کد خبر 441883

پافشاری سازمان استاندارد بر اجرای استانداردهای ۸۵گانه خودروها

رئیس سازمان ملی استاندارد اعلام کرد: استاندارد ۸۵ گانه خودروها، مصوب شورای عالی استاندارد است و در اعمال این استانداردها هیچ تغییری حاصل نشده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، نیره پیروزبخت گفت: براساس استانداردهای اعمال شده برای خودروها، تولید برخی خودروها متوقف شده و حدود دو ماه دیگر تولید سه مدل پراید و پژو ۴۰۵ نیز متوقف می‌شود.

وی اضافه کرد: این استانداردها در بازه زمانی پیش رو برای خودروهای دیگر اعمال می‌شود و تا وقتی که مصوبه شورای عالی استاندارد تغییر نکند در این استانداردها هم هیچ تغییری حاصل نمی‌شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به این که شرکت‌های دانش بنیان مؤلفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی اند، گفت: طبق هماهنگی‌هایی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده این شرکت‌ها باید به سمت استانداردسازی بروند و در سال ۹۸ سی مورد گواهی محصول دانش بنیان برای این شرکت‌ها صادر شده است.

پیروزبخت با اشاره به همکاری مجلس دهم در خصوص تدوین قوانین مربوطه به استاندارد افزود: ۱۱ قانون و مصوبه در سال ۹۸ در مورد استاندارد توسط مجلس به تصویب رسید که مسئولیت‌های مختلفی را به سازمان ملی استاندارد محول کرد و امیدواریم مجلس یازدهم نیز همین همکاری را با سازمان ملی استاندارد داشته باشد.

وی ادامه داد: تلاش دولت و مجلس برای اعتلای جایگاه استاندارد در کشور بی سابقه بوده و امیدواریم مجلس یازدهم هم همین حساسیت ویژه را نسبت به استاندارد داشته باشد همچنین توجه ویژه رئیس جمهور و معاون اول به استاندارد قابل تقدیر است.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: در سال قبل، هزار و ۱۷۳ مورد مصوبه مربوط به استاندارد مورد تجدیدنظر قرار گرفته و ۳۳ هزار و ۹۰۰ مورد استاندارد نیز تدوین شده است.

پیروزبخت با اشاره به جایگاه ایران در حوزه استاندارد در عرصه بین المللی افزود: در حال حاضر ایران رتبه بیست و یکم خود در جهان را علی رغم همه تحریم‌ها حفظ کرده و هفت دبیرخانه بین المللی نیز در کشورمان فعال است.

وی اضافه کرد: استانداردهای مربوط به واحدهای خدماتی مختلف تشویقی اند، اما علی رغم این در سال ۹۸ پنج مورد مرکز پیش دبستانی، ۲۱۴ مورد مراکز ارائه مواد خوراکی، ۱۷ مورد سردخانه خوراکی، یک مورد شهربازی، چهار هتل و مراکز خدماتی دیگر استاندارد تشویقی دریافت کردند و در مجموع در سال گذشته تعداد استانداردهای تشویقی برای واحدهای خدماتی ۲۶۹ مورد است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به این که تعداد وسایل تفریحی تحت پوشش سازمان استاندارد ۱۲ هزار و ۴۶۲ مورد است گفت: ۱۸ شرکت بازرسی رعایت استانداردهای مختلف از جانب این شهربازی‌ها را مورد بازرسی و بررسی قرار می‌دهند همچنین در سال گذشته چهار هزار و ۹۰۸ زمین بازی شناسایی شده که از این تعداد ۲۵۰ مورد جمع آوری شده است.

پیروزبخت ادامه داد: از مجموع هزار و ۴۱۲ مورد مرکز شهربازی هم ۳۷۴ مورد جمع آوری شده و ۴۲ واحد نیز به دلیل رعایت نکردن استانداردها پلمپ شده است.

وی با اشاره به رعایت استاندارد در صادرات و واردات محصولات گفت: سال گذشته در این حوزه ۵۴ هزار مورد اظهارنامه دریافت شده که در ۳۵ هزار مورد گواهی انطباق صادر شده است و ۱۲۸ محموله واردشده به کشور نیز نتوانستند گواهی انطباق بگیرند.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: مدت زمان اعتبار گواهی انطباق نیز برای سهولت در واردات محصولات از یک ماه به سه ماه افزایش یافته است تا به این ترتیب محصولاتی که علی رغم دریافت گواهی انطباق بیش از یک ماه در گمرکات معطل می‌شوند اجازه ورود به کشور پیدا می‌کنند.

پیروزبخت ادامه داد: سازمان ملی استاندارد برای ۱۶ هزار و ۵۰۰ مورد محصولات مختلف نیز گواهی صادراتی برای صادرکنندگان داده است.

وی با تاکید بر این که تنها مرجع صدور گواهی حلال در کشور سازمان ملی استاندارد است، گفت: در برخی موارد دیده شده که بعضی مراکز اقدام به صدور گواهی‌هایی در خصوص غذای حلال می‌کنند که این گواهی‌ها قابل قبول نیستند.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: برای صدور گواهی حلال زیرساخت علمی و فقهی نیز شکل گرفته و سیاستگذاری‌ها در حال انجام است تا به این ترتیب سهم ایران در بازار حلال جهانی گسترش یابد.

پیروزبخت تاکید کرد: همچنین تقویت و توسعه گردشگری حلال در دست هماهنگی است و از آنجا که صادرات غذای حلال ارزآوری قابل توجهی دارد باید راه صادرات این محصولات هموار شود که از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این راستا شکل گیری زیرساخت‌های فقهی این موضوع از طریق تشکیل شورای فق‌ها در قم با هماهنگی شورای نگهبان است.

وی افزود: در برخی موارد دیده شده که از دماسنج‌های غیرپزشکی در این روزها برای سنجش دما استفاده می‌شود که این موضوع با استاندارد مغایرت دارد و باید از دماسنج‌های پزشکی برای این کار استفاده کرد.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: ونتیلاتورهایی که برای افراد درگیر با بیماری کووید ۱۹ استفاده می‌شود نیز دارای استاندارد ملی است و آزمایشگاه‌ها قابلیت کنترل کیفی این محصولات را دارند.

پیروزبخت افزود: به طور کلی برای همه تجهیزات مرتبط با کرونا از دستگاه‌های حفاظتی تنفسی، پوشاک جراحی و … استانداردهای مختلف، تدوین شده و یا در حال تدوین است.

وی اضافه کرد: الکل ۹۶ درصد نیز مشمول استانداردهای اجباری است که از مجموع ۴۱ واحد شناسایی شده ۳۲ واحد استاندارد دریافت کردند و صدور استاندارد برای سایر واحدها نیز در دست اقدام است.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: سال گذشته، ۲۷۱ نمونه الکل مورد آزمایش قرار گرفته که ۳۵ مورد قبول و بقیه رد شد.

پیروزبخت تاکید کرد: استاندارد ماسک جراحی مشخص است، اما برای سایر ماسک‌ها باید استانداردهای لازم تدوین شود همچنین دستکش یکبار مصرف هم استاندارد تشویقی دارد و دو واحد تاکنون موفق به دریافت این استاندارد شدند.

وی با اشاره به تعیین تکلیف ذرت‌های آلوده که چندماهی است در گمرک مانده اند، گفت: در ستاد مقابله با کرونا مقرر شده این ذرت‌ها با نظارت وزارت بهداشت تبدیل به الکل صنعتی شوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به لزوم تدوین دستورالعمل‌های لازم برای تبدیل خودروی بنزینی به گازسوز افزود: تدوین این استانداردها به سادگی نیست و، چون در دنیا نمونه این عمل انجام نمی‌شود یک فرایند پیچیده برای تدوین استانداردهای لازم باید مورد توجه قرار گیرد.

در این نشست خبری احد محمدی لیواری، سرپرست واحد معاونت اندازه شناسی سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه ۹۰ درصد در آمد ناخالص داخلی کشورهای تحت تأثیر زیر ساخت‌های استاندارد و اندازه گیری‌های قرار دارد، گفت: در حال حاضر آزمون باسکول‌های سنگین در ۱۵ هزاز و ۶۰۷ مورد انجام شده و در خصوص ترازوهای سبک هم ۲۴۹ هزار مورد واحد مورد آزمون قرار گرفتند همچنین ۱۰۹ هزار نازل سوخت و ۲ هزار و ۸۰۰ نازل سی ان جی تحت آزمون‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفتند.

وی افزود: در حوزه ترازوهای سبک بزرگترین مشکل مقاومت برخی کسبه است که اجازه نمی‌دهند ترازوهای مورد استفاده شأن تحت آزمون قرار گیرد و ما از مردم می‌خواهیم از مراکزی خرید کنند که ترازوهای آن‌ها علامت‌های آزمون‌های دوره‌ای داشته باشد.

ارسال نظر