{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 355776

در گفت‌و گو با اقتصاد آنلاین مطرح شد؛

عضو سابق کمیسیون انرژی اتاق ایران با تاکید بر عدم تناسب بین قیمت خودرو و بنزین گفت: در ایران بنزین را مجانی می‌دهیم اما خودرو را با قیمتی بیش از توان مردم عرضه می‌کنیم.

اقتصاد آنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ محمدجعفر برکتین در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با گلایه از بهای پایین انرژی در ایران اظهار کرد: در بیشتر کشورها بهای بنزین و خودرو با هم مطابقت دارند اما در ایران قیمت‌ها معکوس است، به طوریکه بنزین را مجانی می‌دهیم اما خودرو را با قیمتی بیش از توان مردم عرضه می‌کنیم.

او ادامه داد: در اروپا بنز 2015 را با 300میلیون تومان می‌توان خرید اما در ایران قیمت همین خودرو میلیاردی است اما  سایر کشورها بنزین را لیتری 15 تا 25هزار تومان می‌خرند و بهای آن در ایران هزار تومان است.

این فعال بخش خصوصی با تاکید بر واقعی‌سازی قیمت خودرو و بنزین تصریح کرد: قیمت خودرو اگر واقعی باشد هر کس می‌تواند خودرو داشته باشد و در همین رابطه اگر بهای بنزین نیز به نقطه تعادل برسد هر کس از خودروی شخصی خود استفاده نخواهد کرد.

برکتین به اختصاص یارانه انرژی به افراد اشاره کرد و افزود: این طرح  باعث خواهد شد تا قدرت انتخاب و اختیار در برابر خانوارها قرار گیرد تا از بین استفاده از خودروی شخصی با صرف یارانه اختصاص یافته و یا استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و دریافت مبلغ نقدی یارانه بنزین، یک مورد را براساس الگوی مصرف زندگی خود انتخاب کنند.

به گفته او، در شرایط فعلی معقولانه‌تر این است که به جای اختصاص سوخت یارانه ای به خودروها، یارانه سوخت به همه مردم داده شود چراکه دهک اول 1.1 از یارانه بنزین و دهک دهم 25.6 از یارانه بنزین استفاده می‌کنند، پس بهتر است یارانه سوخت را به مردم بدهیم.

برکتین تاکید کرد: نیمی از یارانه انرژی، به سه دهک ثروتمند جامعه پرداخت می‌شود، در حالیکه هزینه‌های انرژی آنها فقط سه درصد از مجموع هزینه خانوارشان است، بنابراین قیمت می‌تواند یک راهکار کنترلی برای مصرف آن باشد.

ارسال نظر

  • محمد
    ۰ ۰

    کاملا درست است.
    چرا نمی خواهیم از تجربیات و فلسفه دنیا تبعیت کنیم؟؟؟؟
    با این مابه تفاوت دولتها به در آمد مستمر و پایدار خواهند رسید و مردم نیز خود مصرفشان را مدیریت میکنند

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری