{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 321597

معاون وزیر صنعت اعلام کرد:

رییس سازمان حمایت گفت:با درنظر گرفتن سهم مواد، دستمزد، سربار، انرژی و نرخ های قطعه سازان، قیمت‌ها محاسبه می‌شود و کارگروه تنظیم بازار براساس منافع درباره قیمت‌های جدید،تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین ،  عباس تابش با اشاره به اینکه براساس مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، تنها مرجع کارشناسی و تخصصی قیمت گذاری کالا و خدمات در کشور سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان است گفت: به همین دلیل کلیه مراجع قیمت گذاری قانونی در ارائه قیمت مکلف به اخذ نظر کارشناسی این سازمان هستند و کارگروه تنظیم بازار صرف نظر از وضع گوناگون قیمت گذاری در کشور تنها مرجع نهایی رسیدگی به گزارش های کارشناسی قیمت و تعیین قیمت کالا و خدمات و تنظیم بازار در کشور است و کلیه مراجع قیمت گذاری قبل از اقدام مکلف به اخذ و عمل به آرا در این کارگروه هستند و تصمیمات این کارگروه که با رای اکثریت اعضاء قانونی حاضر اتخاذ می شود و با امضاء رئیس کارگروه ابلاغ می شود برای کلیه مراجع دولتی، غیردولتی و نهاد های عمومی غیردولتی و حکومتی لازم الاجراء است.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درخصوص قیمت گذاری خودرو اظهار داشت: تغییر و تحولات قیمتی در بازار خودرو در سال گذشته با نرخ میانگین هر دلار ۳ هزار و ۸۶۰ تومان بوده که این رقم در سال جاری به حدود ۹ هزار تومان در سامانه ارزی نیما افزایش یافته و این افزایش بطور قطع در بهای تمام شده خودرو تاثیر گذار است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: اگر این موضوع را در بحث خودرو مورد بررسی قرار دهیم، براساس شاخص تمرکز، قیمت گذاری خودرو به طیف خاصی از خودروهای پر تیراژ مربوط بوده است. بر همین اساس پس از انجام جلسات با خودروسازان و قطعه سازان داخلی، و انجام کار کارشناسی در سازمان حمایت، بر اساس اسناد و مدارک مثبته قیمت تمام شده برآورد و تعیین گردید.

به گفته وی در مورد خودروهای کم تیراژ هم ضمن لزوم رعایت ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولیدی، اختیار قیمت گذاری با خودرو ساز است.

تابش گفت: طبق قوانین و ضوابط ابلاغی، تحویل فوری به تحویل تا ۳۰ روز کاری اطلاق می شود. لازم به ذکر است فروش فوری به خودروهایی که تعهدات معوق دارند تعمیم نمی گردد و در صورت بروز هرگونه تخلف، مراتب قابل پیگیری قانونی است.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین پیش فروش خودرو توسط نمایندگی های خودرو را منوط به اخذ مجوز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و گفت: بررسی قیمت های این خودروها نیز تا قبل از تحویل خودرو به خریداران در سازمان حمایت انجام می شود و در صورت مغایرت ضمن برخورد با شرکت خودرو ساز، موظف خواهند شد مبالغ احتمالی اضافه دریافت شده را به خریداران عودت نماید.

تابش با بیان اینکه قیمت گذاری خودرو فرآیند دارد، تاکید کرد: این سازمان صرفا براساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده و اسناد و مدارک مثبته و با درنظر گرفتن سهم مواد، دستمزد، سربار، انرژی و... قیمت های ارائه شده از سوی قطعه سازان و موارد اثر گذار دیگر، قیمت‌ها را محاسبه و تعیین می‌کند و در ادامه کارگروه تنظیم بازار براساس منافع، مصالح و ملاحظات تنظیم بازار نسبت به چگونگی اعمال و پیاده‌سازی قیمت‌های جدید، تصمیم خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: به همان نسبت که حقوق تولید کنندگان برای این سازمان حائز اهمیت است، حقوق مردم و مصرف کنندگان نیز مدنظر می باشد و عزم سازمان حمایت بر این است تا در تصمیمات خود این مهم را لحاظ کند.

لازم به ذکر است در فرآیند تعیین قیمت خودرو به طور قطع به ملاحظات مربوط به حقوق مصرف کننده و عرضه کننده، توامان توجه خواهد شد. به نحوی که ضمن تامین بخشی از افزایش نقدینگی مورد نیاز خودرو سازان از محل افزایش قیمت خودرو، تلاش خواهد شد تا تیراژ تولید افزایش یافته و ضمن حفظ اشتغال قابل توجه در زنجیره قطعه سازی و خودروسازی کشور، قیمت های بازار کاهش و وارد یک سیر نزولی گردد.

ارسال نظر

 • aaa
  ۹ ۰

  افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته غیر قانونیه. چون مقصر خودروسازه و تاخیر از جانب خودروسازه و باید تاوان بده؛ نه مشتریانی که ماهها خودروشون ر تحویل نگرفتن و متضرر شدن.
  قیمت روز یعنی قیمت روز موعد تحویل مقرر در قرارداد؛ نه هفته ها و ماهها و سالها بعد!!!!
  با اتحاد بین هزاران مشتری میشه حق را گرفت. واقعا متاسفم برای افرادی که دیگرانو از گرفتن حقشون دلسرد میکنن و هی میگن نمیشه نمیشه!!!! ما مشتریانی که ماهها موعد تحویل خودرومون گذشته میدونیم چطور حقمونو بگیریم و نیازی به اظهار فضل یه سری آدم نادون و مایوس نداریم.

  • هاشم
   ۰ ۰

   شما با نخریدن میتونی از حقت دفاع کنی نه اینکه پول رو بدی بهشون برای شرکت بشه سرمایه شما بعد بیوفتی دنبال پولت.من ماشین نخریدم تا ارزون بشه به لطف شما مشتری های فهیم شد 2 برابر، ایکاش به جای دزدی، مطالعه رو عرف جامعه قرار میدادن الان هم از گرونی ناراحت نباشین خود کرده را تدبیر نیست

 • ناصر
  ۰ ۰

  با سلام به نظر من باید همگی با هم هماهنگ کنیم و بریم شکایت کنیم چون طبق قانون قیمت روز خودر درتاریخ مندرج در قرارداد تحویل خودرو باید محاصبه گردد ولی خودرو سازان رعایت نمی کنند با تشکر از دوست عزیز aaa

 • مشتری متضرر
  ۰ ۰

  امیدوارم مسئولین در مجلس به فکر منافع مشتریان؛ مخصوصا صدها و هزاران نفری که موعد تحویل خودروشون ماهها گذشته؛ باشند و اجازه افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته را ندهند و خودروساز را مجاب کنند تا هرچه زودتر دعوتنامه ها را صادر کند و خودروها را تحویل دهد.
  خودروساز خلف وعده و بدعهدی و قانون شکنی کرده و خودروی ما را که باید مرداد و شهریور و مهر و... تحویل میداده؛ هنوز حتی دعوتنامه هم صادر نکرده.این خلاف قانونه و مشتریان متضرر نباید تاوان بدهند. قانون و عقل و شرع حکم میکنه که مقصر باید تاوان بده؛ نه افراد متضرر که حقشان پایمال شده. من پراید111 تحویل شهریور 97 داشتم هنوز حتی دعوتنامه هم صادر نکردن!!!!!!! لطفا و حتما تقاضا داریم جلوی این بی نظمی و بی قانونی و بی مسئولیتی خودروسازان را بگیرید.

 • چرا؟!
  ۲ ۰

  الان هر قطعه ای برای هر ماشینی بخای بخری نسبت به 6 ماه پیش حداقل دوبرابر یا سه برابر شده. صحبت از ضرر و تعدیل نیرو نمیدونم واقعا یعنی چی؟! خودروی مشتریا هم که تحویل نمیدید. تحویل های مرداد و شهریور و مهر و آبان و آذر هنوز مونده و حتی دعوتنامه هم صادر نکردن. من نمیدونم قطعه سازا و خودروسازا از کدوم ضرر ضحبت میکنن؟؟؟!!!! ضرر واقعی واسه امثال منه که یه پراید 111 تحویل شهریور ر هنوز دعوتنامه هم برام صادر نکردن!!! هیچکی هم جوابگو نیست. هیچکی هم عذرخواهی نکرد. تازه به فکر افزایش قیمت هم هستن!!!! خوبه دیگه خودروساز هم دیر تحویل میده؛ هم عذر خواهی نمیکنه؛ هم بخاد گرونتر هم حساب کنه!!!!!!!
  اگه موعد تحویل گذشته ها ر افزایش قیمت بدن؛ من یکی که تا آخر جلوشون وایمیسم و شکایت میکنم ازشون. دیگه توکل به خدا

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری