کد خبر 364910

خوراکی‌هایی برای کاهش استرس

مدیریت استرس می‌تواند ابزاری قدرتمند برای سلامت شما باشد چون استرس بیش ازحد مسلما خطرات بهداشتی بالقوه را به‌همراه دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، بسیاری از استراتژی‌ها برای مدیریت این اختلال و کاهش سطح هورمون آن یعنی هورمون کورتیزول وجود دارد و پیشنهاد شده است؛ یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به مقابله با تاثیرات منفی استرس برود و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند:

کربوهیدرات‌های پیچیده

این نوع کربوهیدرات‌ها منجر به افزایش سطح سروتونین می‌شوند؛ منبع ثابت شیمیایی که منجر به ایجاد احساس خوب می‌شود.نان‌های سبوس‌دار، ماکارونی و غلات صبحانه به‌علاوه بلغورجو شامل این کربوهیدرات‌ها هستند که منجر به تثبیت سطح قندخون نیز می‌شوند.

پرتقال

مطالعات نشان می‌دهد ویتامین C موجود در پرتقال سطح هورمون‌های استرس را مهار می‌کند و منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. در یک مطالعه، افراد مبتلا به فشار خون و کورتیزول(هورمون استرس)بالا که ویتامین C دریافت کرده بودند، نسبت به همتایانشان سریع‌تر در مواجهه با استرس به حالت عادی بازگشته بودند.

اسفناج

اسفناج و دیگر سبزیجات تیره رنگ حاوی منیزیم هستند که به مقابله با سردرد و خستگی که از اثرات تجربه استرس است، می‌روند.

ماهی‌های چرب

اسیدهای چرب امگا 3 موجود در این ماهی‌ها می‌تواند منجر به جلوگیری از افزایش موج هورمون‌های استرس شود در برابر بیماری‌های قلبی، افسردگی، سندرم پیش از قاعدگی، و... محافظت ایجاد کند.

چای سیاه

نوشیدن چای سیاه به شما کمک می‌کند که در برابر حوادث استرس‌زا سریعتر بهبود بیابید.مصرف‌کنندگان مداوم چای دارای احساس آرام‌تر و سطوح پایین‌تر کورتیزول هستند.

پسته

مغز‌ها، سرشار از چربی‌های سالم هستند. خوردن روزانه تعداد انگشت‌شماری پسته، بادام و گردو به کاهش کلسترول کمک می‌کند، التهاب را کم کرده و در برابر اثرات استرس محافظت ایجاد می‌کند.

آووکادو

آووکادو یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش فشارخون بالاست.این میوه غنی از پتاسیم است به‌گونه‌ای که یک نیمه آووکادو بیش از یک موز پتاسیم دارد. این میوه یک انتخاب خوب برای زمانی است که استرس در شما ولع مصرف خوراکی‌های چرب را ایجاد کرده است.آووکادو البته سرشار از چربی و کالری است و باید در مصرف آن مراقب باشید.

بادام

ویتامین‌های گروه B موجود در بادام باعث می‌شود در برابر حملات استرس و علائم افسردگی انعطاف‌پذیرتر باشید.ویتامینE موجود در بادام نیز برای تقویت سیستم‌ایمنی بدن مفید است.

سبزیجات خام

خوردن سبزیجاتی نظیر کرفس یا هویج به دفع تنش‌های استرسی کمک فراوانی می‌کند.

شیر

مصرف شیر را در اولویت قرار دید، چون تحقیقات نشان می‌دهد که کلسیم منجر به کاهش نوسانات خلقی و اضطراب می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر