{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 201166

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

پیش‌فروش پژو ۲۰۰۸ به عنوان اولین میوه قراردادهای جدید خودرویی درحالی در روزهای اول و سوم تیر ماه انجام می‌شود که شرایط پیش‌فروش این خودرو همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ‌شاد؛ پنجشنبه این هفته و شنبه هفته آینده روزهایی است که از سوی ایکاپ به عنوان شرکت مشترک ایران خودرو و پژو برای ثبت نام در طرح پیش فروش خودروی 2008 اعلام شده است، این در حالی است که کمتر از ٢٤ ساعت مانده به آغاز این پیش فروش هنوز ابهامات و اما و اگرهای بسیاری وجود دارد.

دارندگان کد ملی با رقم پایانی زوج روز پنج شنبه و با رقم پایانی فرد در روز شنبه باید برای ثبت نام اقدام کنند، و رقم 60 میلیون تومان را به عنوان پیش پرداخت به حساب شرکت واریز کنند، این در حالی است که قیمت این خودرو از سوی هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو  90 تا 100 میلیون تومان اعلام شده است.

وی البته پیش تر گفته بود که این قیمت قطعی نیست و در مراسم رونمایی رسمی از این خودرو قیمت قطعی اعلام خواهد شد، در شرایط فروش هم اعلام شده قیمت قطعی از سوی ایکاپ اعلام نشده و در جدول شرایط فروش آمده است که مبلغ مابه التفاوت پس از صدور دعوتنامه مشخص می شود.

پیش فروش پژو 2008

نکته دیگر در این پیش فروش این است که مشخص نیست چه تعداد ثبت نام صورت خواهد گرفت و ثبت نام از ساعت 10 صبح تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

به علاوه زمان تحویل خودرو از شهریور 96 تا تیر ماه 97 به صورت ماهانه اعلام شده و در این بخش هم مشخص نیست که تاریخ تحویل بر چه اساس تعیین خواهد شد.

تعیین روز برای ثبت نام بر اساس کد ملی زوج و فرد نیز از دیگر مواردی است که بنا به گفته فعالان و دست اندرکاران صنعت خودرو اولین بار است که در صنعت خودرو شاهد هستیم.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در این باره با اشاره به اینکه در هیچ جای دنیا بازار به این صورت مدیریت شده نیست، و در نتیجه شاهد انجام چنین اقدامی برای فروش نیستیم، اظهار کرد: البته دلیل این مسئله این است که در هیچ کجای دنیا بازار مدیریت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در شرایط امروز بازار شاید چنین اقدامی اجتناب ناپذیر باشد، خاطرنشان کرد: بازار باید به سمت مدیریت عرضه و تقاضا برود و با توجه به شرایط واقعی بازار، قیمت تعیین شود آنگاه نیاز به چنین کاری نیست.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه با توجه به ویژگی های فنی این خودرو 120 میلیون قیمت مناسبی برای این خودرو است، تصریح کرد: با توجه به محدودیت های موجود در تعیین قیمت گذاری و دخالت های موجود  در این بخش قیمت تعیین شده پایین تر از قیمت واقعی است که این امر باعث دلالی در مورد این محصول در بازار خواهد شد.

زاوه افزود: این در حالی است که در صورتی که قیمت واقعی تعیین می‌شد این سود نصیب تولید کننده می شد و می توانست منجر به توسعه شود.

وی همچنین تاکید کرد: قوانین باید اصلاح شود چرا که قیمت گذاری دستوری هیچ وقت جواب نداده است، چنین تجربه ای را در مورد ساندرو و استپ‌وی نیز در بازار شاهد بودیم این در حالی است که اگر قیمت ها واقعی تعیین می‌شد این حاشیه سود به پارس خودرو می‌رسید.

گفتنی است؛ قیمت اعلام شده از سوی ایکاپ در حالی قطعی نیست که بنا به آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، عرضه کننده موظف است قیمت نهایی محصولات خود را به صورت شفاف و روشن در دسترس متقاضیان قرار دهد.

ارسال نظر

 • بی نام
  ۲۵ ۱

  85 بیشتر نمی ارزه البته قسطی بدون بهره. سر گردنس مگه؟

 • ناشناس
  ۳ ۶

  برای پرهیز از پارتی بازی و رانت بازی - باید از همه متقاضیان ثبت نام به عمل آید و سپس از بین همه افراد قرعه کشی انجام شود - ( افراد 30 تا 60 سال ) - هر خانواده یک خودرو تخصیص یابد نه اینکه برای هرعضو خانواده یک خودرو تخصیص یابد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مگه میخوان مازراتی رایگان بدهند؟قرعه کشی!

 • ناشناس
  ۱۶ ۰

  انسان باید خیلی احمق باشه برا چیزی پول بده که قیمتش مشخص نیست .و بعدا ایرانخودرو این ماشین رو هر قیمتی که خواست بفروشه و جالبه که پولش رو هم جلو جلو گرفته .

 • ناشناس
  ۱۲ ۲

  من اگه 85 میلیون داشته باشم میرم باهاش یه ماشین خارجی دست دوم مثل مزدا یا ... میگیرم صفر اینارو سوار نمیشم

  • امیر
   ۳ ۰

   مگه این ماشین داخیله!!!؟؟😀

 • ناشناس
  ۴ ۰

  مثل رنو ساندرو استپ وی در مدت 20 دقیقه ثبت نام تکمیل شده و سایت اینترنت مسدود میشود

 • ناشناس
  ۴ ۰

  سود مشارکت برای او کسی که 2 ماه دیگه خودرو رو دریافت میکند و اون کسی که باید یکسال پولش رو بخوابونه یکیه!

 • ناشناس
  ۸ ۰

  قیمت خودرو فول با ارز ازاد در دبی 80 میلیون است چرا در ایران به این حد گرانفروشی میشود سازمان حمایت و شورای رقابت کجایند؟

 • ناشناس
  ۹ ۰

  اوسکل هستند بعضی ها

 • حبیب
  ۹ ۰

  با این شرایط چطوری ایران خودرو میخواد این محصول صادر کنه مگه اینکه کشورهای وارد کننده احمق باشن که بخوان 2008ساخت فرانسه را بابیست ملیون ارزونتر رها کنن بیان از ایران خودرو خرید کنن پس تولید این خودرو مقرون به سرفه نیست .در ضمن این خود مردم ایران هستند که باعث گرونی خودرو هستند .سوال اینجاس چرا خودرو تویوتا chrتولید داخل نمیشه با توجه به مصرف چهارلیتریش در صد کیلومترکه باعث میشه سوخت کمتری مصرف بشه و هوا کمترالوده بشه و مهمتراز اون که هزینه نگهداری دوام و ایمنیش مطمعنن خیلی بهتراز محصولی مثل پژو 2008 هست

 • بهزاد
  ۱۰ ۰

  پس چرا در دبی همین محصول ساخت فرانسه حدود 70 ملیون است از دم قسط؟؟

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  اسپورتیج 2017 فول در اهواز 75000.علی برکت الله.
  نخرید تا مثل مناطق آزاد بشه.

  • ناشناس
   ۶ ۰

   اره . راه حل اين مشكل مردم فقط نخريدن هست .

 • ناشناس
  ۱۵ ۰

  گندشو دراوردن .خسته کردن مردم رو با این به اصطلاح تولید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خوب معلوم نيست پول براي چي ميدي قيمتش چنده كي تحويل ميگيري همه نامفهوم يعني واقعا نوبره
  در مورد دلالي خودرو مث همين ساندرو يا استپ وي هم كه ميگين قيمت اين خودروها همين الانم دو برابر واقيمت كارخانه توليد كننده و خود خودرو سازها باعث گروني بين كارخانه و بازار ميشند نيم ساعت سايتو باز ميكنند براي فروش يه نفر نميتونه بخره فوري هم بسته ميشه خوب اين معلومه چي ميشه
  اگه ميخواي اين اتفاق نيفته هميشه تو سايت براي فروش آزاد باشه سود كامل ميره تو جيب خودرو ساز.
  البته ما بعد از ٤٠ سال با اين همه سود ي كه خودرو سازها ميگيرند توسعه اي نديديم
  ضمن اين من متوجه نميشم چه جور ميشه ما يه ماشين رو بياريم اينجا با هزينه كارگري كمتر از اروپا مونتاژ كنيم بعد قيمتش دو برابر قيمت كارخونه سازنده تو كشور اصلي در بياد
  مثلا همين هيوندا آي ٢٠ قبلا وارد ميشد فولش با سه برابر قيمت شامل ماليات و گمرگ و .... حدود ٨٠ تومن بود بعد ما آورديم اينجا مونتاژ ميكنيم كلي آپشناشو كم كرديم قطعا كيفيتش هم خيلي مياد پايين باز بيشتر از كارخونه توليد كننده ميفروشيم متوجه نميشم كه چه كاري رو خودرو انجام ميديم كه سه برابرميفروشيم
  يه چيز ديگه كه خيلي مهمه وقتي ما مثلا داريم مياريم اينجا مونتاژ ميكنيم ديگه اون ماليات ها و عوارض اينا خيلي بايد كمتر بشه يا كلا بر داشته بشه چون اينجا ديگه بحث واردات نيست كه تعرفه هاي سنگين به اين خودرو ها بسته بشه بلكه به اصطلاح ما داريم توليد ميكنيم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  لپ کلام؛ یک چیزی ,به یک قیمتی, را یک وقتی, میفروشیم!!(ایران خودرو)

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سایت ثبت نام ایران خودرو از ساعت 10 صبح جهت پژو 2008 باز شد و با وجود تلاش 2 ساعته بنده امکان ثبت نام میسر نشد و در هر مرحله با تاخیر زیاد و قطع شدن سایت و پیغام بازگشت مواجه شدم با این شرایط متاسفانه مشخص شد که این ثبت نام فرمالیته بوده و کلا به نمایندگی ها و دلالان محترم این خودرو داده شده و باز هم نشان دهنده مافیایی بودن صنعت خودرو دارد.

 • ناشناس
  ۱ ۳

  من بعد از یک و نیم ساعت و به شکل معجزه آسا موفق به ثبت نام نام شدم.ولی این نوع ثبت نام توهین به مردمه.

  • ناشناس
   ۷ ۰

   خوب نذار بهت توهين بشه

  • حمید
   ۴ ۰

   هرچی سرت بیاد حقته

 • سعید
  ۳ ۰

  ثبت نام الکی هس نمیشه وارد سایت شد فقط نمایندگی ها میتونن. فکر کنم اونم برای خودشون.😃

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نمایندگی ها تبدیل شدن به دلال و نمایشگاه ماشین!!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری