{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 67586

امروز ضرب‌الاجل توافق موقت ژنو برای بار دوم به پایان می‌رسد. براساس توافق موقت صورت گرفته در ۳ آذر ۹۲ طرفین موافقت کرده بودند که ظرف مدت ۶ماه به توافقی جامع دست یابند. یک بار در ۶ماه پیش توافق موقت برای ۶ماه دیگر تا امروز تمدید شده بود. همین فرصت یکساله که ۱۰دور از مذاکرات ۶ جانبه را در خود داشت در کنار مذاکرات فشرده چند ساله قبل از آن نشان می‌دهد که مشکل مذاکرات هسته‌یی ایران با ۱+۵ «زمان» نیست.

مشکل در ساختار مذاکرات و نیز در زیاده‌خواهی‌هایی است که در مذاکرات صورت می‌گیرد. این امر هم با زمان حل نمی‌شود. در این دور از مذاکرات ایران و امریکا یک فرصت تاریخی دارند که در مذاکرات پیشین از آن بی‌بهره بودند. یکی از این شانس‌های تاریخی که بلای بزرگی هم برای منطقه بود ظهور هیولای خون‌ریز داعش بود. ظهور و بروز داعش به عریان‌ترین و خشن‌ترین شکل به تمام دنیا نشان داد که زیر خاکستر خاورمیانه چه آتش سوزانی وجود دارد؛ آتشی که می‌تواند منطقه را در خود فرو برد. این حیرانی بزرگ غرب از داعش با رویکرد هوشمندانه ایران نیز همراه بود. ایران در ماجرای داعش به همه دنیا نشان داد که دیگر دخالت صلح‌آمیز خود در عراق و افغانستان را ارزان نخواهد فروخت. اگر غرب دخالت ایران را می‌خواهد باید هزینه‌اش را پرداخت کند. به‌نظر می‌رسد از دید ایران، هزینه این دخالت هم رویکرد منصفانه غربی‌ها به‌خصوص امریکا در مذاکرات است. این شانس باعث شد تا ایران بتواند سنگرهای مهمی را در مذاکرات به‌دست آورد؛ سنگرهایی که شاید پیش از این بسیار سخت‌تر از اینها به‌دست می‌آمد. اما باز هم هنوز تفاوت‌های بزرگی وجود دارد؛ تفاوت‌هایی که باعث می‌شوند تا امکان یک توافق جامع بسیار کمرنگ شود بنابراین باز به این نقطه می‌رسیم که مشکل ایران و 1+5 زمان نیست. اما هرچه زمان بگذرد، به ضرر ایران در مذاکرات خواهد بود چراکه لابی‌ها فرصت بیشتری برای خراب کردن خواهند داشت و این ساختن است که سخت است و البته ساختن تابع زمان نیست بلکه تابع تصمیم سیاسی در ایران و امریکاست. بر این مبنا ایران نباید اجازه دهد که مذاکرات تمدید شود. تمدید مذاکرات خطرات زیادی دارد و ازسوی دیگر باعث می‌شود برنامه هسته‌یی ما نیز همچنان در حالت انتظار بماند. ایران باید کارت‌های خودش را استفاده کند و در عین حال اجازه خرابکاری به فرانسوی‌ها ندهد. فرانسوی‌ها در این دور از مذاکرات بیش از امریکایی‌ها تابع لابی صهیونیستی بودند و موانع بسیاری را پیش پای پیشرفت مذاکرات گذاشتند و جالب است که فرانسوی‌ها بیش از تمام طرف‌های مذاکره‌کننده خواهان تمدید مذاکرات هستند! بهترین راه‌حل همان است که عضو تیم مذاکره‌کننده ایران اعلام کرده است؛ تفاهم سیاسی با چارچوب مشخص و ادامه مذاکرات برای توافق جامع. توافق جامع هم نباید زمان‌بر باشد. ایران باید به‌دنبال کمترین زمان ممکن در حد یک هفته یا چند هفته باشد تا با کمترین دخالت خارجی و خرابکاری لابی اعراب و صهیونیست‌ها بتواند این پرونده را مختومه کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فرانسه اینقدر ضد ایران عمل میکنه پس چرا نصف ماشین ها تو خیابون های ایران فرانسوی هستند؟

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ایران 1404 به علت کمبود شدید بودجه و اختلاسهای عظیم تبدیل شد به نصف کیش 1404

   http://www.parsianbours.com/showcontent.aspx?pageid=502&NewsID=55616


   http://mobile.tasnimnews.com/fa/%D8%AE%D8%A8%D8%B1/1393/09/17/582186

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدا کنه که توافق کنن مردم دیگه خسته شدن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مذاکرات نباید تمدیدی می شد! همه سرمایه گذارها منتظر بودند که ببینند چه می شود، اگر به توافق می رسیدیم احتمالا سرمایه گذاران با کشورهای غربی و اروپایی تعامل می کردند و اگر شکست می خورد با روسیه و چین! و این بینابینی بسیار برای کشور بسیار سنگین است و اقتصاد سردر گم تر می شود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من هر جور فکر می کنم توافق نفعش برای ایران بیش از تمدید است اگر تا ماه دیگر توافق انجام نشود مکانیسمهای تخریبی زیادی به کار می افتند

 • بهزاد دلال
  ۰ ۰

  اقتصاد مقاومتی معنیش چیست معنیش کاهش حقوق کارمندان دولت است یا بالابردن قیمت دلار است یا واردنکردن کالا از خارج است یا ترکیبی از اینهاست بزرگترین مشکل در صورت عدم توافق فرار سرمایه هاست چون بازدهی سرمایه با تکنولوژی چین و روسیه پایین است از طرف دیگر به دلیل کاهش بنیه اقتصادی دولت رانتها کاهش پیدا می کند و خطر دست اندازی به سرمایه ها افزایش پیدا می کند بنابراین باید از فرار سرمایه جلوگیری کرد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جمهوری اسلامی باید هوشمندانه عمل کند و برنامه هسته ای را در ازای لغو تحریم ها برای مدتی تعطیل کند تا زمانی که فضا آماده شود و فشار بر مردم داخل ایران را کم کند تا غرب هم به این باور برسد که جمهوری اسلامی آنقدرها هم که فکر می کرد خطرناک نیست و سپس با تکنولوژی بروز اروپایی و آمریکایی به فناوری هسته ای دست پیدا کند و نه با فناوری تاریخ گذشته روسی با بهای بسیار گزاف.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   در دوره اصلاحات هم تعطیل شد.
   آیا اتفاقی افتاد ؟ جز اینکه ایران رو محور شرارت خوندن و ایران به شورای انیت هم برده شد؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جالبه ارزش پول روسیه و ریال ایران و شاخص بورس ایران و شاخص بورس روسیه در 20 روز گذشته 10% سقوط کرده ؟؟؟؟ ارزش ارز و دلار و طلا هم در ایران 10% افزایش پیدا کرد ؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این اقا را باید می فرستادند ژنو نه دکتر ظریف را

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری