کد خبر 446012

تدوین نقشه حمایتی دولت برای مستاجران در شرایط کرونای

وزیر راه و شهرسازی گفت: نقشه حمایتی دولت برای مستاجران در شرایط کرونایی در حال تدوین است.

به گزارش اقتصادآنلاین ، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: افزایش قیمتی که در بازار مسکن رخ داده متأثر از رویکرد غیرمصرفی در بازار مسکن و تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه‌ای است؛ باید تمهیداتی اندیشیده شود که سرمایه‌هایی که قرار است به بازار مسکن بیاید به بازار‌های دیگر منتقل شود تا تلاطم در بازار مسکن ایجاد نشود.

او افزود: در سال‌های اخیر تعداد مستأجران رشد داشته و در کل کشور ۳۰ درصد جمعیت و در تهران ۴۳ درصد شهروندان مستأجر هستند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: افزایش اجاره بها برای حقوق بگیران مشکل ایجاد کرده است، همچنین کرونا نیز سبب شده تا کسب و کار‌های غیرکارمندی درآمد نداشته باشند و این مشکل مستأجران را مضاعف کرده است.

اسلامی یادآور شد: دولت قصد دارد کمک کند تا در شرایط کرونایی بخشی از مستأجرانی که نیازمند حمایت هستند، تسهیلات حمایتی دریافت کنند به همین منظور کمیته‌ای متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت اقتصاد و وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده تا تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شود.

او گفت: مقرر شد تا ساخت و ساز افزایش یابد به همین منظور سیاست انقباضی در صدور پروانه و سختگیری‌هایی در فروش تراکم دیده می‌شود که قرار شد این سخت گیری‌ها رفع شود.

اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی که در این جلسه مطرح و تأکید شد، این بود که وزارت راه و شهرسازی از کسانی که دارای خانه‌های خالی، زمین خالی و پروژه‌های نیمه فعال ساخت و ساز هستند دعوت کند تا هر چه سریع‌تر واحد‌ها را به بازار عرضه کنند، در مقابل وزارت راه و شهرسازی اراضی مرغوب اطراف شهر را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا ساخت و ساز تداوم یابد.

او تأکید کرد: دهک‌های سه تا هفت، جامعه هدف ما هستند و دهک‌های یک و دو نیز تحت پوشش نهاد‌های حمایتی قرار می‌گیرند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجرای ماده ۶ قانون ساماندهی و تولید مسکن، اظهار کرد: بر اساس این قانون دستگاه‌های اجرایی موظفند تا اراضی در اختیار خود در محدوده شهر‌ها را به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت و ساز واگذار کنند، همچنین وزارت جهاد کشاورزی موظف به واگذاری اراضی اطراف شهر‌ها و تغییر کاربری آنها به وزارت راه و شهرسازی شد که در نتیجه رویش سنگینی در ساخت و ساز ایجاد می‌شود.

اسلامی تصریح کرد: تمام متقاضیان تا آبان امسال واحد‌های مسکن مهر خود را تحویل می‌گیرند به استثنای واحد‌هایی که مشکل قضایی دارند که قرار شد دستگاه قضایی در جهت رفع ایرادات این واحد‌ها سریع‌تر اقدام کند.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در حال حاضر با افزایش لجام گسیخته قیمت مصالح مواجه هستیم و سازندگان مصالح بدون هیچ ملاحظه‌ای قیمت‌ها را افزایش داده اند که با کمک وزارت صمت این موضوع ساماندهی شده و مصالحی که در حال حاضر با رکود فروش مواجه هستند، نمی‌توانند التهاب در قیمت مسکن ایجاد کنند.

او گفت: یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده اند و ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن شناخته شده اند که تمام این ۸۰۰ هزار نفر تابستان امسال اراضی موردنظر را دریافت خواهند کرد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مقرر شد تسهیلات ساخت مسکن به راحتی در اختیار سازندگان قرار گیرد و این تسهیلات قابل انتقال به خریدار است، همچنین اجازه می‌دهیم تراکم ساختمانی بالاتری در مناطقی که زیرساخت مناسب دارند، واگذار شود تا جذابیت برای سازنده به وجود بیاید.

اسلامی در پایان گفت: برای مستأجران با اتحادیه مشاوران املاک جلسات مفصلی داشتیم تا اجاره بها در مناطق مختلف تهران کنترل شود همچنین خدا به درآمد کسانی که حال همدیگر را مراعات می‌کنند، برکت می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • با سلام زودتر اضافه حقوقهارو پرداخت کنین لطفا واقعا زندگی خیلی دشواروسخت شده
    ۰ ۰

    تورو خدا فکری بحال ما مستمری بگیر های مستاجر بکنین