{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 244435

محققان دانشگاه بولدر کلرادو نوع جدیدی از عضلات مصنوعی را ساختند که علاوه بر انعطاف‌پذیری و استحکام بسیار زیاد، بر خلاف سایر ابزارهای رباتیک، قادرند دقیقا مانند اعصاب و عضلات انسان حرکات خود را احساس کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، این عضلات همزمان با حرکت دادن اندام‌های مصنوعی قادرند موقعیت آن را نیز تشخیص دهند.به گفته محققان، هزینه تولید این عضلات مصنوعی که با عنوان Hydraulically-amplified Self-healing Electrostatic یا HASEL شناخته می‌شوند، بسیار پایین است.

همچنین این عضلات مصنوعی قادرند آسیب‌های الکتریکی وارد شده را به خودی خود ترمیم کنند. معمولا در عضلات نرم مصنوعی از یک لایه عایق جامد استفاده می‌شود که در اثر آسیب‌های الکتریکی از بین می‌رود و کارکرد خود را از دست می‌دهد. اما در HASEL از یک لایه عایق مایع استفاده شده است و در نتیجه این عایق پس از آسیب‌های الکتریکی به سرعت کارآیی خود را به دست می‌آورد.

محققان برای ساخت این عضلات از عضلات واقعی الهام گرفته‌اند و برای ساخت آن از مواد اولیه متداول در بازار و تکنیک‌های شناخته شده استفاده کرده‌اند.

از آنجا که این عضلات مصنوعی دارای ویژگی‌هایی مانند شفافیت بسیار زیاد و قابلیت احساس حرکات هستند، در زمینه‌های مختلف از جمله ساخت اندام‌های مصنوعی فعال، خطوط تولید صنعتی خودکار و تولید تجهیزات رباتیک کاربرد دارند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Robotics منتشر شده است.

ارسال نظر