مصرف موادی مثل شکلات هنگام صبح باعث افزایش سطح انسولین بدن می‌شود. افزایش انسولین به نوبه خود فشار کاری روی لوزالمعده را که تازه از خواب بیدار شده است افزایش می‌دهد. این شرایط می‌تواند به دیابت منجر شود.

ماست و دیگر فرآورده‌های حاصل از تخمیر شیر: اگر با معده خالی ماست مصرف کنید، اسید هیدروکلریک تشکیل شده در معده، باکتری اسید لاکتیک را که از باکتری‌های خوب معده است ازبین می‌برد. بنابراین مصرف ماست با معده خالی بیشتر از آن‌که مفید باشد مضر است.

گلابی: فیبرهای خامی موجود در گلابی می‌توانند به لایه مخاطی نازک معده خالی آسیب برسانند.

گوجه فرنگی: اسید تانیک فراوان موجود درگوجه فرنگی میزان اسیدیته معده را افزایش می‌دهد. این شرایط می‌تواند بروز زخم معده را به دنبال داشته باشد.

خیار و دیگر سبزیجات سبز: سبزیجات خام، منابع غنی از آمینو اسیدها هستند، اما اگر با معده خالی مصرف شوند، می‌توانند باعث ایجاد سوزش معده، نفخ و دردهای شکمی شوند.

موز: مصرف موز با معده خالی باعث افزایش شدید منیزیم خون می‌شود. افزایش منیزیم خون می‌تواند به قلب آسیب برساند.

فلفل: مواد غذایی تند باعث آسیب و تحریک مخاط معده شده و تولید اسید را در معده افزایش می‌دهند. این شرایط بروز اختلالات معمول در سیستم گوارش را به دنبال خواهد داشت.

نوشیدنی‌های کربناتی: مصرف نوشیدنی‌های کربناتی هنگام صبح به غشای مخاطی معده آسیب می‌رساند و میزان خونرسانی به معده را کاهش می‌دهد. درنتیجه هضم غذا به کندی صورت می‌گیرد.

مرکبات:  مرکبات سرشار از اسیدهای میوه هستند و مصرف آنها با معده خالی، سوزش معده، افزایش خطر ورم معده و حتی زخم معده را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    با این حساب چه کوفتی کوفت کنیم ناشتا که نمیریم؟!