{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 320365

موضوع افزایش قیمت خودروها از سوی شرکت‌ها مختلف و تجمع خریداران جلوی در شرکت و مطالبات آن‌ها همچنان یکی از موضوعات اصلی این روزهای صنعت خودرو است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر خودرو ، درزمینهٔ تجمعات اخیر در مقابل شرکت‌های عرضه‌کننده خودرو بد نیست به اتفاقات افتاده طی روزهای اخیر نگاهی دوباره بی اندازیم با تأکید بر اینکه نمی‌خواهیم در این نوشتار مطالبات مردم را غیرقانونی و حتی غیرعادی بخوانیم.

مشکلات به وجود آمده برای شرکت‌ها از سه منظر قابل‌تأمل است.

منظر نخست تصمیم حاکمیت است. جدا از اینکه تصمیم حاکمیت درباره چگونگی تعامل با همکاری با کشورهای دیگر درست باشد یا اشتباه، باید توجه کنیم که هر تصمیمی عواقبی دارد و خیلی اوقات برای رسیدن به یک هدف بزرگ‌تر و یا دفاع کردن از حق قانونی خودرو باید از اهداف کوچک‌تر چشم‌پوشی کرد. این موضوعی است که همه باید به آن توجه کنند، اما به‌واقع از دولت انتظار می‌رود خیلی شفاف بیاید مشکل را با مردم در میان بگذارد و از سوی دیگر تلاش کند راه‌حل‌های جایگزین را به شرکت‌ها و مردم نشان دهد، نه آنکه خود را کنار بکشد و تنها از بیرون به ماجرا نگاه کند و به‌جای کمک در حل مشکلات بیشتر دنبال سنگ‌اندازی در مسیر شرکت‌ها باشد.

منظر دوم دقت در انتخاب از سوی مردم است. در طی سال‌های اخیر بارها دیده‌شده است که برخی اندک از خریداران برای به دست آوردن سود بیشتر فریب تبلیغات شرکت‌ها را خورده‌اند، درحالی‌که اگر متقاضیان خودروها کمی باهوش‌تر باشند کمتر درگیر مشکلات این‌چنین می‌شود، مانند اتفاقی که در زمان خرید سیتروئن سی 3 افتاد و فردای اتمام پیش‌فروش این خودرو تعداد زیادی از خریداران با حضور دریکی از شرکت‌های لیزینگ به دنبال خرید این خودرو بودند.

اما منظر سوم، سهم خودروسازان در ایجاد این مشکلات است. به‌طور حتم نمی‌توان گفت شرکت‌های خودروساز بی‌تقصیر در اتفاقات ایجادشده هستند، اما بسیار بهتر مدیران ارشد شرکت‌های خودروسازی شفاف‌تر عمل کنند و با حضور در رسانه‌ها هم تقصیر خود را قبول کنند و هم راهکارهایی که برای برون‌رفت از این مشکلات در حال اجرا دارند را به‌صورت شفاف به گوش مردم برسانند.

ارسال نظر

 • aaa
  ۳ ۰

  بی شرمی خودروساز انگار تمومی نداره؟! خودروهایی که موعد تحویلشون گذشته نباید شامل افزایش قیمت بشه چون خودروساز عمدا تحویل نداده. اینو دیگه هر بچه ای هم میدونه که خودروساز داره احتکار میکنه و هم داره توی بازار آزتد میفروشه؛ به جای اینکه به تعهداتش عمل کنه!!!!!!

 • رحمن
  ۳ ۰

  هرگونه افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته خلاف قانون و شرع است.
  قیمت روز هم اگر در قرارداد قید شده فقط تا موعد تحویل مقرر در قرارداد معتبر می باشد؛ نه، تا هفته ها و ماهها بعد!!!! معنی ندارد خودروساز هم دیر تحویل دهد و هم گرانتر!!!! ا

 • they
  ۳ ۰

  خودروساز خجالت نمیکشه ماشین ما را بعد 3 ماه نمیده؟! یه پراید تحویل شهریور هنوز دعوتنامشو ندادن!!!! این کلاهبرداریه! نمیدونم شما خودروساز هستید یا بنگاه شیادی و مال مردم خوری؟/!!! حالا میخاید گرون هم کنید؟! واقعا بی شرمی شما حد و مرزی نداره!!!!!!!!!!