{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 362772

شرکت خودرو سازی هلندی "لایت یر" (Lightyear) از نخستین خودروی خورشیدی دوربرد جهان رونمایی کرد.

به گزارش دیلی میل، شرکت خودرو سازی هلندی "لایت یر" از خودرو خورشیدی دوربرد خود موسوم به "لایت یر وان " (Lightyear One) رونمایی کرد. سقف و کاپوت جلوی لایت یر وان با پنج متر مکعب سلول خورشیدی و شیشه‌های ایمنی پوشیده شده‌اند که این موضوع سبب می‌شود نور خورشید را جذب کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، قیمت خودرو سازگار با محیط زیست "لایت یر وان " ۱۴۹ هزار یورو (۱۳۴ هزار پوند) است. بنا بر گفته این شرکت خودرو مذکور می‌تواند ۲۰ هزار کیلومتر راه را در یک سال با انرژی دریافتی از خورشید طی کند.

YhIRXFH1y01r

یکی از نکات جالب درباره این خودرو این است که لایت یر وان با یک بار شارژ کامل باتری می‌تواند تا شعاع ۷۲۵ کیلومتر را طی کند. باتری‌های آن را علاوه بر روش‌های معمول، با نور خورشید هم می‌توان شارژ کرد.

pYnparARMYgX

مسئولان این شرکت در همایشی که در منطقه کات‌ویک هلند برگزار کردند اطلاعاتی از این خودرو را در اختیار افراد قرار دادند. خودرو لایت یر وان بنا بر برنامه ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به مشتریان تحویل داده خواهد شد.

MdKVlyWXcG9b

به گفته این شرکت کاربران قادر خواهند بود شعاع حرکتی ۴۰۰ کیلومتر را با شارژ وسیله نقلیه در شب با جریان معمولی ۲۳۰ ولت دریافت کنند.

NJ9dtx2JHQY1

"لکس هوئفسلوت " (Lex Hoefsloot) مدیر عامل و مؤسس شرکت لایت یر که در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد، گفت: پس از دو سال موفق به طراحی و توسعه این ماشین فوق العاده شدیم. بدنه این خودرو به حدی قدرتمند است که اگر یک فرد بالغ بر روی او راه رود، این ماشین هیچ آسیبی نخواهد دید.

xxXxMELGlUhu

هزینه ثبت نام و رزرو یکی از ۵۰۰ دستگاه‌های نخست این شرکت برابر با ۱۱۹ هزار یورو تعیین شده است. درحالی‌که خودرو الکتریکی خورشیدی لایت یر وان هنوز نمونه اولیه است و این شرکت قصد دارد مدل تولیدی خود را در سال ۲۰۲۱ عرضه کند.

qiO2SxMw2wOs

d8xe6IzEIccM

Z8ETSejUjY0T

ارسال نظر