{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 152295

یکی از مسوولان شرکت رنو پارس دیروز در حالی بالاخره از قیمت «کوئید» در ایران رونمایی کرد که با توجه به قیمت اعلامی، رویای خودرو ارزان همچنان در بازار کشور تعبیر نخواهد شد.

بر این اساس، کوئید با قیمتی حدود 31 میلیون تومان روانه ایران می‌شود؛ بنابراین باز هم بخش بزرگ و پرمشتری بازار خودرو کشور یعنی بازه قیمتی 20 تا 30 میلیون تومان، از حضور محصولات جدید خارجی محروم خواهد ماند.

ازآنجاکه رنو به احتمال زیاد کوئید را در ایران خودرو یا به‌صورت مستقل تولید خواهد کرد، این موضوع می‌تواند در آینده، معادلات بازار خودرو کشور را تغییر دهد.  طبق برنامه سایپا، تیبا قرار است به‌تدریج جای پراید را بگیرد؛ بنابراین انتظار می‌رود طی دو سال آینده رقابتی نسبتا نزدیک میان تیبا و کوئید (به‌عبارت بهتر، ایران خودرو و سایپا) شکل بگیرد.

هرچند گمان می‌رفت کوئید در بازار ایران به رقیب پراید تبدیل شود، با این حال، قیمت در نظر گرفته شده برای این محصول، همچنان پراید را در جایگاه خودرویی بدون رقیب در بازار ایران، نگه خواهد داشت.

پراید در حال حاضر ارزان‌ترین خودرو کشور به شمار می‌رود و از نظر قیمتی، هیچ رقیبی را به خود نمی‌بیند و از همین رو مشتریان بسیار زیادی دارد. این در حالی است که مشتریان انتظار داشتند با لغو تحریم ها، محصول با کیفیت تری (در همان حول و حوش قیمتی) جایگزین پراید شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، اگرچه کوئید می‌توانست این رویای مشتریان ایرانی را تعبیر کند، اما با توجه به قیمت در نظر گرفته شده برای آن، این اتفاق رخ نخواهد داد تا این خودرو (پراید) همچنان اقتصادی‌ترین محصول بازار خودرو کشور باقی بماند.

هرچند رنویی‌ها از قیمت 31 میلیون تومانی کوئید می‌گویند، با این حال تجربه نشان داده معمولا پیش‌بینی‌های قیمتی در خودروسازی ایران درست از آب در نمی‌آید و بعید نیست این محصول رنو نیز به سرنوشت نیاکان خود از جمله تندر-90 و ساندرو دچار شود.

 

ارسال نظر

 • مهدی
  ۱ ۰

  چرا باید خودرویی که تو هند با قیمت 18 میلیون تومان (معادل پول ایران) و تو برزیل با 25 میلیون تومان (با اندکی افزایش امکانات) ارائه میشود درایران به قیمت 31 میلیون فروخته شود؟
  درحالیکه گفته میشد بدلیل تولید در داخل قیمت آن حتی کاهش هم خواهد یافت؟

  چرا قیمت گذاری ها دلبخواهی شده؟
  چرا کسی جوابگو نیست؟
  چرا خودروسازها تو قیمت گذاری به حال خود رها شده اند؟

  چرا باید با این سیاست قیمتی ادامه فروش پراید در ایران تضمین و تمدید شود؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مافیای خودرو به راحتی از این سودهای ملیاردی دست برنمی دارد برای حمایت واقعی از مردم و صنعت کشور باید انحصار خودرو لغو و تعرفه های ورود خودرو کاهش یابد
  بر دولت مردمی واجب است که مدیران بی کفایت این صنعت را عزل و افراد متخصص، دانا و وطن دوست را جایگزین نماید

 • مهرداد
  ۰ ۰

  ای کاش مجلس وزیر صنایع را احضار و در این مورد سوال میکرد آیا حمایت از این صنعت و مدیران دولتی آن ارزش مرگ هزاران نفر در جاده ها را دارد؟
  چرا مجلس در مورد عقب افتادگی این صنعت و هزینه های آن از وزیر صنایع سوال نمی کند پس این هزینه بیت المال که برای حمایت این صنعت خرج شده چه حاصلی داشته است؟