کد خبر 319977

آلودگی هوای امروز عامل بیماری قلبی نسل فردا

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو واقع در آمریکا با آزمایش روی موش ها دریافتند تنفس هوای آلوده توسط والدین در دوران قبل از بارداری، موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در نسل بعد می شود.

به گزارش ساینس دیلی، محققان هوای آلوده کلمبوس واقع در اوهایو را گردآوری کرده و آن را به اندازه ای متراکم کردند که میزان ذرات معلق و آلودگی موجود در آن به اندازه شهرهایی مانند لس آنجل و پکن برسد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در این آزمایش تمرکز اصلی محققان بر ذرات معلق PM2.5 بود که برای عبور از دیواره ریه و ورود به جریان خون به اندازه کافی کوچک هستند. در این آزمایش موش ها هوای آلوده را به مدت 30 ساعت در هفته استنشاق کردند. با وجود این، موش ها در مجموع در معرض مقادیر کمتری از آلاینده های استاندارد برای کیفیت هوای روزانه در آمریکا قرار گرفتند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد فرزندان والدینی که قبل از بارداری به طور مستمر در معرض هوای آلوده قرار دارند، دچار آسیب های متعددی به قلب می شوند. 
بر اساس نتایج این تحقیقات در فرزندان چنین والدینی، عملکرد قلب دچار اختلال می شود و میزان نشانگرهای التهابی مرتبط با افزایش خطر بیماری های قلبی بالا است و نشانگرهای استرس اکسیداتیو که به معنی کمبود میزان آنتی اکسیدان های مفید است، در آن ها دیده می شود، همچنین پروتئین های تنظیم کننده کلسیم که برای عملکرد صحیح قلب ضروری هستند، دچار تغییر می شود.
محققان تفاوت های ژنتیکی را شناسایی کردند که ممکن است تغییرات قلبی عروقی مشاهده شده در این آزمایشات را توجیه کند. آن ها تنظیم کننده های اپی ژنیک را که نقش مهمی در بیان ژن ها دارند، بررسی کردند. این تنظیم کننده ها در ایجاد زمینه های ابتلا به انواع بیماری ها از جمله بیماری های قلبی عروقی موثر هستند.
این تحقیقات نشان می دهد عوارض قلبی مرتبط با آلودگی هوا ممکن است حتی پیش از شکل گیری نطفه آغاز شوند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of the American Heart Association منتشر شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر