{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

ابن روزها خبرها و صحبت های زیادی درباره علل بحران اخیر منتشر می شود. هرکس به اندازه توان و دانش خود سعی در تحلیل دلایل بحران اخیر ارزی و گرانی ها دارد. دلیلش هم روشن است، مردم نسبت به وضعیت پیش آمده نگران هستند. اما دلیل این بحران چیست و آیا هدفمندی یارانه ها نقشی در این بحران دارد؟

این روزها خبرها و صحبت های زیادی درباره علل بحران اخیر منتشر می شود. هرکس به اندازه توان و دانش خود سعی در تحلیل دلایل بحران اخیر ارزی و گرانی ها دارد. دلیلش هم روشن است، مردم نسبت به وضعیت پیش آمده نگران هستند. بنابراین اینکه به دنبال مقصر بگردند یا دنبال ریشه های این ماجرا باشند، طبیعی است. اما آنچه عجیب و غیرقابل دفاع است، عملکرد برخی روزنامه ها و سایت های خبری است که به بهانه این بحران به دنبال زیر سوال بردن برخی سیاست های صحیح اقتصادی هستند و در آب گل آلود ماهی گیری می کنند.

نمونه اش نقدهای غیرکارشناسی و بی مبنا بر سیاست نقدی کردن یارانه ها یا همان هدفمندی یارانه ها بود. این روزها برخی تور عذرخواهی راه انداخته اند که اقتصاددانانی که از سیاست هدفمندی یارانه ها دفاع کرده اند باید از مردم عذرخواهی کنند! برای نمونه به این مقاله نگاه کنید. بدون این که تحلیل صحیحی نسبت به وضعیت کنونی، ریشه های آن و نقش احتمالی هدفمندی داشته باشند، هدفمندی را نه تنها متهم می کنند که فی الفور حکم مجرمیت هم صادر می کنند و خواستار عذرخواهی می شوند! این البته خوراک سیاسی برای این سایت ها و روزنامه ها دارد اما آنچه در این بین صدمه می بیند، سیاست های صحیح اقتصادی و درک مردم نسبت به آنهاست. نباید با سهل انگاری های سیاسی و بدون درنظر گرفتن ابعاد، نتایج و شرایط سیاستی، اینطور به نقد غیراصولی پرداخت. که اگر به این امر روی آوریم نتیجه اش چیزی جز تخریب سیاست گذاری اقتصادی و کاهش توان سیاستی در دستگاه برنامه ریزی کشور نیست.

اما نقش هدفمند کردن یارانه ها در بحران اخیر چه بود؟ آیا هدفمندی باعث شد که قیمت ارز بالا رود؟ آیا هدفمندی باعث شد که نقدینگی افزایش پیدا کند و سپس یک شوک خارجی موجبات رشد ناگهانی تورم را فراهم آورد؟ آیا هدفمندی باعث شد که تورم به این شدت افزایش پیدا کند؟

پاسخ کوتاه به همگی این سوال ها خیر است. اما در ادامه سعی می کنیم به اختصار دلایل وارد نبودن این سوالات را بررسی کنیم.

1- در یک کلام باید گفت که هدفمندی نقشی حداقلی در بحران اقتصادی کنونی دارد و عملا نمی توان هیچ بخشی از این بحران را به هدفمندی یارانه ها مرتبط دانست. هرچند هدفمندی شاید باعث شده باشد قیمت برخی اقلام مورد تقاضا برای اقشار ضعیف تر افزایش یافته باشد، اما این افزایش مربوط به سال 91 نیست! اثرات افزایش قیمتی برخی اقلام اساسی پس از هدفمندی یکباره در سال 89 اتفاق افتاد و پس از آن با توجه به تقریبا ثابت بودن رقم یارانه نقدی، عملا هر افزایش قیمتی در این بخش رخ داده باشد مربوط به هدفمندی نمی شود و به شوک های عرضه و یا دیگر شوک های تقاضا(غیر از هدفمندی) مربوط است.

اما از دیگر سو، نباید فراموش کرد که بنابر مطالعات انجام شده، هدفمندی قدرت خرید 4 دهک ضعیف اقتصادی را حتی با وجود افزایش قیمتی در کالاهای اساسی، افزایش داده است که در بحران اقتصادی کنونی توانست به کمک این قشر بیاید و بنوعی به عنوان ضربه گیر عمل کند. همچنین نباید اثرات توزیع درآمدی هدفمندی را از نظر دور داشت، پس از اجرای این سیاست، ضریب جینی در کشور ما رو به کاهش گذاشت که دلیل عمده آن از زیر فشار خارج شدن بخشی از ضعیف ترین اقشار جامعه بود.

2-افزایش نرخ ارز در ایران دلیل مشخص و متعینی دارد و به هیچ وجه نمی توان آن را به هدفمندی مرتبط دانست. دلیل افزایش نرخ ارز در ایران دو دلیل مهم دارد. اول، کاهش عرضه ارز از سوی دولت در بازار به دلیل تحریم ها و دوم افزایش تقاضای سفته بازی و حفظ ارزش پول توسط مردم به واسطه تحلیلشان نسبت به آینده بازار. این دو هنگامی که با هم جمع می شوند، فشار قوی را به نرخ ارز وارد می کنند. همانطور که شاهد آن هستیم.

3-افزایش نقدینگی با اجرایی شدن طرح هدفمندی یارانه ها هم صحیح نیست. در هشت سال گذشته، به سبب سوء مدیریت، نقدینگی از 67 هزار میلیارد تومان در سال 84 به حدود 376 هزار میلیارد تومان در پایان بهار امسال رسید. این نشان از حدود 5 برابر شدن نقدینگی طی این مدت دارد. ولی هدفمندی همانطور که به لحاظ تئوریک انتظار می رفت، نقش چندانی در این افزایش حجم نقدینگی نداشته است. بیشترین میزان رشد حجم نقدینگی و پایه پولی در این سال ها در سال 85 به 86 اتفاق افتاد. بطوری که حجم نقدینگی و پایه پولی از بهار 85 به بهار 86 رشد بیش از 40 درصدی را تجربه کردند. (نقدینگی 40 درصد رشد کرد و پایه پولی 42 درصد) دلیل اصلی آن هم مساله طرح "بنگاه های زودبازده" بود که با دخالت رییس بانک مرکزی و در پی افزایش شدید نقدینگی، متوقف شد. این در حالی است که از سال 89 که طرح هدفمندی آغاز به کار کرد تا به حال رشد نقدینگی به صورت سالانه به ترتیب برابر 15 و 10 درصد بوده است، که نرخ معمول و متوسطی در اقتصاد ایران محسوب می شود. بنابراین همانطور که به لحاظ تئوریک هم انتظار می رفت، هدفمندی یارانه ها نقش تعیین کننده ای در افزایش نقدینگی نداشته است.

3-تورم هم دلیلش در اقتصاد ایران مشخص است. بصورت عادی، دلیل عمده تورم، افزایش نقدینگی است که به واسطه تبدیل دلارهای نفتی به ریال و همچنین اتکا سیاستمداران بر دلار نفتی و افزایش مخارج دولتی به وجود می آید. همانطور که در بالا ذکر شد نقدینگی در دوره اجرای هدفمندی افزایش معمول خود را داشته و رشد عجیبی را تجربه نکرده است، پس ارتباط تورم با هدفمندی، ارتباط صحیحی نیست. اما افزایش قیمت کنونی که با آن روبرو هستیم، بیش از هرچیز دیگر به دلیل افزایش قیمت کالاهای وارداتی صورت گرفته است. و دلیل آن هم افزایش نرخ ارز بوده است. البته تنگناهای داخلی، بی ثباتی سیاسی و عدم سیاست گذاری صحیح بانکی و عدم تسهیل فضای کسب و کار در نوع خود در کاهش توان تولید داخلی هم موثر بوده است که با کاهش عرضه به فشار عرضه بر قیمت ها افزوده است، اما نقش این عامل در افزایش قیمت های کنونی نسبت به افزایش نرخ ارز بسیار کمتر است.

در پایان قابل ذکر است که هدفمندی یارانه ها جزو معدود سیاست های اقتصادی در ایران در 3 دهه گذشته بوده که با عبارات بسیار مثبت و قوی از سوی نهادهای بین المللی و مراکز مستقل مورد تایید قرار گرفته است. بهتر است به جای نقدهای سیاسی، اگر هم نقصان و عیبی دارد بصورت کارشناسی بررسی شود تا سعی در برطرف کردن آن به عمل آید. اقتصاد ایران راهی بجز حذف یارانه ها نداشت و آن هم ممکن نبود مگر با رضایت مردم که بصورت یارانه نقدی حاصل شد. بنابراین بهتر است به عوض تصفیه حساب های سیاسی در زمین اقتصاد، به فکر تغییر فضا و گفتمان سیاسی و سیاست خارجی در جهت رشد و توسعه اقتصادی باشیم.

ارسال نظر

 • Mohammad.H
  ۰ ۰

  اقای صادق الحسینی ، از شما انتظار تحلیل های بهتری میره ... درست که هدفمندی یارانه ها نقشی در بحران ارزی نداره ، اما دقت نمیکنید که اتفاق افتادن همزمان این دو عامل فشار رو روی اقتصاد مضاعف کرده ؟؟

  همون نهادهای بین المللی که از این طرح دفاع کردند یکی از محورهای دفاعشون تاکید روی تلاش ایران برای تخصیص بخشی از درامدهای هدفمندی به تولیدی هاست ، که اصلا در واقعیت اتفاق نیافتاد ....

  شما به چند تولیدی سر بزنید ، بپرسید هدفمندی چقدر بر هزینه ها و تولید شما اثر گذاشت و همزمان بپرسید چقدر افزایش قیمت دلار به شما ضربه زد ... میبینید که تولید کننده از هر دو طرف تحت فشار بوده و هست ... اونوقت بیاید مسئله ی تورم رو بررسی کنید ... تولید کننده شاید حاضر بود با ضرر احتمالی بعد هدفمندی تولید کنه ، اما بعد از افزایش قیمت دلار چاره ای جز افزایش قیمت یا تعطیلی تولیدیش نداره. که هر دو این تصمیم یعنی تورم . خیلی عجیبه با این استدلال که نقدینگی رشد نداشته میگید پس تورم هم از هدفمندی نیست اصلا !

  دفاع شما از اساتید بزر اقتصاد ایران در مقابل این مطلب سایت الف قابل درک هست. اما من هم در مطلب شما توجیه بدون دلیل منطقی رو میبینم.
  بهتر بود میگفتید دفاع کارشناسان اقتصاد ایران از هدفمندی در جایگاه خودش درست و لازم بود ، و عاملی که ضربه زد اجرای نادرست و همزمانی وضعیت هدفمندی با بحران ارزی بود .
  موفق باشید ...

 • الحسینی
  ۰ ۰

  آقای محمد، این که هدفمندی روی تولید فشار وارد کرده شکی نیست. اما این معلوم نیست که چقدر نامطلوبه. تولیدکنندگان باید خودشون رو با شرایط منطبق کنند. پرداخت یارانه تولید هم عملا واقعا معنایی نداره. تبدیل می شه یک راه تولید و توزیع رانت. از سوی دیگر فراموش نکنید که بالا رفتن ارز لزوما به ضرر تولید نیست که به نفع تولید کالاهای بسیاری است. بالا رفتن ارز (اگر وضع سیاسی مساعد بود) قیمت کالاهای وارداتی رو زیاد می کنه که خیلی هاشون رقیب تولید داخلی بودن. الان بخش های تولیدی بسیاری جای کار و سود بسیاری داره(از کشاورزی تا مواد غذایی تا نساجی و صنایع گوناگون) . تولید توی ایران ورشکسته بود قبل از هدفمندی به واسطه نرخ پایین ارز و هجوم کالاهای چینی. الان البته شکی نیست که بعضی بخش ها که خیلی وابسته به واردات بودن مثل خودرو و گوشت و ... تولیدشون گرون تر تموم می شه ولی از اون طرف به قول شما تورم هم هست، که باعث می شه کالاهاشون رو هم گرون تر بفروشن، ولی بهرحال یکسری تولیدکنندگان در بخش هایی خاص باید کنار برن و در بخش های دیگر مشغول بشوند. این که فشار وحشتناک الان روی تولید به واسطه هدفمندی و نرخ ارز وجود دارد صحیح نیست.

 • Mohammad.H
  ۰ ۰

  اول تشکر کنم از بابت پاسختون ...

  ببینید من حرف شما رو میپذیرم اما وقتی قراره تحلیل پویا داشته باشیم فکر کنم باید دقت بیشتری کنیم. اینکه یارانه به بخش تولیدی اصلا درست نیست منم موافقم ، اما نمیشه تو مطلبتون از تشویق نهادهای بین المللی بگید اما توجه نکنید که همون نهاد ها از یارانه ی بخش تولیدی بعنوان یه فاکتور خوب نام بردن . اینکه به تولیدی ها یارانه بدیم یک سیاست موقتی بود تا همین تولیدی ها به مرور زمان خودشون رو وقف بدن. نه اینکه بهشون شوک وارد بشه . میدونیم که قرار نبود 100 درصد درامد های یارانه ها به تولیدی بره. از طرفی همین اساتید و کارشناسان اقتصاد از همین قالب قانون هدفمندی دفاع کردند و به درستی هم همین کار رو کردند. مشکل سر اجرای نادرست دولت بود که همه بهش انتقاد کردند. چیزی که سایت الف سعی کرد در مطلبش پنهون کنه و بخواد بعضی از چهره های اقتصادی مارو بکوبه به قول خودش.هدفش هم کم و بیش معلومه ...

  بالاخره شما فکر کنید تولیدی هستید ،بهتون بگن بخشی از درامدهای یارانه بهتون داده میشه تا افزایش هزینه هاتون سنگین نباشه و قیمت رو به مرور بالا ببرید. اما در عمل همچین اتفاقی نمیافته . نتیجه این میشه که خیلی از تولیدی ها یا از تولید صرف نظر میکنن یا قیمت رو به هر بهانه ای میبرن بالا یا کم فروشی میکنن ... تا اینجا شاید مشکلی نباشه چون مردم هنوز قدرت خرید دارن . بالاخره یارانه ی نقدی کمی نمیگیرن. ولی وقتی بحران ارزی پیش میاد دیه قضیه بدتر میشه.

  در مورد قیمت ارز هم درسته بالا رفتن قیمتش برای تولید داخلی مفید هست. اما این زمانیه که تولید داخل در شرایط مساعد برای بروز اون توانایی تولیدیش باشه. سایر شرایط موجود رو در نظر بگیریم میبینیم فعلا این حرف چندان عملی نیست. باید دید در بلند مدت چه اتفاقی میافته . آیا این به تولید کمک میکنه یا نه.

  از یه طرف ما واردات کالاهای واسطه ای داریم ، که یا باید خودمون تولیداتمون رو ببریم به سمت خودکفایی در این زمینه ، یا از برادران چینی بگیریم !! که اگه دقت کنید برخی صنایع دارن به همین سمت میرن ...

  از طرفی تورم شدیدی که وجود داره اون تورمی نیست که تولید رو تشویق کنه . حداقل اینجور به نظر میرسه. قدرت خرید مردم بطور ناگهانی کاهش پیدا کرده مشخصه که تقاضا افت میکنه ...

  چیزی که در مورد تولیدی ها میگم بیشتر رو مستقیما دیدم. ما اقتصاد دانها گاهی اینقدر غرق نمودار ها و کاغذهامون میشیم که یادمون میره سری هم به ازمایشگاهمون بزنیم که یکی از مهمترین هاش تولیدی هاس هستن.تولیدی های بزرگی حداقل تو استان خودمون هستن که بخاطر همین دو مشکل الان دست به تعدیل نیروی کار بطور گسترده و یا تعطیلی زدن . مابقی هم بدون افزایش چند برابری قیمت پابرجا نیستن.

  الان هم باید دید سیاست جدید (منع صادرات برخی کالاها)چه نتیجه ای در بر داره ...

  همونظوری که شما هم میدونید ما همیشه تو اقتصادمون با رکود تورمی داشتیم کشتی میگریم ، الان هم همین وضعیت رو داریم و مطمئن نسخه پیچیدن برای همچین اقتصادی سختتر از این حرفهاست ...
  باید مطالعه و تحقیق بیشتری انجام بشه و ببینیم به چه سمتی داریم میریم.

  باز هم متشکر ...

 • الحسینی
  ۰ ۰

  من توضیح دادم که بخش اعظم این فشاری که الان هست نه به هدفمندی مربوطه نه به افزایش نرخ ارز. دلیلش بی ثباتی و عدم اطمینان به فضاست.

 • Mohammad.H
  ۰ ۰

  آقای صادق الحسینی ، میشه پرسید چرا تا قبل هدفمندی و بحران ارز این بی ثباتی و عدم اطمینان تا این حد نبوده ؟؟ واقعا رابطه ی معنا داری بین این بی ثباتی و بحران اخیر نیست ؟؟؟؟؟!!!!!! بازم تاکید میکنم بهتره گاها از فضای نظری بیایم بیرون ، ببینیم تو تولیدی های ما چی میگذره ...

  به نظر من این رابطه مشهوده ... تولید کننده ای که نه یارانه ی وعده داده شده رو گرفته و نه ارز مرجع معلومه دچار عدم اطمینان میشه ...

  موفق باشید ...

 • الحسینی
  ۰ ۰

  تولید کننده بیش از هر چیز دیگر به واسطه فضای سیاسی نامساعد و نامطمئن دچار مشکل شده است در 7 ساله گذشته. بقیه عوامل، حتی افزایش نهادها، نقش ثانوی داشته اند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جناب آقای کارشناس
  چرا دولت به این امر توجه نمی کند که خود دولت بزرگترین کارفرما،مصرف کننده انرژی، بنگاه دار اقتصادی و.... می باشد غفلت از این موضوع باعث می شود که در یک دور باطل گرفتار شدیم.
  با افزایش قیمت ها که بیشتر از طرف دولت اعمال می شد، خود دولت دچار کسر بودجه می گردید و از طرف دیگر با چاپ وانتشار پول وتبدیل دلارهای نفتی در بازار آزاد وتامین ریال مورد نیاز دولت برای تامین هزینه های جاری نقدینگی بالا رفته وتورم ایجاد می گردید.
  این سیکل ساده اما ویرانگر باعث شده که اقتصاد کشور به این حال و روز سقوط کند.
  در این سالها بودجه نویسی فقط بر روی کاغذ بود وبس!!
  دولت با کم کردن ردیف های بودجه وسعی می کرد که مجوز خرچ کردن پول را از مجلس گرفته وهر طور که دلش خواست درآمدها را هزینه کند.
  سازمان مدیریت وبرنامه ریزی هم که حذف شد و در عمل نظارتی بر خرج ومخارج دولت نبود.
  آمارها نشان میدهد که در این سالها چه مقدار از درآمدها به خزانه واریز نشده است .

 • Mohammad.H
  ۰ ۰

  من همیشه از تحلیل های شما لذت بردم آقای الحسینی ، اما این یکی را دیگر شرمنده !!

  اگر دو اتفاق اخیر (مدیریت بد هدفمندی و بحران ارزی) نقش ثانویه در مشکلات تولید دارند ، پس چرا اینقدر اثراتشان گسترده و بزرگ هست ؟؟

  من مسائل سیاسی رو در درجه ی بعدی میبینم. دلیلش هم واضحه. 6 سال گذشته که همین سیستم سیاسی حاکم بوده میزان تعطیلی و تعدیل کارگزان تا این حد نبوده .

  اگر فرصت کردید در تحلیل های بعدیتون با ارائه آمار مشخص و تحلیل منطقی نشون بدید چرا معتقدید فضای سیاسی باعث این مشکلات بوده. چون میدونم در این جا نمیشه همچین چیزی رو کامل بیان کرد ...
  موفق باشید .

 • کارمند
  ۰ ۰

  باسلام خدمت همه کسانی که این مقالات را می نویسند و اونهائی که نقد می کنند. من برای اولین بار اومدم توی این سایت. می خواستم من هم نظری داده باشم. از دید ما که نه اقتصاد خوندیم و نه اصطلاحات اقتصادی وسیاسی بلدیم. این مطلبی که میگم با سابقه حدود 15سالی که کارمند بانک بدست اوردم خواهشمندم زیاد ناراحت نشین .1-مشکل اصلی اقتصاد ما فرهنگیه چون تاوقتی به خودباوری ملی نرسیده باشیم تمام سیاست های ما کارائی نخواهد داشت .ماعاشق تجملات .بی قانونی .فرارازمالیات. فخرفروشی و مهمتر از همه دروغ گویی هستیم البته نه همه ولی غالب ایرانی ها بخصوص خودم .2-اکثر نزدیک به 100درصد تولیدکنندگان ما همان دلال های قدرتمند هستند. اقا ما تو این چند سال هرچی وام دادیم به تولیدکننده ها ملک خریدند و ماشین خانم بچه ها را عوض کردند به جای اینکه ماشین الات بهتر و سیستم های نو خریداری بشه و یا علمی تولید کنند! 3-به نظر من تنها دلیل این گرانی های غیر قابل کنترل برمیگرده به سیاست خارجی اینکه اگه یادمون باشه اقای احمدی نژاد همان اوایل دولتشون فرمودند ما دلار را نابود می کنیم و ضربه جبران ناپذیری به ارزش دلار وارد میکنیم راستی درصد اقتصاد ما تودنیا چقدره ؟ ها! واین غرور ما ایرانی ها باعث این مشکلات شد خواهش می کنم نظر من را بررسی کنید و باعث بشین دیدی بهتر داشته باشم. باتشکر.

 • Mohammad.H
  ۰ ۰

  سلام آقا/خانم کارمند !

  راستش خیلی از مائی که اقتصاد خوندیم دیدگاه های یکسان نداریم ! بنابراین هر کسی نظر خودش رو داره ، اما مهم اینه که دلیلی پشت نظرمون باشه. مشاهدات شخصی معمولا تحلیل سطحی تحویل ما میدن .

  من نظرم رو در مورد مسائلی که گفتید میگم کوتاه.

  1. این مسئله در تمام دنیا هست. یعنی تمام انسانها بالفطره دزد ، خودخواه ، تنبل و ... هستن ! این صفات اگر در ایران بروز داره به این خاطر نیست که ما تو خونمونه !! بلکه بخاطر اینه که فضای حاکم بر کشور ما از نظر اقتصادی و فرهنگی و سیاسی سبب نشده ما این رفتارها رو بروز ندیم. کشورها غربی که متکی به درآمدهای مالیاتیشون هستن ، به این دلیل نیست که مردمشون خیلی مشتاقن مالیات بدن و بدو بدو میرن سازمان مالیاتی !! بلکه بخاطر اینه که کسی نمیتونه مالیات نده !! قوانین بازدارنده و فراهم بودن بستر مناسب برای جلوگیری از فرار مالیاتی هست که مهمه. همینطور برای بقیه ی مسائل و رفتارهای منفی مردم این بستر مهمه که تو ایران عموما وجود نداره .

  2.متاسفانه این مشکل در سیستم بانکی ما هست که ناکارآمد عمل میکنه. حق با شماست و من هم موافقم.

  3. گرانی ناشی از عدم مدیریت صحیح ماست. اون حرفهای اقای احمدی نژاد حرفهای سیاسی هست. بعید بدونم خودش هم باور داشته باشه که میتونه دلار رو محو کنه !! یه چیزی گفته بعضی ها خوششون بیاد ! . اما مدیریت غلط دولت جنبه های مختلف داره که از نظر من در مسئله ی هدفمندی یارانه ها و همچنین آشوب بازار ارز بیشتر نمایان بوده.

 • hassan
  ۰ ۰

  سلام فقط خواستم بگم کاش یه تحولی در همه ما به وجود می امد و همه اول از خودمون شروع میکردیم نظر شخصی من اینه که اگه هدفمندی یارانه ها اگه اجرا نشده بود اوضاع خیلی بدتر میشد که از تصور من خارجه نه به خاطر این پول ناچیز بلکه برای این مصرف گرایی که در جامعه ما به یک فرهنگ تبدیل شده و خیلی راحت به اینکه مصرف ما بیشتر بوده به دیگران فخر میفروشیم. از یه جای باید شروع میکردیم و چه بهتر قبل از اینکه نفت ما تموم بشه شروع کردیم و تا وقتی که هرکس بجای تولید ثروت برای کشور به فکر منفعت برای جیب خود باشد باید حسرت کشورهایی مانند ژاپن و سنگاپور و مالزی و... رو بخوریم که از لحاظ منابع و نیروی انسانی با کشور عزیز ایران قابل مقایسه نیستند. به امید آن روز که هر ایرانی یک مفسر قانون اساسی باشد که اگر به درستی اجرا شود ایران گلستان میشود

 • محمد ص
  ۰ ۰

  با سلام
  به نظر بنده اینکه طرح هدفمندی نقشی در وضعیت موجود ندارد تا حدودی اشتباه است.
  اولا اینکه آمار مربوط به بهبود وضعیت دهک های پایین جامعه و ضریب جینی مربوط به سال های 89 وحداکثر 90 است نه 91!. بدون شک پس از انتشار این آمار در سال 91 افزایش ضریب جینی کاملا مشهود خواهد بود
  در مورد تورم، اما بخش عمده تورم ناشی از بی توجهی به بخش تولید رخ داده است نه افزایش نقدینگی و سراریز شدن دلارهای نفتی.
  مشکل فعلی اقتصاد ایران نیز به نظر بنده مسئله نااطمینانی است.
  در مورد ارز نااطمینانی از عرضه ارز بدلیل تحریم و... وجود دارد که متاسفانه بانک مرکزی و دولت هم در این حوزه مدام سیگنال های منفی منتشر مینمایند.
  یک وجه دیگر نااطمینانی به پیش بینی از سطح قیمت ها در آینده و مراحل بعدی طرح هدفمندی بازمیگردد. براساس قانون ، قیمت حامل های انرژی باید ظرف پنج سال به قیمت های جهانی (فوب خلیج فارس) برسد که یکسال آن بدون هیچگونه تغییری سپری شد و از همین حالا گمانه زنی میشود که مثلا بنزین قرار است در سال آینده 2000 تومان شود و...

 • جوان
  ۰ ۰

  سلام آقای الحسینی، من متولد سال 65 هستم و در سال 90 ازدواج کردم. نمیدانم این تحلیل های شما از کجا آمده اما تجربه من به عنوان یک فرد جوان و تحصیلکرده چیز دیگری است. اینکه شرایط اقتصادی کنونی باعث شکاف هرچه بیشتر اقشار جامعه شده و قدرت خرید ما تازه خانمان ها بسیار کاهش پیدا کرده. قدرت خرید مصارف لازم زندگی نه قدرت خرید اوازم اضافی.

 • اعظمی
  ۰ ۰

  سلام...متأسفانه نتونستم تا بند ۲ بیشتر بخونم...امیدوارم ناراحت نشید خیلی‌ ضعیف بود (البته تا اون بخشی که خوندم)

  وقتی‌ مطلبی رو به عنوان مقاله مینویسید بر اساس داده که استخراج کرده و با استناد به این داده‌ها نظر خودش رو ارایه میده و البته این نظر ممکن اشتباه باشه ، اما این قسمت از فرمایش شما اصلا اینو نشون نمیده .
  "در یک کلام باید گفت که هدفمندی نقشی حداقلی در بحران اقتصادی کنونی دارد و عملا نمی توان هیچ بخشی از این بحران را به هدفمندی یارانه ها مرتبط دانست."
  شما دو دلیل برای کاهش ارزش پول ملی‌ عنوان کردید، نمیدونم چرا شما ساده‌ترین و ابتدای‌ترین مطلب اقتصاد رو ندیده گرفتید: تورم اصلی‌‌ترین فاکتور برای افزایش یا کاهش ارزش پول ملی‌ است ،لزومی هم نداره بگم بخشی از این تورم از کجا امد

  ضمنا ، مگه ما نمیدونستیم که دولت به عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی و البته بصورت تصنعی قیمت دلار رو پایین نگاه داشته و این تاحدودی باعث جلوگیری از افزایش کالا بعد از هدفمندی یارانه بود...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینکه می گویند اختلاف طبقاتی کم شده واقعا مضحک است مثلا اگر کسی100 واحد دارائی داشته وبا کسی که چیزی نداشته 100 واحد اختلاف داشته وبعد ازاین نابسمانی دارائی فرد شده 400 و کسی که چیزی نداشته با این فرد اختلافش 400 واحد شده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بزرگترین مشکل اقتصاد ایران به نقص تولید برمی گرده و بزرگترین مشکل تولید به وجود رانت و عدم آزادی اقتصادی.

 • علی-ش
  ۰ ۰

  اولا هدف از اجرای هدفمندی کاهش مصرف انرژی بوده وکاری به تورم نداشته وتورم دلایل خودش را دارد دوما چرا اینطور تصور می شود اگر مقداری پول به صورت یارانه در دست طبقات پایین جامعه باشد باعث تورم میشود ولی اگر این پولها در دست سودجویان باشد تورم زا نیست ثالثا افزایش نرخ ارز مثل کشورچین می تواند باعث افزایش تولید و صادرات واشتغال شود ولی نیاز به زمان دارد وکمی کاهش تحریمها ودر اخر اگر هدفمندی یکباره اجرا میشد بهتر میشد آنرا اداره کرد ولااقل انتظار تورمی هر ساله آن را از بین برد

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری