کد خبر 292431

چربی برای مغز مضر است

نتایج به دست آمده از یک پژوهش، ثابت می‌کند چربی برای مغز ضرر دارد و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش دیلی‌میل، تحقیقات جدید پژوهشگران آلمانی که براساس نتایج به دست آمده از یک مطالعه دیگر در دانشگاه کمبریج صورت گرفته، حاکی از آن است که چربی برای مغز ضرر دارد و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یافته‌های جدید تأکید می‌کند، چاقی می‌تواند ساختار مغز را تغییر دهد و آتروفی (کوچک شدن) مغز را به همراه داشته باشد.

در این بررسی مشخص شده، شاخص توده بدنی بیشتر با ضعف حافظه اپیزودیک یا دشواری در به یادآوری اتفاقات گذشته، در افراد بین 18 تا 35 سال، همراه است.

این تحقیقات نشان دادند، افرادی که اضافه وزن دارند به احتمال بیشتری ضعف در حافظه را تجربه می‌کنند.

شواهد دیگری هم نشان داده‌اند که حافظه نقش مهمی در تنظیم رژیم غذایی ما دارد؛ بنابراین ضعف حافظه در افراد چاق، تنظیم غذایی آنها را مختل می‌کند که خود در نهایت به اضافه وزن بیشتر خواهد انجامید.

براساس تحقیقات انجام شده، چاقی در میانسالی به افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر و سایر علایم زوال عقل در سنین بالاتر می‌انجامد.

همچنین، تحقیقات علوم اعصاب آلمان نشان داد که چربی می‌تواند سرعت پردازش و مهارت حل مسائل را کاهش دهد.

بررسی‌های دیگری نشان داده است، فرآیند پیری مغز با افزایش سطح چربی‌های بدن سرعت بیشتری می‌گیرد و این مشکل در زنان به خصوص آنهایی که چربی شکمی دارند، به میزان قابل توجهی بیش از دیگر افراد است. 

پژوهش‌های دانشمندان دانشگاه کمبریج نیز نشان داد، چاقی با کاهش ماده سفید در مغز مرتبط است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر