{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 304840

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

با توجه به حرکت نزولی که نرخ ارز طی سه روز گذشته در پیش گرفته، انتظار می‌رود همانطور که بازار‌های موازی از جمله خودرو، مسکن، طلا و سکه از افزایش نرخ ارز چه به صورت منطقی و چه جو روانی متاثر شدند، اکنون نیز با کاهش نرخ واکنش مثبت نشان دهند.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ بنابر اخباری که طی دو روز گذشته از بازار خودرو به گوش می‌رسد، قیمت خودرو متاثر از ارزان شدن دلار تا حدودی روند کاهشی قیمت ها را تجربه کرده است.

عده‌ای که با گران شدن خودرو به این بازار هجوم برده و تا جایی که سرمایه‌شان اجازه می‌داد، خودرو خریده‌اند حالا طی یکی دو روز گذشته با کاهش نرخ ارز و ترس از تاثیر آن بر قیمت خودرو اقدام به فروش فوری کرده‌اند.

اما نظر کارشناسان و فعالان این بازار در خصوص تاثیر ارزان شدن دلار بر قیمت خودرو متفاوت است؛ عده‌ای بر این باورند که اگر ماشین ارزان شود به طور حتم جو روانی بوده و همانطور که با افزایش غیرمنطقی نرخ دلار شاهد جهش قیمت خودرو بودیم اکنون نیز با حرکت معکوس نرخ، این بازار واکنش هیجانی نشان خواهد داد.

اما برخی دیگر از بازیگران این بازار معتقدند؛ حبابی که از افزایش نرخ ارز در قیمت خودرو ایجاد شد با کاهش نرخ ارز می‌ترکد و به طور حتم قیمت‌ها در بازار خودرو نیز نزولی خواهد شد.

کارشناس خودرو: ارزانی خودرو در گرو کاهش نرخ ارز و تعادل در عرضه است

یک کارشناس و تحلیلگر بازار خودرو در این باره به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: اگر کاهش نرخ ارز حداقل برای یک هفته تا 10 روز پایدار بماند و دولت بتواند آن را به همین روال کنترل کند، تقاضای سفته‌گری و حفظ ارزش پول به تدریج از بین خواهد رفت و قیمت‌ها در بازار خودرو به تعادل می‌رسند؛ البته این موضوع به شرطی محقق خواهد شد که چه از سمت خودروسازان و چه از سمت بازار، عرضه متوقف نشود.

فربد زاوه ادامه داد: با توجه به متوقف بودن عرضه در حوزه خودروهای وارداتی، هر نوسان قیمتی در نرخ ارز تاثیر موقتی در این بازار خواهد گذاشت مگر این که جریان واردات آزاد شود؛ اما درمورد بازار خودرو‌های داخلی باید گفت که اگر خودروسازان عرضه را در حد مناسب نگه دارند و آن را به حجم سال گذشته برسانند، به طور حتم فاصله قیمتی بین کارخانه تا بازار کاهش می‌یابد و شاهد ارزان شدن قیمت خودرو خواهیم بود.

عضو اتاق بازرگانی تهران: تاثیر مستقیم کاهش نرخ ارز بر خودرو‌های وارداتی

رییس صنایع همگن‌سازی قطعه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با تاکید بر ارزان شدن قیمت خودرو‌های وارداتی در نتیجه کاهش نرخ ارز، اظهار کرد: خودرو‌های وارداتی مستقیما با نرخ ارز آزاد سرو‌کار دارند بنابراین با کاهش نرخ ارز، بازار این خودرو‌ها واکنش نشان خواهد داد.

محمدرضا نجفی‌منش اضافه کرد: با توجه به این که خودروسازان داخلی همچنان با ضرر و زیان همراه هستند، با افزایش نرخ ارز قیمت کارخانه نیز افزایش خواهد یافت اما با ورود ستاد تنظیم بازار به جای شورای رقابت در مسئله قیمت‌گذاری خودرو، پیش‌بینی می‌شود قیمت بازار نیز روند کاهشی در پیش گیرد.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو: کاهش قیمت خودرو مانند افزایش قیمت، جو روانی است

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو نیز در این باره در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین تصریح کرد: شاید در دو سه روز آینده شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار باشیم، اما همانطور که بر اثر افزایش نرخ دلار قیمت خودرو صعودی شد، اکنون نیز به دلیل همان جو روانی نزولی می‌شود.

سعید موتمنی تاکید کرد: خودروسازان به دلیل این که منتظر افزایش قیمت هستند، حدود یک ماهی است که خودرو وارد بازار نکرده‌اند و تمام آمار‌های مربوط به تحویل خودرو واقعیت ندارد و خودروهایی که اکنون وارد بازار شده از طریق زیر مجموعه شرکت به صورت آزاد عرضه شده است.

وی با بیان این که از روز گذشته در نتیجه کاهش نرخ ارز، قیمت خودرو کاهش و میزان فروشندگان آن افزایش یافته است، گفت: با این وجود خریداری در بازار وجود ندارد و همه منتظر بازگشت قیمت خودرو به حدود چهار ماه گذشته هستند؛ بنابراین الان بیش از هر زمانی نیاز به ورود نهاد‌های نظارتی برای تنظیم و کنترل بازار حس می‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو: افرادی که می‌گویند خودروی داخلی ارزان نمی‌شود به دنبال رانت هستند!

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو نیز در این راستا اظهار کرد: با توجه به ممنوعیت واردات خودرو نمی‌توان گفت این خودرو‌ها از کاهش نرخ ارز تاثیر می‌پذیرند، همچنین زمانی که واردات آزاد بود ما با دلار 8هزار تومانی واردات داشتیم؛ بنابراین نرخ فعلی نسبت به آن موقع همچنان بالا است و نمی‌توان انتظار ارزان شدن این خودرو‌ها را داشت.

مهدی دادفر درباره تاثیرپذیری قیمت خودرو‌های داخلی در نتیجه کاهش نرخ ارز افزود: کاهش نرخ ارز یقینا در قیمت خودرو‌های داخلی تاثیر خواهد گذاشت چرا که این نوع خودرو‌ها بر اثر جو روانی افزایش نرخ ارز گران شدند و الان زمان ترکیدن حبابشان است؛ اما کسانی که خلاف این موضوع را ادعا می‌کنند مسلما به دنبال رانت و انحصار هستند.

دادفر افزود: زمانی که رقیبی وجود نداشته باشد، صرفا باید از طریق چانه‌زنی با انحصارگر به قیمت تعادلی برسید اما وقتی بازار رقابتی باشد دیگر نیازی به چانه‌زنی نیست و بازار قیمت‌ها را تعیین می‌کند. در شرایط فعلی نیز اگر قیمت خودرو کاهش یابد به دلیل عملکرد تکنیکی دولت در زمینه کنترل بازار نبوده بلکه تنها جو روانی است که با افزایش و کاهش نرخ ارز شاهد آن هستیم.

در نهایت می‌توان گفت اگر دولت توانسته دلار 19هزار و 400 تومانی را تا مرز 11هزار تومان کاهش دهد، قدرت کنترل و تنظیم قیمت سایر بازار‌ها از جمله مواد غذایی، خودرو، مسکن و طلا را نیز دارد که به طور حتم این اقدام همت و تلاش جدی‌تری را می‌طلبد.

ارسال نظر

 • ایرانی
  ۴۳ ۱

  اگر مردم ما عقل داشته و نخرند به خدا همه عواملی که در خودرو نقش دارند بنا به ناچار قیمت خودرو را ارزان میکنند چون وارد کنند ضرر میکنه و وارد نمیکنه خودرو ساز باید پول کارگرانشو پرداخت کنه وقتی خریدار نباشه ارزان میده . مردم باید مراقب فریب خوردن از نقشه های پیش فروش یا ... سازندگان خودرو باشند چون برای اینکه ارزان نفروشند سیاست هایی رو دنبال خواهند کرد . نخرید تحمل کنین به خدا به قیمت ثابق برمیگرده . اخه کیا سورنتو یا سانتافه 600 میلیون چه خبره؟ 220 میلیون بودند که اونم خیلی گرون بود به خدا .

 • مرتضی
  ۳۰ ۱

  تا مردم اینقدر بد فرهنگ هستن و خودشون با هجوم بردن به یه کالایی مثل خودرو یا هرچیز دیگر علاوه بر تورم بازار یه تورم دیگه هم تحمیل میکنن.. همین اش و همون کاسه ست.. مگه فرهنگمون رو تغییر بدیم. تا هر چیزی سر جای خودش برگرده...

 • سلمان
  ۱۸ ۰

  سلام ، اگر واقعا میخواین کمکی کرده باشین ،هم به خودتون و هم به مردم و مملکت یه بار تصمیم بگیرین و پا رو طمع و حرس بزارین فقط نخرید ، و صبر داشته باشید به همه مقدسات قسم ، خودرو سازها به التماس میفتن واسه خرید و قیمت ها از قبل هم پایین تر میاد ، البته همه میدونیم و مدعی هستیم اما دریغ از عمل .

 • ناشناس
  ۱۵ ۱

  دلارارزان شده بس جرا بقیه جنس هاپایین نیومده مثل ماشین بستونه دیکه

  • علی
   ۱۴ ۴

   هرکی ماشین بخره .گناه کبیره انجام داده

 • امید
  ۱۲ ۱

  فقط نخریم

 • سجاد
  ۱۱ ۳

  بابا گناه ما چیه اخه
  چرا انقد گرون کردین
  دیگ یع ماشین متوسط هم واس ما ارزو شده
  لعنت به باعث و بانی این گرونی
  نمیگذریم ازتون

 • بی نام
  ۱۰ ۳

  با سلام خدمت هم وطنان عزیز .فقط و فقط تنها راه مقابله با شرایط فعلی(گرانی خودرو)نخریدن است ولا غیر .دوستان فریب قیمت های داخل برنامه هایی مثل دیوار و شیپور رو نخورید به خدا تمام این قیمت ها کاذب هستش یه ماشین رو بنده ۷ ماه هم هست داخل برنامه دیوار مشاهده میکنم .طرف هر سری یه مقداری از مبلغش پیشنهادی کم میکنه آخه تا کی می خوان خون ملت رو بکنن تو شیشه قیمت های فعلی برای.زمان دلار ۱۹ هزار تومان هست حالا که دلار اومده رو مرز ۱۰ هزار تومان چرا شیمت ها پایین نمیاد

 • علی
  ۱۱ ۲

  سلام.چرا باافزایش ارز قیمت خودرو افزایش یافت اما با کاهش قیمت ارز کاهش نیافت .چرادولت به فکراین مردم بیچاره نیست چه خبره قیمت پراید 37ملیون بااین پول توعراق جنگ زده شاسی بلند میخرند نه تابوت مرگ.

 • رضا
  ۷ ۲

  بعضیها بخاطر بی ارز شدن پولشان دارن خودرو میخرند.با این کار دارن هم بخودشان هم به یه ملت مظلوم ستم میکنند. اگر ایرانی با غیرت هستین اتحاد داشته باشید نخرید .کمک به خودتان و هم وطنت.کن‌ ...تشکر!

  • مجید
   ۱ ۰

   کو. گوش شنوا. این همه میگن که نخرید تا ارزون شه اما مردم انگار وارونه عمل میکنن.نمیدونن که دارن کلاه سر خودشون میگذارن. هیچ اتحادی نیست. هر کی کار خودشو میکنه.نمیدونم این ملت کی میخوان عاقل شند.

 • محمد
  ۱۱ ۱

  واقا اینا فک کردن ملت خر هستن 10 میلیون خودرو گرون میکنن بعد 2میلیون ارزون میکنن میگن ارزون کردیم فقط میتونم یه جمله بگم! سیک:)))

 • عسل
  ۹ ۳

  سلام یعنی شورشو در آوردید الان با یه بچه ما وسیله لازم داریم اینقدر گرونه نمیشه رفت سمتش خدایی ما کجا داریم زندگی میکنیم

 • ناشناس
  ۴ ۲

  خاک تو سر مردم ماشین پژو ازسی ملیون شدهفتاد ملیون این چه بازاریه

 • ارسلان
  ۰ ۰

  اصلا این چیزها به دلار بستگی نداردلار آمد پایین ولی قیمت ماشین همچنان میربالا کار خودشون است

 • ناشناس
  ۴ ۱

  تورووووخدا نخرید ارزون میشه

  • امید
   ۳ ۰

   توروب هرکی ک میپرستین نخرین ارزان میشه

 • ناشناس
  ۴ ۰

  مرد باش نخر تا خودرو ساز به التماس بیفته

  • محمد
   ۲ ۰

   سلام دوستان هرکی بخره نامرده.من الان خیلی ماشین احتیاجم.ولی دست نگه داشتم نمیخرم.مدیونید اگه بخرید کمی تحمل کنید خودرو ساز مجبور ارزون کنه

 • سجاد
  ۱ ۰

  تا برج ۳ سال دیگه ماشین ارزون میشه میگن پراید میشه حدوده ۳۰ یا ۲۹ تومن همین الانشم خیلیا حواله ها خریدشونو فروختن ملت میخرن حوالشو میفروشن

  • ناشناس
   ۳ ۰

   واقعا؟؟ خداکنه
   ما که افسردگی گرفتیم

 • مجید
  ۵ ۱

  تورقران فکر بحال ماجوان بکنن بخدا کمرمون شکستن بس سال نو سال بدبختی گناه ما جوان چی پراید 20 50تومان بخرم ظلوم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  شمارا به هرکی که میپرسن نخرید این ماشینا را تابرگرده به قیمت قبلی بخواهد می تو این بازار ماشین بخدا خیلی خره
  جون عزیزتان بزاری ماهم یه ماشین ده تومنی بخریم سوار شیم جون ماورتون

 • سجاد
  ۱ ۰

  بخدا من پول تو حسابم دارم بخرم ماشین اما نمیخرم زورم میاد. باید از خودمون شروع کنیم به نخریدن . لااقل وجدانمون پیش خودمون راحت باشه که یه کاری کردیم. اخه ستم نیست پارس۱۲۰ تا؟؟مردم فرهنگشون رو باید عوض کنن

 • saber
  ۲ ۰

  نخرید نخرید تا ارزون بشه سرمایه گذاری درماشین نکنین لطفا ...

 • ناشناس
  ۲ ۲

  خدا لعنت کنه باعث باعنی این بی برنامگی رو که من بیچاره باید پیاده جابجایی خودمو انجام بدم
  واقعا چرا

 • شاهین
  ۶ ۰

  سلام به همه ایرانی ها من از عوامل و کارمندان شرکت سایپا هستم نگران نباشید و تا اونجا که میتونید ماشین نخرید انشالا ب زودی به شدت با کاهش نرخ خودرو شاهد خواهیم بود. فقط نخرید تا برج 3

 • Ali
  ۶ ۱

  به قران مجید ما هم پول داریم بخریم ولی نمیخریم که یه اتفاقی بیفته . نخریدن من به تنهایی فایده نداره همه ی ملت باید دست به دست هم بدن نخرید بزارید بکشن پایین قیمت هارو ما خودمون راه دزدی رو به این ها با خریدن هامون یاد دادیم . نخرید اقاااا نخرید شده پیاده برید با دوچرخه برید ولی با این قیمت هااا ماشین نخرید .

 • امیر
  ۰ ۰

  اقاتوروب هرکی ک میپرستن نخرین تنهاراه ارزان شدن نخریدنه من خوم پول دارم بخرم ولی نمیخرم چون ک خیلیاهستن ک نمیتونن بخرن من اگه بخرم ب خودم ک هیچ ب اوناام ظلم کردم فقط خواهشی ک ازتون دارم یکم تحمل کنین همینجورنمیمونه

  • کاظم
   ۱ ۰

   راست میگن نخرید پس اینایی که اینهمه ماشین تو خیابون سوارمیشن از مریخ اومدن،جا اصلا واسه پارک نیست ماشینهای رنگارنگ،دست بردارید همشون ماشین دارن این تجویز واسه دیگرانه،هرکسی ک میاد تو سایت و نظر میده قطعا ماشین بازه همشونم ماشین دارن

 • غوچلی
  ۵ ۰

  خدا لعنتشون کنه بابا ماشین نخربد اینا همش دزدوکلاه بردارن همه ما باید به فکر خودمون ومردم بی گناه باشیم نخرید تحمل کنید مجبور مبشن قیمتهارا پابین بیارن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بابا تورو خدا نخرید .کلا بگید که ماشین ارزون شده که مردم تو بازار بگن بپیچه تو مردم بس کنید

 • یلدا
  ۰ ۳

  عزیزان توجه فرمایید ازونجا که اقتصاد ایران بستگی به خریدو فروش من داره حتما قیمت خودرو کاهش پیدا خواهد کرد.چون من دیروز با کلی بدبختی ماشین خریدم😂

  • عرفان
   ۰ ۰

   من بابام میخواد پژو پارس lx بخره اولس 105رفت بالا دوباره شد 107 دوباره 110 الان هم 116800 نمیدونیم چیکار کنیم ماشین داریم ولی میخوایم تعویضش کنیم

 • خالد
  ۴ ۰

  شما خدا دوستان نخرید .
  تا ارضان بشه .........

 • ناشناس
  ۵ ۰

  40 ساله همینطور شعار میدن قیمتا حبابه و پشت پرده خودشون بازار دلالی رو راه میندازن . کاش یکبار هم درست عمل کنن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ایاکسانی که ماشین ثبت نام می کنند ونیاز به ماشین ندارندصرفا برای فروش و سود این کار رامی کنند می دانندکه حرام است بااین کارشان به ملتشان ظلم می کنند

 • ناشناس
  ۲ ۱

  مسولین خواهش میکنیم این قیمت هارو درست کنینن بیارین پایین ماشینموکو تو ارزونی فروختیم الان باید سه برابر پول بدی

 • تفکر
  ۵ ۰

  هموطنان عزیز خودرو ایرانی نخرید پیاده رفتن بهتر از ماشین های آشغال ایران خودرو وسایپا است بخدا دارن پول بهترین ماشین خارجی رو از مردم میگیرند پراید۸۰۰ کیلو گرم وزن داره باید۲ میلیون تومان باشه پژو وسمند هم ۲ میلیون ودویست هزار تومان نخرید شرافت داشته باشید:

 • ناشناس
  ۴ ۰

  ربطی به خرید یا عدم خرید مردم‌ ندارد. مسئله اینست که دولت ما نیز همچون غربیها برای وارد آوردن فشار بر مخالفین گفتگو با آمریکا از حربه فشار اقتصادی بر مردم استفاده می کند.

  • ناشناس
   ۲ ۰

   تروخدا ماشین نخرینارزون بشه اونای که دوسه‌تا ماشین دارن. بزارین به ماهم برسه. به خدا خوش نمیاد ولله ما حق. نداریم ماشین ده میلون تونی سوارشیم ما هم مسلمانیم. کاری کنین ارزون شه. شما رو قسم میدم به حرمت ابوالفضل (ع) ماهم آدمیم ☹️

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری