{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 277803

اقتصاد آنلاین از آینده صنعت خودرو گزارش می‌دهد؛

در آستانه بازگشت تحریم‌ها‌، پس از توتال، پژو و سیتروئن به عنوان دیگر شرکت‌های فرانسوی اعلام کردند که از ایران خارج خواهند شد و این در حالی است که پیش‌تر اعلام می‌شد این شرکت‌ها آمده‌اند که در بازار ایران بمانند، حالا سوال این است که آیا رنو که سومین قرارداد خودرویی درپسابرجام را با ایران منعقد کرده در ایران باقی می‌ماند؟

اقتصاد آنلاین- سمانه برمخ‌شاد؛ اگرچه در دور پیشین تحریم‌ها رنو همواره مدعی بود که برخلاف پژو ایران را ترک نکرده است اما با خروج زودهنگام شرکت‌های اروپایی از ایران به نظر می‌رسد که این بار شرایط تا حدودی متفاوت است.

*احتمال ماندن رنو در ایران تقریبا صفر است

در این راستا مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه فعالیت رنو در ایران را بعید دانست و تصریح کرد: اگر تحریم‌ها اعمال شود، به طور حتم رنو نیز قرارداد خود با ایران را فسخ خواهد کرد و اگر نماینده رنو در ایران خلاف این موضوع را بگوید اظهار نظر واقعی نیست.

او با اشاره به تاکیدات گذشته خود مبنی بر این‌که این قراردادها نتیجه‌ای برای صنعت خودروی ایران ندارند، خاطرنشان کرد: احتمال ماندن رنو در ایران تقریبا صفر است و این را در گذشته هم گفته بودیم اما مسئولان توجهی نکرده و تمام بازار را تحت الشعاع این قراردادها قرار داده بودند.

دادفر سال گذشته را، سال نسل کشی بخش خصوصی در حوزه واردات خودرو دانست و اظهار کرد: قراردادها تنها وعده و امیده واهی بودند که صنعت خودروی ایران را نابود کردند.

 دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید بر این‌که در زمان قرارداد نیز نه قطعاتی وارد و نه خط تولیدی ایجاد شد، تصریح کرد: رنو از این قرارداد یک طرفه خارج شده است و این قرارداد در واقع مانوری بیش نبود.

او با تاکید بر این که اگر واردات به همان روال گذشته پیش می‌رفت، صنعت خودرو وضعیت بهتری داشت، بیان کرد: برهم زدن بازار، از بین رفتن زمان و کسب و کار از دیگر ضررهای وارد شده به ایران  است.

 *رنو حاضر به قطع همکاری با ایران نیست

در مقابل اما فربد زاوه درباره وضعیت قراردادها رویکرد مثبتی داشت و اظهار کرد: با توجه به این‌که در گذشته تحریم‌ها بین المللی بود اما رنو ایران را ترک نکرد در حال حاضر نیز احتمالا رنو یا به طور مستقیم یا از طریق زیر مجموعه‌هایی که در ایران دارد باقی بماند  اما به طور قطع سرمایه گذاری و عمق شراکت رنو با ایران کاهش خواهد یافت.

این کارشناس خودرو با بیان این‌که پژو به دنبال امتیاز گرفتن است و قصد خروج از ایران را ندارد، تصریح کرد: شرایط بازرگانی و قیمت ها و نحوه پرداخت ها تغییر می‌کند اما در تامین قطعات دچار مشکل نخواهیم شد.

زاوه تاکید کرد:سود حاصل از آن برای شرکت رنو در حدی است که حاضر به قطع همکاری با ایران نمی‌شود.

*سرمایه رنو در ایران مانع از خروج آن می‌شود

در این زمینه امیر حسین کاکایی، کارشناس خودرو در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین با اشاره به سرمایه‌گذاری رنو در ایران و خط تولید ایجاد شده توضیح داد: قراردادها به طور حتم با وجود تحریم دچار مشکل خواهند شد اما رنو برای حفظ سرمایه خود در ایران مجبور به ادامه همکاری خواهد شد.

این کارشناس خودرو درباره وضعیت قراردادهای جدید خاطرنشان کرد: قراردادهای جدید به احتمال زیاد برقرار نخواهند ماند چرا که نه سرمایه‌گذاری شده و نه خط تولید راه‌اندازی شده است.

کاکایی با بیان این‌که رنو منتظر حرکت های سیاسی و دیپلماتیک اتحادیه اروپا است، تصریح کرد: بر این اساس رنو هنوز موضع خود را درباره قراردادها به طور شفاف بیان نکرده است.

او همچنین اضافه کرد: رنو به جهت حفظ سرمایه خود در ایران تمایل به ادامه همکاری دارد اما به جهت فشار از طرف آمریکا، حجم صادرات خود را کم خواهد کرد.

*صنعت خودرو اولین قربانی تحریم

در این راستا محمدرضا نجفی منش، رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی خودرو نیز با بیان این‌که فشار آمریکا به شرکت‌ها برای همکاری با ایران چندین برابر گذشته شده است، اظهار کرد: اتحادیه اروپا از این وضعیت به شدت ناراضی است چرا که همکاری با ایران برای شرکت‌های اروپایی سود خوبی به همراه داشت.

او تصریح کرد: اتحادیه اروپا به شدت در مقابل آمریکا ایستادگی کرده و تمایلی برای خروج از ایران ندارد بنابراین اگر شرکت‌های اروپایی با ایران قطع همکاری کنند به زور آمریکا بوده نه به دلخواه خودشان.

این عضو اتاق بازرگانی با تاکید بر این‌که صنعت خودرو اولین قربانی آمریکا قرار گرفته است، گفت: بهترین راهکار در شرایط فعلی این است که ما با اروپا رابطه دوستانه داشته باشیم تا تحت حمایت آن‌ها قرار گیریم.

خوش بینی معاون وزیر صنعت!

‌‌‌حال در شرایطی که هیچ گونه اظهار نظری از سوی رنو صورت نگرفته، منصور معظمی، معاون وزیر صنعت اعلام کرده که فعالیت شرکت‌های پژو- سیتروئن و رنو در ایران در چارچوب قراردادهای منعقد شده با شرکای ایرانی و طبق روال در حال انجام است و هیچ کدام از شرکای خارجی خودروسازان ایرانی در مورد قطع همکاری خود در چارچوب این قراردادها و خروج از ایران موضعگیری رسمی نکرده‌اند،  ضمن اینکه  شیوه برخورد کنونی شرکای اروپایی با خودروسازان ایرانی پس از رویکرد اخیر آمریکا طبیعی است.

البته رامتین اسماعیلی مدیر عامل پیشین رنو پارس چندی پیش درباره احتمال بازگشت تحریم‌ها و وضعیت حضور رنو در ایران گفته بود که در صورتی که تحریم‌ها بازگردد باید ببینیم که در آن زمان وضعیت چگونه است و بر اساس آن تصمیم بگیریم اما در شرایطی که رنو 160 هزار دستگاه خودرو در ایران تولید می‌کند منطقی نیست که ایران را ترک کند.

براساس این گزارش اگرچه برخی معتقدند رنو (رنوپارس) به دلیل اینکه در حال حاضر با دو خودروساز بزرگ ایرانی همکاری می‌کند به فعالیتش در ایران ادامه خواهد داد، اما اطلاعیه روز گذشته سایپا در زمینه جایگزینی خودروی ساندرو معمولی با تندر 90 این فرضیه را مطرح می‌کند که شرایط این بار بسیار متفاوت است و احتمالا ادامه حضور رنو در ایران با مشکل روبه رو خواهد شد.

سایپا

از سوی دیگر نگین خودرو به عنوان نماینده رسمی رنو فرانسه، نیز در آشفتگی این روزهای بازار خودرو با جدیت بسیار در حال پیش فروش خودروهایی است که مشخص نیست آیا امکان تحویل آنها وجود خواهد داشت یا خیر؟

ارسال نظر