کد خبر 319426

راهکار برای کاستن از التهابات بازار خودرو

یک عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است با افزایش اعتبار در گردش قطعه‌سازان، ترخیص قطعات خودرو از گمرک و صدور مجوز واردات خودروهای خارجی می توان از التهابات بازار خودرو کاست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد حسینی‌کیا  درباره راههای خروج بازار خودرو از نابسامانی‌، گفت: باید دو کار در صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور انجام شود اول، اعتبار سرمایه در گردش قطعه‌سازان باید افزایش یابد و از رکود خارج شوند و دوم، خودروهای پر مصرف مانند پراید، تیبا، پژو و سمند نباید گران شوند و درباره سایر خودروها نیز اجازه واردات با ارز آزاد داده شود و از آنها عوارض واردات دریافت شود. وزارت صمت می‌تواند از عواید دولتی ناشی از واردات خودرو به خودروهای پرمصرف داخلی یارانه بدهد تا کل تولید و واردات خودرو برای خودروسازان مقرون به صرفه شود.

نماینده مردم سنقر در مجلس تاکید کرد: نتیجه نهایی این اقدامات موجب کاستن از التهابات قیمتی بازار خودرو می‌شود.

این عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مشکلات به وجود آمده ناشی از ترخیص نشدن لوازم یدکی و قطعات خودرو از گمرک، گفت: علت ایجاد این مسئله ریشه در عملکرد دستگاه‌های اجرایی دارد و رییس‌جمهور و معاون اول رییس‌جمهور می‌توانند با ورود جدی به این مسئله و بررسی مباحث مطرح شده توسط وزارت صنعت و گمرک و خودروسازان و قطعه‌سازان تصمیم نهایی را گرفته و با صدور دستور قاطع، بازار خودرو و قطعه را از بلاتکلیفی خارج کنند. ترخیص قطعه از گمرک موجب خروج خودروهای نیمه ساخته از انبار خودروسازان و عرضه به بازار می‌شود در این صورت روند صعودی قیمت خودرو در بازار متوقف و سیر نزولی قیمت خودرو آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • چه کسی خسارت مشتریان را جبران می کند؟
  ۱ ۲

  مشتریان عزیز که موعد تحویل خودرویشان گذشته هوشیار باشید لطفا. درصورت افزایش قیمت همه باید شکایت و اعتراض کنیم و حقمونو بگیریم؛ نه اینکه انصراف بدیم چون انصراف به نفع خودروسازه و ماشینو میبره توی بازار آزاد میفروشه.همین کاری که الانم داره میکنه. به جای تحویل ماشین به ما که ثبت نام کردیم داره توی بازار آزاد میفروشه یا انبار کرده.

 • مشتری متضرر
  ۱ ۲

  خودروهای موعد تحویل گذشته؛ به هیچ عنوان نباید مشمول افزایش قیمت بشوند وگرنه عملی خلاف قانون و شرع رخ می دهد. مقصر؛ خودروساز است و مشتریان خسارت دیده اند در نتیجه خودروساز باید جبران خسارت کند؛ نه اینکه هم ماشین را دیر تحویل دهد و هم برای خودش پاداش در نظر بگیرد و گرانتر تحویل مشتری دهد!!!!!!
  این عمل اگر اتفاق بیفتد؛ کاملا غیر عقلانی و غیر منصفانه و غیر اخلاقی و برخلاف قانون و شرع است و حتما با برخورد قانونی و قاطع مشتریان روبه رو خواهد شد.

 • راهکار
  ۲ ۲

  راهکار اینه که خودروساز خودروهای موعد تحویل گذشته را تحویل بدهد تا عرضه زیاد شه و قیمتای نجومی بازار بیاد پایین. راهکار اینه که خودروساز دست از فروش خودرو توسط دلال هاش و واسطه هاش برداره؛ از انبار کردن قطعه و خودرو دست برداره؛ اینا راهکاره ولی کو انصاف و جوانمردی و قانون و خداپرستی؟!!!! کو نظارت؟! کو برخورد قاطع با متخلف؟؟!!!!