{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 203969

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی از رشد ۵۰ درصدی فرزندخواندگی در کشور طی سه سال گذشته خبر داد و گفت: کودکان شیرخوار بویژه شیرخواران دختر بیشترین انتخاب در فرزندخواندگی است.

محمد نفریه با اعلام این خبر افزود: سالانه هزار و ۴۰۰ کودک از سوی بهزیستی به فرزندخواندگی سپرده می‌شود که از سال ۹۲ تا پایان ۹۶ نزدیک به ۵۰ درصد با رشد فرزندخواندگی مواجه هستیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی ادامه داد: تقاضا برای فرزندخواندگی از بین کودکان شیرخوار و به ویژه شیرخواران دختر بیشتر است، البته انتخاب فرزند به اختیار خود خانواده‌ها است و برخی حتی کودکان معلول را نیز به فرزندخواندگی پذیرفته‌اند.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور با یادآوری تصویب قانونی مبنی بر اختیار دختران مجرد بالای ۳۰ سال برای پذیرش کودک، اضافه کرد: این قانون در همه جای کشور استقبال شده و متقاضی نیز داشته است.

نفریه تأکید کرد: علاوه بر این قوانینی مصوب شده که پدر و مادری که فرزند دارند نیز می‌توانند فرزندخوانده داشته باشند و تمامی این اقدامات با هدف حمایت از کودکان بی‌سرپرست است. البته دیدگاه فرزندخواندگی نیازمند تغییر است و باید به کودکان با سنین بالا و کودکان معلول نیز در فرزندخواندگی توجه شود.

نگه‌داری از ۲۵ هزار کودک توسط بهزیستی

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور گفت: حدود ۲۵ هزار کودک توسط بهزیستی کشور انگه‌داری می‌شوند و ۱۰ هزار کودک نیز در مراکز شبه خانواده بهزیستی تحت پوشش هستند.

نفریه افزود: نفریه ۶۰۰ مرکز شبه خانواده در سراسر کشور دایر است که ۵۴۰ مورد از آن توسط سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها اداره می‌شود و در بین این مراکز ۳۴ شیرخوارگاه وجود دارد.

وی ادامه داد: ۱۵ هزار کودک نیز در خانواده جایگزین از جمله اقوام سببی و نسبی و غریبه‌ها با پرداخت هزینه‌های ماهانه از سوی بهزیستی نگه‌داری می‌شوند.

نفریه تصریح کرد: سالانه ۶۰۰ کودک از مراکز بهزیستی ترخیص می‌شوند و تمامی هزینه‌های تحصیل و معیشت کودکان تحت پوشش، تا مقطع دکتری به میزان ۱۷ میلیون تومان پرداخت می‌شود و علاوه بر این اغلب کودکان تحت پوشش بیمه آتیه بوده و یارانه نیز در حساب آن ها پس‌انداز می‌شود.

وی در خصوص سرنوشت کودکان تحت پوشش بعد از رسیدن به ۱۸ سالگی توضیح داد: اغلب پسران بعد از ۱۸ سالگی به دانشگاه یا سربازی می‌روند که در هر دو حالت همچنان هزینه‌ها حمایت می‌شود. دختران نیز تا زمانی که آمادگی نداشته و ازدواج نکرده باشند تحت پوشش هستند و در خانه‌های حمایت‌شده نگه‌داری می‌شوند.

سیر صعودی آمار مهدهای کودک

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور گفت: ۱۶ هزار و ۵۰۰ مهدکودک در کل کشور وجود دارد که ۶۰۰ هزار کودک را تحت پوشش دارند. همچنین 8 هزار مهد در روستاها و هزار و ۴۰۰ مورد در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند.

وی افزود: طی دو سال گذشته تعداد مهدها کاهش یافته بود ولی از سال گذشته تعداد مهدها افزایش داشته است به نحوی که ۸۰۰ مهد کودک در کشور ایجاد شده است.

به گفته نفریه برای مهدهای روستایی و مهدهای حاشیه هزینه‌هایی در سال جاری پیش بینی شده و از جمله اینکه در تمامی مهدهای حاشیه طرح یک وعده غذای گرم اجرا می‌شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری