{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

پیش بینی نرخ ارز در ماه های آتی

در صورت ادامه شرایط فعلی دلار در نرخ طبیعی و واقعی خود یعنی حدود ۳۱۰۰ تا ۳۲۰۰ در نوسان خواهد بود.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، هر دلار امریکا در بازار آزاد به قیمت 3150 تومان معامله شد. این در حالی است که این نرخ در روز قبل از پیروزی وی 3600 تومان بود. این روزها هم نرخ دلار تقریبا به روزهای پس از پیروزی روحانی بازگشته است. هرچند در طی این یکسال، نرخ ارز تا 2850 تومان هم پایین رفت و از آن طرف تا 3400 تومان هم افزایش یافت اما پس از یکسال بازگشت نرخ دلار به روزهای اول پیروزی حسن روحانی در سال 92 جالب است.

هرچند به نظر می رسد که این نرخ به معنای خوش بینی نسبی بازار به مذاکرات است اما شاید یکسانی نرخ ارز در روزهای پس از پیروزی و در روزهای پیش از مذاکرات که خوش بینی در فضا محسوس است بیش از هرچیز دیگر نشان از نرخ واقعی دلار در اقتصاد ایران دارد. منظور از نرخ واقعی، نرخی است که بدون دخالت دولت،‌ بدون به هم ریختن بازار و نیز بدون سیاست های بی ثبات کننده اقتصادی و فشار از بالا در بازار شکل می گیرد.

البته نباید فراموش کرد که نرخ های روزهای گذشته حاصل معاملاتی اندک در بازار است. بر اساس گزارش های میدانی، این روزها کمتر معامله های بزرگ در بازار انجام می شود. از سوی دیگر، نوسانات چند ده تومانی روزهای گذشته نشانه ای از وجود یک جریان یا سیگنال قوی در بازار برای تغییر نیست. بطور کلی، نوسانات کمتر از 3 درصدی در نرخ ارز صرفا ناشی از هیجانات موقتی و محدود در بازار است و قابلیت تحلیل کلان ندارد.

به نظر می رسد در روزهای آتی نرخ ها در همین سطوح باقی بمانند. اما در آخرین روزهای مذاکرات احتمالا بازار گرفتار التهابات و در نتیجه نوسانات شدید خواهد شد. اگر مذاکرات موفق باشد، نرخ دلار برای کوتاه مدت به زیر 3000 تومان خواهد رسید ولی احتمالا از 2800 تومان پایین تر نخواهد آمد، و این افت هم کوتاه مدت خواهد بود و پس از چند هفته یا چند ماه نرخ دلار به حدود 3100 الی 3200 تومان که به نظر می رسد نرخ واقعی آن است باز خواهد گشت. اما اگر مذاکرات به نتیجه ای منجر نشود و توافق ژنو برای شش ماه تا یکسال دیگر تمدید شود، دلار بصورت موقت افزایش خواهد یافت، هرچند به نظر می رسد سقف افزایش حدود 3350 تا 3400 تومان باشد. در این مورد هم احتمال بازگشت نرخ به حدود 3200 تا 3300 تومان در عرض چند ماه محتمل ترین سناریو است. اما اگر مذاکرات شکست بخورد نیز احتمالا شکافی بین کشورهای 1+5 پیش خواهد آمد که به کشور امکان مانور برای چندین وقت می دهد. شکاف بین اروپا و آمریکا و شکاف شرق و غرب در این زمینه محتمل ترین اتفاق است. اگر این سناریو نیز محقق شود،‌نرخ ارز برای دوره ای موقت به شدت افزایش خواهد یافت اما پس از چندی تعادل خود را در نقطه ای بالاتر از تعادل ذکر شده در حالات قبلی پیدا خواهد کرد.

در کل در صورت ادامه شرایط فعلی دلار در نرخ طبیعی و واقعی خود یعنی حدود 3100 تا 3200 در نوسان خواهد بود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خیلی جالب بود تشکر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چطور شیر سالی دوبار افزایش پیدا میکنه 15% و 30% و ... کسی مکدر نمیشه؟!!! شیری که با سلامت خانوار مرتبطه؟ که عدم مصرفش باعث پوکی استخوان و بیماری در سنین پیری میشه؟ آمارها نشون میده که مصرف شیر خیلی کم شده.
  من موافق افزایش قیمت خودرو نیستم ولی مخالف برخورد سایقه ای هستم . همین موضوع در شعارهای انتخاباتی هم مطرح میشد. یادتونه؟

  یک بحث دیگه که مطرح میشه اینه که کیفیت خودروها مگه رفته بالا که میخوان افزایش قیمت بدن؟ خب مگه شیر یا بنزین یا سایر اقلام کیفیتشان بالا رفت که قیمتهاشون با شیب ملایم ! بالا رفت؟

  خدایی بیایید برخورد سلیقه ای نکنید. یا علی

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دوست خوبم اینجا صحبت بر سر قیمت دلار است نه چیز دیگر.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همین مبلغ را پذیرفته اند چون هم منافع ثروتمندان را تا مین می کند و هم به قول خودشان باعث رونق تولید می شود
  در این وسط مردمی که هر روز قدرت خرید شان کمتر می شوند تکلیف شان چه می شود معلوم نیست

  • ناشناس
   ۰ ۰

   نرخ واقعی دلار باید زیر 1500تومن باشه نه اینقدر که زندگی مردم فلج کرده وقدرت خرید مردم پایین آورده

 • ناشناس
  ۱ ۰

  در صورت رفع تحریم ها ، اصرار روی نرخ های 3000 تومان فقط رکود را تشدید می کند

  راه حل رفع رکود فقط افزایش قدرت خرید مردم از طریق افزایش ارزش پول ملی است و گرنه مقاومت در برابر کاهش نرخ ارز ، فقط منجر به عمیق تر شدن رکود و عدم تعادل در بازار می شود .

  متاسفانه مقالاتی نظیر بالا ، نا خواسته منجر به تعمیق رکود می شود .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   شما دوست عزیز خودش را ناراحت نکن این اقتصاد دان های ...... فکر می کنند فقط تورم در اقتصاد وجود دارد و لا غیر اصلا نمی فهمند رکود یعنی چی چون در طول دوران زندگی شان فقط تورم دیده اند
   شما خودش را ناراحت نکن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  دلار 1500 تومانی چند خاصیت مثبت فوری دارد
  1- قدرت خرید مردم را بهبود می بخشد
  2- هزینه تولید را پایین می اورد
  3- شکاف طبقاتی وحشتناک موجود را کم می کند
  اگر دولت و حاکمیت این کار را نکند مملکت با خطر نابسامانیهای وحشتناک اجتماعی نظیر شورش های شمال افریقا مواجهه خواهد شد
  از همین حالا دارید خودکشی های رنگ وارنگ را می بینید
  از ما گفتن
  ضمنا در جواب دلواپسان کالای قاچاق باید عرض کنم پلیس باید جلوی قاچاق را بگیرد ممکن است از همان مبادی به جای مثلا پارچه بمب و مواد مخدر قاچاق شود
  نیروی انتظامی اینهمه بودجه می گیرد پس چیکاره است

 • حمید
  ۰ ۰

  متاسفانه توهم ضد تولید بودن کاهش نرخ ارز و تقویت ارزش پول ملی در این مقاله هم دیده می شود .

  مشکل تولید در ایران نرخ بهره 5 برابری نسبت به متوسط جهانی است نه نرخ ارز

  با نرخ بهره 30 درصدی ، شما اگر ارز را 10000 تومان هم بکنید ، تولید رقابتی نیست و باز هم قیمت تمام شده خارجی از داخلی پایین تر است

  در این 2 سال به اسم تولید ، عده ای زیادی بر طبل افزایش نرخ ارز می کوبند و حتی به 3000 تومن هم راضی نیستند .

  با فرمول من دراوردی مابالتفاوت تورم داخل و خارج نرخ ارز را بالای 3600 تا 4000 میدانند منتها با سال مبنای 81 ، به سال مبنای 58 کاری ندارند چون نتیجه فرمول زیر 1000 تومان در می اید .

  متاسفانه رئیس بانک مرکزی ، بر مبنای همین توهمات 3000 تومن را کف بازار دانست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عزیزان تغییرات قیمت غیر واقعی ارز و سود بانکی بالا و با پول بازی کردن یعنی رانت یعنی دست برد به جیب فرد یعنی رکود یعنی بی برنامگی یعنی تولید فرصت ها خاص (مثل تولید خودرو) و یعنی سالیان دراز تخریب اقتصاد

 • Kaveh
  ۰ ۰

  اقتصاد سیاسی ایران با پیچیدگی های چند لایه خود اجازه نمی دهد عوامل بازار عملکردی منطقی داشته باشند مهمترین نمود این اقتصاد سیاسی آشفتگی در سیاست های مالی پولی و ارزی است. سلامت هر اقتصاد از سامان داشتن بازار ارز و پول آن آشکار می شود درست مانند نبض بدن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  دلار باید 1000 تومان باشد و تک نرخی

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری