{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 360106

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افراد شب زنده‌دار می‌توانند ساعت بدن خود را تنها طی سه هفته تغییر داده و به افرادی سحرخیز تبدیل شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، پزشکان می‌گویند ایجاد تغییراتی در الگوی خواب افرادی که معمولاً دیر به خواب می‌روند، می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی منجر به بهبود سلامت آنها شود.افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند، اعلام کردند زمانی که در الگوی خواب خود تغییراتی ایجاد کرده‌اند، احساس تنش و افسردگی کمتری داشته و در طول روز نیز کمتر خواب‌آلوده هستند.

در این مطالعه از سوی متخصصان در انگلیس و موناش در استرالیا، حدود ۲۲ فرد شب زنده‌دار با میانگین ساعت خواب ۲:۳۰ صبح و میانگین ساعت بیداری ۱۰:۱۵ صبح شرکت کردند.افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند برای سه هفته موارد زیر را رعایت کردند. دو تا سه ساعت زودتر از معمول از خواب برخاسته و پس از بیدارشدن با بازکردن پنجره‌های اتاق در معرض نورخورشید و روشنایی روز قرار بگیرید.در اسرع وقت پس از بیداری، صبحانه بخورید.فقط صبح‌ها ورزش کنید.

هر روز سر یک ساعت ثابت ناهار بخورید و پس از ساعت هفت عصر دیگر چیزی نخورید. پس از ساعت سه بعدازظهر از مصرف کافئین خودداری کنید.پس از ساعت چهار بعدازظهر از چرت‌زدن اجتناب کنید. هر شب دو تا سه ساعت زودتر از معمول به خواب بروید و عصرها میزان نور را محدود کنید.

ساعات خواب و بیداری خود را هر روز ثابت نگه دارید.نتایج به‌دست آمده از این مطالعه نشان داد در این افراد عملکرد شناختی (زمان واکنش) و عملکرد فیزیکی (قدرت‌گرفتن) در طول صبح افزایش یافته و زمان اوج عملکرد نیز از عصر به بعدازظهر منتقل می‌شود.متخصصان این مطالعه متذکر شده‌اند که داشتن یک الگوی خواب دیروقت فرد را با توجه به استانداردهای اجتماعی دچار مشکل می‌کند که این امر می‌تواند منجر به طیف وسیعی از پیامدهای ناگوار از خواب‌آلودگی تا ضعفِ سلامت روان در او شود.هدف این مطالعه بررسی تاثیر رعایت مواردی ساده در خانه توسط افراد بر حل معضل شب‌زنده‌داری بوده است.

نتایج نشان داد که رعایت موارد ساده فوق می‌تواند ساعت خواب و بیداری افراد را بین دو تا سه ساعت زودتر کند.نکته جالب توجه آن که این افراد هم‌چنین در سلامت روان خود احساس بهبود داشته و خواب‌آلودگی کمتری را در طول روز احساس می‌کرده‌اند که نتیجه بسیار مثبتی برای آنها محسوب می‌شود.

اکنون متخصصان در نظر دارند تا به بررسی این موضوع بپردازند که الگوهای خواب چگونه به مغز مرتبط است و ارتباط آن با سلامت روانی چه بوده و آیا این مداخلات به تغییرات بلند مدت منجر می‌شود یا خیر؟متخصصان خاطرنشان کرده‌اند افرادی که دیر به خواب می‌روند از سلامت روان ضعیف‌تری برخوردار بوده و اغلب به‌دلیل عدم تناسب برنامه‌های کاری و تحصیلی‌شان با الگوهای خواب‌شان دچار مشکل می‌شوند.متخصصان اظهارداشتند که با شناخت این تفاوت‌ها و ارائه ابزارهایی برای بهبود نتایج می‌توان برای دستیابی به بهره‌وری مطلوب‌تر به جامعه‌ای که کمتر تحت فشار است، دست یافت.

ارسال نظر