{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 322939

محققان به این نتیجه رسیده اند که غروب استرس را بیشتر می‌کند!

به گزارش اقتصادآنلاین، هنگام غروب، ‌میزان ترشح هورمون های کاهش دهنده استرس کم می شود.  نشریه «گزارش عصبی روانپزشکی» نوشت، بر اساس تحقیقات محققان ژاپنی تاثیر استرس بر انسان در غروب شدیدتر از صبح است.

محققان دانشگاه هوکایدو در ژاپن میزان هورمون استرس، کورتیزول، را در 27 داوطلب سالم جوان اندازه گیری کردند. علاوه بر این به ساعت بیولوژیکی منحصربفرد هر داوطلب و نحوه واکنش به عوامل استرس زا و جلوگیری از آن توجه شد. نتایج این آزمایش نشان می دهد میزان کورتیزول ترشح شده در صبح بسیار بیشتر از غروب است؛ بنابری ان استرس در غروب تاثیر بیشتری بر بدن دارد.

محققان داوطلبان را با موقعیت های استرس زا مواجه کردند تا ببینند آیا محور هیپوتالاموس- هیپوفیز — آدرنال (HPA) در زمان های متفاوت روز، پاسخ های مختلفی به استرس شدید می دهد یا خیر.

به گزارش اسپوتنیک، این محور مجموعه از فیدبک ها و تاثیرات پیچیده سه مولفه هیپوتالوموس، آدرنال و غده هیپوفیز است. در واقع محور HPA سیستم عصبی مرکزی را به سیستم درون ریز متصل می کند و زمانی که بدن با موقعیت استرس زا مواجه می شود، این محور فعال شده و بدن کورتیزول ترشح می کند. از طرفی میزان کورتیزول با ساعت بیولوژیکی در مغز کنترل می شود.

نتایج مطالعات دانشمندان ژاپنی، اطلاعات ارزشمندی در زمینه مدیریت استرس در اختیار محققان قرار می دهد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری