{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 366311

دستان شما دارای برخی از حساس‌ترین گیرنده‌های لمسی در بدن شما هستند و همه گیرنده‌های لمسی به وسیله یک شبکه عصبی به مغز شما متصل می‌شوند. اگر حتی یکی از اعصاب دست آسیب ببیند، مغز شما ممکن است هیچ کدام از اطلاعات حسی را از دستان شما دریافت نکند.شما در دست یا انگشتان دست‌تان احساس سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی می‌کنید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، دلایل زیادی برای بی‌حسی دست‌ها وجود دارد. به هر حال شما نباید این علامت را نادیده بگیرید:

سندرم تنیس البو یا آرنج تنیس‌باز

اگر یک تنیسور یا گلف‌باز هستید، یا فعالیتی می‌کنید که نیاز به چرخش تکراری دست، مچ دست یا آرنج دارید، شما در معرض خطر این سندرم هستید. به گفته متخصصان انجمن آمریکایی جراحی دست، این سندرم منجر به تضعیف تاندون‌های آرنج می‌شود. این سندرم همراه با درد در آرنج یا ساعد است اما نشانه‌های اولیه آن همراه با سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی دست‌ها خواهد بود.

سندرم تونل کارپال

یکی از شایع‌ترین علل بی‌حس شدن دست‌ها، سندرم تونل کارپال است.سندرم تونل کارپال در اثر فشرده شدن عصب مدین در مچ به‌وجود می‌آید که این ممکن است به‌دلایل مختلفی رخ دهد. برای نمونه، این فشرده شدن ممکن است در اثر ضربه باشد مثلا در اثر شکستگی انتهای ساعد و یا در اثر خم و راست کردن تکراری و طولانی مدت مچ دست و انگشتان. ابتلا به این سندرم برای کسانی که مدت‌های طولانی با کامپیوتر کار می‌کنند، معمول است. معمولا جراحی برای تسکین این عارضه توسط پزشک پیشنهاد می‌شود.

اختلالات تیروئید

تیروئید شما غده‌ای پروانه‌ای شکل است که مسئولیت انواع فرایندهای بدن را بر عهده دارد. کم‌کاری تیروئید در این میان می‌تواند به اعصابی که اطلاعات بین مغز و نخاع با سایر نقاط بدن را حمل می‌کند، آسیب برساند. اگر بی‌حس شدن انگشت‌ها را به‌همراه سایر علائم از جمله ریزش مو، افزایش وزنف احساس سردی مداوم تجربه می‌کنید، حتما با پزشکتان برای تشخیص اختلالات تیروئید در تماس باشید.

مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروها همراه با عوارض جانبی از جمله بی‌حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا است. شایع‌ترین این داروها عبارتند از داروهای شیمی درمانی یا داروهای اچ‌ای‌وی. اما سایر داروهای رایج مانند داروهای فشارخون یا درمان‌های پوستی و یا برخی آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌توانند منجر به این علائم شوند. اگر با مصرف دارو دچار بی‌حسی در دست‌ها می‌شوید، با پزشک‌تان در مورد تغییر دارو یا کاهش دوز آن مشورت کنید.

کمبود ویتامین B12

بدن شما از طریق گوشت، تخم‌مرغ و لبنیات، ویتامین B12 را برای جذب می‌کند. این ویتامین برای عملکرد اعصاب و تولید گلبول‌های قرمز خون ضروری است. کمبود این ویتامین منجر به کم‌خونی ناشی از فقر ویتامین B12 می‌شود. علائم این کم‌خونی عبارتنداز: خستگی، عدم تعادل، تنگی نفس، دست و پاهای سرد، سردرد و بی‌حس شدن دست‌ها. اگر علائم غیر معمولی دارید و یا یک رژیم گیاهی سخت را دنبال می‌کنید، یا یک وضعیت بهداشتی دارید که جذب مواد مغذی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مانند بیماری سلیاک یا کرون، با پزشک خود در مورد مصرف B12 خود صحبت کنید.

سندرم گیلن باره

این سندرم یک اختلال خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به اعصاب شما حمله می‌کند و باعث سوزن‌سوزن شدن و خارش دست‌ها می‌شود. محققان دقیقا مطمئن نیستند که چرا این سندرم ایجاد می‌شود. سندرم گیلن‌باره در هر سنی و هر جنسی بروز می‌کند و اغلب به‌دلیل ابتلا به بیماری‌های تنفسی، آنفلوآنزای معده و یا سایر بیماری‌های عفونی است.سایر علائم این سندرم عبارتنداز: احساس بی‌قراری در انگشتان ضعف پاها، راه‌رفتن غیرمتعارف، افزایش ریتم قلب، تضعیف کنترل مثانه و یا روده.

دیابت

بی‌حسی انگشتان دست می‌تواند ناشی از آسیب عصبی مرتبط با دیابت باشد.در واقع دیابت یکی از شایع‌ترین علل نوروپاتی محیطی است.

ارسال نظر

  • رضا
    ۱ ۰

    با تشكر از شما،بنظر ميرسد نويسنده مقاله متاسفانه اطلاعات جامع و كامل و درستي نداده اند و توضيحات علمي بيان نكردند.