کد خبر 500449

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین عنوان شد؛

فرمول قیمت‌گذاری شورای رقابت از مبنا اشتباه بود/ قیمت کارخانه باید به حاشیه بازار برسد

دبیر انجمن خودروسازان معتقد است که خودروسازان از قیمت‌گذاری شورای رقابت زیاده دیده و از ابتدا اعتراض داشتند. درحالی‌که عرضه و تقاضا یک اصل اقتصادی است که در خودروسازی عرضه به اندازه کافی وجود دارد و برای کاهش انگیزه دلالان و متعادل‌سازی تقاضا باید قیمت خودرو آزادسازی شود تا شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم.

به گزارش اقتصادآنلاین، احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در رابطه با قیمت‌گذاری شورای رقابت گفت: ما انتقادات جدی نسبت به تصمیم شورای رقابت در خصوص قیمت‌گذاری خودروها داریم؛ شرکت‌های ایران خودرو و سایپا به علت قیمت‌های تحمیلی و دستوری از ابتدای سال تاکنون بالغ بر 16هزار و 500میلیارد تومان زیان کرده‌اند که باتوجه به حسابرسی شش ماهه ایران خودرو 7هزار و 900میلیارد تومان و سایپا حدود 5 الی 6هزار میلیارد تومان زیان دیده است؛ در حسابرسی 9ماهه نیز این زیان حدود 16هزار و 500میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: ما از ابتدا به فرمول شورای رقابت انتقاد داشتیم؛ از سال 91 و با ورود شورای رقابت ما همواره زیان دیده‌ایم؛ علت آن نیز این موضوع است که در اسفند سال90 که قیمت‌گذاری در سازمان حمایت انجام می‌شد، طبق بررسی‌ها گفته شد قیمت خودرو باید 20درصد افزایش داشته باشد؛ اما به علت تاثیر احتمالی افزایش قیمت خودرو در سایر کالاها تنها 6درصد آن در سال90 اعمال و مقرر شد 14درصد دیگر در سال بعد اجرا شود که پس از آن شورای رقابت در این مسئله ورود یافت.

دبیر انجمن خودروسازان در ادامه توضیح داد: با ورود شورای رقابت 14درصدی که در زمان سازمان حمایت اعمال نشده بود، در نظر گرفته نشد و قیمت مبنای شورای رقابت بدون در نظر گرفتن افزایش 14درصدی بود؛ از این رو شورای رقابت از ابتدا فرمول غلطی داشت.

به گفته نعمت بخش، باتوجه به پیگیری‌ها مقرر شد هر سه ماه یکبار تورم بانک مرکزی نیز اعمال شود ولی این اتفاق نیافتاد و دور از انصاف است که خودروساز برای هر خودرو زیان دهد و با توجه به کشش بازار، تورم اعمال نمی‌شود و زیان ما رو به افزایش است. زیان خودروساز مساوی است با کاهش توان مالی و کاهش توان مالی یعنی پول قطعه‌ساز پرداخت نمی‌شود.

نعمت‌بخش با تاکید بر اینکه روش شورای رقابت روش بسیار غلطی است که روز به روز ما را ضعیف‌تر می‌کند اظهار داشت: می‌توان از تجربه دهه 70 استفاده کرد و شرکت‌ها را از زیان‌دهی خارج کرد تا کیفیت خودرو نیز افزایش یابد؛ مادامی که شرکت خودروساز زیان می‌کند، قادر نخواهد بود تا هزینه قطعه‌ساز را پرداخت کند زیرا مواد اولیه برای خودروساز و قطعه ساز گران خواهد شد؛ زیان قطعه ساز به معنی کاهش کیفیت قطعات است و زمانی که قطعه ساز سود نکند، ماشین آلات آن نو نخواهد شد و کیفیت کاهش خواهد داشت؛ ما اکنون در حال توزیع رانت هستیم؛ با این روش شورای رقابت 100هزار میلیارد تومان رانت توزیع و خودروسازان زیان دیده‌اند.

وی در خصوص آزاد سازی قیمت خودرو گفت: ما در دهه70 نیز این اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه داشتیم؛ قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و ما از نظر عرضه از ابتدای سال بیش از 20درصد افزایش عرضه داشتیم و سعی کردیم با افزایش تولید قیمت افزایش نیابد و 80درصد خودروها به فروش رفت؛ عرضه افزایش داشته برای متعادل‌سازی تقاضا نیز باید کارخانه اجازه داشته باشد تا با قیمت حاشیه بازار به فروش برساند.

به گفته نعمت بخش؛ به محض اینکه قیمت کالا در کارخانه به حاشیه بازار برسد، تقاضای کاذب کاهش خواهد داشت و در نهایت قیمت متعادل خواهد شد؛ با آزاد سازی قیمت ظرف سه ماه قیمت‌ها کاهش خواهد داشت؛ هر کالای دو نرخی منشا رانت و فساد است و باید از تجارب گذشته استفاده کرد وقتی به قیمت حاشیه بازار بفروشیم، دلالی کاهش خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۱

    مهندس عزیز اونموقع که شورای رقابت هر سه ماه یکبار قیمت رو بالا می برد همه تان راضی بودید و هر کس هرچی می گفت ، میگفتید ریش و قیچی دست شورای رقابته حالا یکبار که قیمت و باید پایین میاوردن چون نرخ ارز و قیمت بازار داره پایین میاد ثابت نگه داشتن همه تون شاکی شدین