{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 97628

معاون اول رئیس‌جمهور در نامه‌ای که به تازگی به روحانی نوشته از انتشار ۶۰ هزار میلیارد ریال صکوک اجاره با هدف بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌ها خبر داده که می‌تواند زمینه‌ساز کاهش نرخ سود بانکی باشد.

در نامه‌ای که به تازگی از سوی اسحاق جهانگیری به رییس جمهور ارسال شده، از انتشار 1500 میلیارد تومان صکوک اجاره در دو بخش، بخش اول (5000 میلیارد تومان) برای بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌ها و 1000 میلیارد تومان عرضه مستقیم به بازار سرمایه خبر داده است. بر اساس این گزارش در نامه‌ای که در تاریخ 21 شهریور ماه امسال به امضای معاون اول ریاست جمهوری رسیده، آمده که « همین کار باعث ایجاد زمینه برای کاهش نرخ‌های سود بانکی خواهد شد. بخشی نیز به بازار سرمایه عرضه خواهد شد که شکل‌گیری بازار بدهی یکی از آثار مثبت آن خواهد بود.» امکان وثیقه گذاری این اوراق از سوی بانک ها از دیگر مزیت هایی است که می تواند زمینه ساز تسویه تسهیلات گران قیمت اخذ شده از سوی شرکت‌ها با بانک های طلبکار شود. از سوی دیگر بانک‌ها می‌توانند با وثیقه این اوراق از منابع بانک مرکزی استفاده کنند که موجب کاهش رقابت برای جذب سپرده و در نتیجه کاهش نرخ سود بانکی خواهد شد. با فرض ضریب 5.7 مرتبه‌ای ضریب تکاثر می‌توان گفت: با انتشار این اوراق قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها حدود 30 تا 34 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت که می‌تواند خبری خوشحال کننده برای به گردش درآمدن این منابع در شرکت‌ها شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، متن نامه معاون اول به رئیس جمهور به شرح زیر منتشر شده است: حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران بازگشت به ابلاغیه شماره 43849 مورخ 94/4/8 جنابعالی، به استحضار می‌رساند با تشکیل جلسات متعدد با تیم اقتصادی دولت و پیگری موارد مندرج در ابلاغیه در مورد انتشار اوراق صکوک اجاره مبتنی بر ماده 2 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور توافق لازم به عمل آمد و متن پیوست که به امضاء آقایان دکتر طیب‌نیا، دکتر نوبخت، دکتر سیف، دکتر نیلی و دکتر نجفی رسیده است و مورد تأیید اینجانب می‌باشد، به‌عنوان یکی از راهکارهای مهم تأمین منابع و شروع ایجاد بازار بدهی جهت تأیید جنابعالی و ابلاغ به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌گردد. براساس جمع بندی صورت‌گرفته، صکوک اجاره در دو بخش، بخش اول (5000 میلیارد تومان) برای بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌ها و 1000 میلیارد تومان عرضه مستقیم به بازار سرمایه انتشار خواهد یافت. بانک مرکزی این اوراق را به‌عنوان وثیقه از بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به آنها خواهد پذیرفت که همین کار باعث ایجاد زمینه برای کاهش نرخ‌های سود بانکی خواهد شد. بخشی نیز به بازار سرمایه عرضه خواهد شد که شکل‌گیری بازار بدهی یکی از آثار مثبت آن خواهد بود. هرچند مقیاس انتخاب‌شده برای شروع کار (6 هزار میلیارد تومان) بزرگ نیست، اما با ملاحظه آثار و تبعات مترتب بر آن، ابعاد بزرگ‌تر در ادامه مدنظر قرار خواهد گرفت. دو ملاحظه مهم در طراحی این اقدام ابتکاری مورد توجه بوده است: 1- پای بندی تام و التزام جدی دولت به بازپرداخت سود اوراق در سررسیدهای اعلام شده. 2- عدم افزایش پایه پولی تحت تأثیر ایفای نقش بانک مرکزی در پذیرش اوراق به‌عنوان وثیقه با تأدیه بدهی بانک‌ها. این موضوع اقدام مهمی است که در این دولت آغاز شده است و بدین وسیله جهت استحضار و راهنمایی گزارش شد. اسحاق جهانگیری

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چند مطلب قابل تامل...
  نکته بسیار مهم و یک فرمول ریاضی بسیارساده و دقیق برای اتمام این مباحث اگر در چهل سال اخیر ملک ارزان شده الان هم میشه!
  ======>> فرمول ریاضی بعدی که البته فهم و حفظ کردنش برای امتحان شاید کمی سخت تر باشد و درک و هضمش نیاز به درس پیشنیاز..... دارد!... به نظر شما بانکی که به صورت غیر معمول در دوره تحریم سود میداد و اگر میتوانست درصد سود بیشتری نیز میداد چه فعالیت اقتصادی انجام میداد که بیشتر از این سود سود کند؟...ساده شده این فرمول این سوال است...آیا بانکها دوست دارند شما پول دار تر از خودشان بشوید؟... یا همان هه هه هه و ....
  نکته بعدی بسیار مهمتر.... کسی که سرمایه ای داری و میتوانی یک آپارتمان هفتاد متری بخری و یک سرپناه داشته باشی و منتظری با این سرمایه که داری خانه ارزاتر شود و متراژ بالاتر یا محل بهتری خانه بخری.. این بازی ها بارها در اقتصاد ایران تکرار شده است.. آنها که باید بدانند چه خبر است میدانند! و برای من و شما هم توضیح نمیدهند چه خبر است!.... آنکسی که زیر دست و پا له میشود همیشه من وشماییم...این بازی ها زیاد تکرار شده اما این بار به نظر من از بحران گذشته و تبدیل به فاجعه میشود ...حس میکنم...عجله کن..عجله کن...
  نکته بعدی.. کسانی که اینجا از گران شدن یا ارزان نشدن مسکن دفاع میکنند آیا مالکین مسکن نیستند که اینجا خبرها رو میخوانند و رفتاری طبیعی و به حق دارند "مالشونه میخوان ارزون نشه"!؟ از طرفی چون تجربه خرید و فروش ملک داشتند شاید میخواهند به آگاه کردن و فریب نخوردن مالکین یا کسانی که یک سرمایه ای دارند و در توهم ارزان شدن خانه فرصت رو از دست میدهند کمک کنند؟
  اما نکته جالبتر و شیرینتر کسانی هستند که حرف از ارزان شدن خانه میزنند آیا این افراد پولش را دارند و میخواهند خانه بخرند؟ یعنی مثلا تصور کنید چند صد میلیون دارد اما منتظر است با این حرفها قیمت مسکن پایین بیاد بعد بخرد؟ آیا میخواهند ایران رو آباد کنند؟ اخلاقیات جامعه رو بهبود ببخشند؟ بورسی هستند؟ میخواهند بقیه فریب نخورند خانه گران بخرند؟ یعنی خودشان مالک هستند و تجربه خرید و فروش دارند و میخواهند بقیه فریب نخورند؟ وقت مفت دارند میان اینجا لج مالکین رو در بیارند و حال کنند!؟ حسودیشان میشه که خودشان نمیتوانند خانه بخرند؟ میشه خودتان را معرفی کنید؟
  نکته آخر در مورد لفظ دلال که مرتب به کار میبرید اگر منظورتان بنگاه معاملاتیه که اونها به نفعشان اینه قیمت ملک پایین باشه و خرید و فروش بیشتر و اگر منظور مالک هست عزیز دلم که سرشار از احساسات پاکی! "همه مالشون رو مفت به دست نیاوردند که با این صحبت ها بخواهند مفت رد کنند بره" امیدوارم یک روز مالک شوی تا درک میکنی!
  نکته پس از آخر.... واقعا چرا بیشتر ما البته نه همه! به جای تحقیق کردن و فکر کردن و یافتن راه حل و زحمت کشیدن و به حق خود قانع بودن و تغییر کردن و تحسین و تشویق فقط به دنبال موج سواری و جدل و لجبازی و حسودی و خراب کردن و تغییر دادن و غر زدن و مسخره کردن و تنبیه کردن هستیم؟ ......."آیا اگر شما هم مالک بودی و سرمایه زندگیت بود اینجا همین مطالبی را میگفتی که الان میگی یا یک شبه بینش و فکر و تحصیل و مرام و اعتقاد و تیپ و شخصیتت عوض میشد!؟".. بنده خودم را نه مالک میدانم نه شخص آگاه همینقدر میدانم که نباید اوضاع اینگونه باشد اما حالا که هست... و تا به یاد دارم ملک با اختلاف زیادی بهترین محل سرمایه گذاری بوده از هر نظر...چه چیزی تغییر کرده است که این مطلب هم تغییر کند؟؟

  • ر
   ۰ ۰

   مرسی دوست عزیز مقاله خوبی بود .ولی قبول کن دوره عوض شده تلویزیونها رنگی شده دیگه سیاه وسفید نیست.سیستم ساخت وساز در اینده بیشتر تغییر میکنه و بسیار پیشرفته خواهد شد.دیگه امار گیری از چهل سال قبل به این طرف مد نیست .تصور من بعید قیمتها بالا بره .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   عزیز جان ملک همیشه مرداب سرمایه بوده و راست میگوئی از قدیما اینگونه بوده شما که عوض نشدین. زمانی که با یک اپارتمان شرو ع میکنید . ودر کوتاه مدت دهها اپارتمان برای فروش دارین این اسمش تولید نیست . این اسمش سر گردنه است. حال محبت کنید چند در صد از املاک رانتی را به قیمت واقعی بفروش برسانید.
   اگر سرمایه های نهفته در بخش رانتی مسکن به بخش های مولد اشتغالزا و پیش رفت کشور سرازیر میشد . این دوران پول های باد اورده و مرداب سرمایه برای همیشه به یک روش نوین تبدیل می شد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نظارت دولت بر بانک ها باید افزایش یابد تا منابع را به شرکت های موازی خود پرداخت نکنند.بانک در ایران یعنی بنگاه مالی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بیچاره سپرده گذاران بانکهابخصوص اون سوپرآیکیوهایی که ملکشان رافروخته وبه امیدکسب سوددربانک سپرده گذاری کردند حالا هرروزسودبانکی کاهش پیدامیکنه هم ارزش پولشان هرروزکمترمیشه هم قیمت مسکن هرروزبالاترمیره ! به این میگن ضررسه جانبه !!!!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سپرده سودش کم میشه ملک قیمتش نصف میشه بدو بفروش ما به همین سود کم قانعیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آره دیگه همه ی مشکلات اقتصادی کشور،خروج از رکود و بورس و...با پایین آوردن سود بانکی حل میشه آخه!!! برای رونق بورس چندماه قبل سود سپرده هارو کم کردید دیدیم که کوچکترین اثری نداشت که هیچ،همچنان هم شاخص کل درحال سقوطه!!