کد خبر 505279

رییس اتحادیه املاک؛

قیمت مسکن کاهشی بود اما نگذاشتند!

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه روند ریزش قیمت مسکن از حدود سه ماه قبل آغاز شده و می‌تواند ادامه پیدا کند گفت: همین که بعضی مراکز اعلام کردند در یک ماه گذشته قیمت‌ها بالا رفته و البته آمارشان اختلاف معناداری با یکدیگر داشت باعث شد ترمز کاهش قیمت‌ها کشیده شود؛ سازندگان هم از هر عاملی مثل رشد قیمت مصالح برای بالا بردن قیمت‌ها استفاده کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی قلی خسروی اظهار کرد: در شرایطی که قیمتها در بازار مسکن روند نزولی به خود گرفته بود اعلام رشد قیمت در دی ماه از سوی مراکز آماری به نوعی ترمز ریزش قیمتها را کشید و باعث شد بازار به ثبات برسد.  بانک مرکزی اعلام کرد طی یک ماه قیمتها ۱.۸ درصد بالا رفته  و مرکز آمار این عدد را ۸.۲ درصد عنوان کرد. جدا از اینکه اختلاف زیاد آمار این دو بخش با یکدیگر جای تأمل دارد به ایجاد جو روانی در بازار منجر شد.

وی افزود: هرچه ما تلاش می کنیم قیمتها را پایین بیاوریم برخی مراکز رشته های ما را پنبه می کنند. گرانی مسکن باعث رکود می شود و کار دفاتر املاک را کساد می کند. بنابراین مشاوران املاک تلاش می کنند با دلالت بر روی معاملات، قیمتها را پایین بیاورند. اما در کمال تعجب می شنویم که مشاوران را عامل گرانی می دانند و در واقع آدرس اشتباه می دهند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، سودهای بالایی که بساز و بفروشها از بازار مسکن کسب می کنند را از عوامل گرانی قیمت خانه دانست و گفت: قیمت ساخت برای تعاونی های مسکن حدودا متری ۴ میلیون تومان و در حالت آزاد متری ۸ میلیون تومان تمام می شود. چرا سازندگان، خانه ها را متری ۳۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان و بیشتر می فروشند؟ آقای محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی اخیرا به نکته درستی اشاره و اعلام کرده قیمت فروش مسکن با قیمت ساخت حدود ۵۰۰ درصد فاصله دارد. ظاهرا سودهای هنگفت هم بعضی سازندگان را راضی نمی کند و از هر آب گل آلودی ماهی می گیرند.

خسروی با بیان اینکه  افزایش قیمت سیمان به پاکتی ۴۵ هزار تومان  که طی هفته های اخیر اتفاق افتاده، بهانه دیگری برای رشد قیمت مسکن شده است گفت: در شرایط واقعی سیمان تاثیر چندانی بر قیمت تمام شده مسکن ندارد اما بعضی آقایان از رشد قیمت سیمان یا فولاد به عنوان اهرم روانی استفاده می کنند و نرخ فروش مسکن را بالا می برند.

وی تصریح کرد: با همه این جوسازی ها معتقدم بازار مسکن هنوز ظرفیت کاهش قیمت را دارد به شرطی برخی آقایان اجازه بدهند. چند کار مهم اگر انجام شود نرخها می شکند. اولا مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر واحدهای لوکس اجرایی شود. در کنار آن بانکها از ساخت و ساز و به طور کلی بازار ملک دست بردارند. دولت هم بر بازار مصالح ساختمانی و وضعیت ساخت و ساز نظارت داشته باشد.

رییس اتحادیه مشاوارن املاک خاطرنشان کرد: سابقا افراد آپارتمان خود را می فروختند تا تبدیل به احسن کنند اما حالا وقتی می فروشند نگرانند که نتوانند دوباره حتی خانه ای مثل خانه خودشان بخرند. تا بازار می آید مقداری آرامش بگیرد بعضی افراد آن را به هم می ریزند. به اعتقاد من برخی مراکز اگر درباره مسکن آمار ندهند خیلی بهتر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چه تلاش ارزنده ای!
  چه نگاه های ژرف اندیشانه ای!
  ...

 • یوسف
  ۱ ۴

  اگر سیمان .فولا.قیمت زمین.به ساخت و ساز ربطی نداره پس چی ربط داره...آقای خسروی مثل اینکه شما دیوانه شدی وباید خودتو به تیمارستان معرفی کنی

 • کامیار
  ۶ ۰

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگری زد و خرید و فروش کرد تا ده سال یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد کاهش میابد

 • حسن
  ۰ ۰

  با سلام و عرض ادب
  خدمت دوستان عرض کنم بنده با نظر آقای خسروی موافقم یه سری از افراد که در رأس کار هستند و آپارتمان های زیادی در دست دارند یا بگویم تصرف کردن ، آنها نخواهند گذاشت ملک ارزان شود با بهانه های مخلتف میان نظر میدن و قیمت‌ها به بالا می‌برند اگر جلوی این افراد دلال گرفته شود قیمت‌ها به واقعی می‌رسد و بازار ثبات خود پیدا می‌کند و طبق روال قبل خرید و فروش می‌شود، اگر..........

 • محمود اصفهانی نژاد
  ۲ ۰

  جناب آقای فلان ....مدیر محترم اتحادیه املاک داران...شما درست میگید.اصلا شما خوبه .شما درسته.شما عقل کل...
  پاشو محض رضای خدا برو یه سر به سمت پرند و فرهنگیان و پرندک و شهریار و اندیشه و پردیس و وووو بزن .گفتم محض رضای خدا ...ببین محیط رو .چرا باید در یک خیابان ه طول و عرضش ۱۶×۳۰۰هست ۷۸املاکی باشه چرا باید در محسباتتاندمقلطه کنید و بنا را از متذ ۳۲۰۰۰۰۰تومان که اصلا یکدهمچین محاسبه ای هم درست نیست و واقعی نیست را خودتان متری ۴۰۰۰۰۰۰تومن اعلام کنید .بخدا شما همان دشمنانی هستید که از پشت به این مردم خنجر میزنید.صبح میائید سر دفتر اتحادیه و از جیب همین مردم بتوسط عواملتون یعنی همین املاکیها میدوشید و کلاه این کلاه اون کلاه میکنید .با خود مشاورین املاک دستتون تو یه کاسه هست و هر بار خودتون نرخ کذایی اعلام میکنید .تورم بوجود میارید و در واقع آب را گل آلود میکنید و یک مشت کارگر.زحمت کش .بدبخت .بیچاره. مستضعف . بیخانمان رو دربدر میکپید و خودتون تو خانه های آنچنانی بسر میبرید .باید خجالت بکشید .چون واقعا هیچ نظارتی که ندارید هیچ بلکه با انتشار اخبار کذب و آمار غلط در فضای مجازی بازار را متشنج و بهدنفع خودتون و سوداگران پیش میبرید .

 • ناشناس
  ۳ ۰

  بادورود. من مستاجرم وتوان خریدمسکن ندارم. پسرام ازسن ازدواج گذشتن. توان
  من یک مادرم وبیماردیگه توان اسباب کشی راندارم. یک سال اینجاودوسال اونجا. هی. وسایل زندگی جابجاکن وسلیلنون خراب بشن. ازکحامردم پول رهن هرسال جمع کتن هیچی هم ک نهورن. توان چندمیلیون. جمع کردن مامستاجرها نداریم. فکربحال مابکنید خدای ماکجاس