{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 377631

تیامین یا همان ویتامین B۱یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌ها برای بدن شماست. تیامین محلول در آب است. بنابراین بدن شما برای مدت طولانی آن را ذخیره نمی‌کند.برای جلوگیری از کمبود تیامین، شما نیاز به مصرف منظم آن دارید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، شما می‌توانید به اندازه کافی نیاز بدن به تیامین را از طریق خوردن غذاها برطرف کنید. بهترین منابع غذایی حاوی تیامین عبارتنداز: غلات غنی شده، برنج سفید، ماهی قزل‌آلا و لوبیای سیاه. تیامین در بسیاری از مولتی ویتامین‌ها نیز موجود است. مردان روزانه به 1.2 میلی‌گرم و زنان به 1.1 میلی‌گرم تیامین نیاز دارند. اگر خانم هستید و باردار، این میزان به 1.4 میلی‌گرم می‌رسد.در ادامه با واضح‌ترین علائم کمبود تیامین بیشتر آشنا می‌شوید:

خستگی و مشکلات حافظه

تیامین برای تولید انرژی از موادغذایی ضروری است.برای همین است که خستگی مداوم می‌تواند یکی از نشانه‌های کمبود تیامین باشد.

ضعف ماهیچه‌ها

هنگامی‌که به اندازه کافی تیامین دریافت نمی‌کنیم، متابولیسم گلوکز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است در نتیجه آن ضعف عضلانی، خستگی، کاهش حافظه، کاهش وزن و کاهش اشتها را تجربه کنید. بری بری، یکی از علل کمبود تیامین است و اگر تشدید شود می‌تواند باعث نارسایی احتقانی قلب شود.

از دست دادن اشتها

تیامین بر هیپوتالاموس مغز؛ غده‌ای که مسئول اشتها و گرسنگی است، تاثیر دارد. با کمبود تیامین، شما دچار کمبود اشتها و احساس سیری می‌شوید.

ابتلا به دیابت

افراد مبتلا به دیابت نوع یک و نوع 2 احتمالا دچار کمبود تیامین هستند. این امکان وجود دارد که کلیه مبتلایان به این بیماری، تیامین بیشتری دفع کند.

مختل شدن رفلکس‌‌های بدن

از دیگر علائم و نشانه‌‌های کمبود تیامین می‌‌توان به تحت‌‌تاثیر قرارگرفتن عصب‌‌های حرکتی اشاره کرد. کمبود این ویتامین، اگر به حال خود رها شود، باعث آسیب دیدن دستگاه عصبی خواهد شد. یکی از نتایج این آسیب، مختل شدن واکنش‌‌های غیرارادی معمول بدن است. اختلال ناشی از این کمبود بیشتر در زانو، مچ پا و عضله‌‌های سه‌سر مشاهده می‌‌شود.طولانی شدن مدت‌ زمان کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به از بین رفتن هماهنگی و تناسب، میان قسمت‌‌های مختلف بدن شود و فعالیت‌‌هایی چون راه‌رفتن تحت‌تاثیر قرار بگیرند.

تغییر در ضربان قلب

ضربان قلب، با مشخص کردن تعداد دفعات تپیدن قلب در طول یک دقیقه مشخص می‌شود و میزان تیامین موجود در بدن می‌تواند باعث تغییر آن شود. کمبود تیامین موجب پایین آمدن سرعت ضربان قلب می‌‌شود. خارج شدن سرعت ضربان قلب از حالت معمول و پایین آمدن آن می‌‌تواند باعث خستگی مفرط، گیجی و افزایش احتمال بیهوشی شود.بسیاری از غلات کامل، منابع خوب تیامین هستند. ماست نیز تیامین دارد.غذاهای پروتئینی شامل گوشت مرغ، غذاهای دریایی، حبوباتی مانند لوبیا و نخودفرنگی و همچنین تخم‌مرغ، آجیل، دانه‌ها و سویا منابع خوب و پرمصرف تیامین هستند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری