{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 97564

بالاترین نرخ‌وابستگی به‌نفت در چه‌سالی اتفاق افتاد؟

بررسی وضعیت بودجه کشور از سال ۱۳۸۴ تا پایان سال ۱۳۹۴ نشان می دهد در ۱۰ سال گذشته بالاترین نرخ وابستگی به نفت در سال های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۷ اتفاق افتاده است .

وابستگی بودجه به نفت در 10 سال گذشته نصف شده است .

بررسی ها نشان می دهد حجم وابستگی بودجه ایران به نفت از 68.3 درصد در سال 1384 به حدود سال 31.5 درصد در سال 1394 کاهش یافته است .

پیش بینی ها حکایت از آن دارد که روند کاهشی وابستگی نفت به بودجه در سال آینده نیز تداوم خواهد یافت و اهداف تعیین شده در بخشنامه بودجه سال آینده نشان می دهد در صورت تحقق اهداف این رقم به 30 درصد خواهد رسید .

بر اساس بررسی های صورت گرفته در مرکز پژوهشهای مجلس ، دولت پیشین ، یکی از بالاترین نرخ‌های وابستگی به نفت را در ایران تجربه کرده و از نظر بعضی از اقتصاددانان نفتی ترین دولت تاریخ ایران لقب گرفته است . درآمدهای بالای نفت در دوران تصدی این دولت سبب شد ، حجم وابستگی بودجه به نفت رشدی قابل توجه را تجربه کند . هر چند در این سال ها دولت ملکف بود نسبت به واریز مازاد درآمد ارزی به حساب ذخیره ارزی و سپس واریز بخشی از درآمد نفت به صندوق توسعه ملی برای ایجاد ذخیره ارزی مقبول اقدام کند اما در عمل برداشت های مکرر مانع از تحقق این هدف شد . احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس پیش از این از واژه "جارو کردن" برای نشان دادن شیوه برخورد دولت دهم با صندوق توسعه ملی استفاده نمود و اعلام کرد: ذخیره ارزی جارو شده است .

برآوردها حکایت از آن دارد در شرایطی که دولت احمدی نژاد با بودجه ای که 43.3 درصد آن به نفت وابستگی داشت در نهاد ریاست جمهوری مستقر شد، با اتخاذ سیاست هایی حجم وابستگی را حتی تا 69 درصد نیز بالا برد .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، کاهش وابستگی بودجه به نفت در تمام سال‌های گذشته در دستور کار مسئولان قرار داشته است. در حالی که خاتمی اولین دوره ریاست جمهوری اش را با وابستگی 68 درصدی بودجه به نفت به پایان برد در دومین دور ریاست جمهوری توانست وابستگی بودجه به نفت را با کاهشی 25 درصدی روبرو کند اما در اولین سال فعالیت دولت عدالت محور حجم وابستگی بودجه به نفت مجددا رشدی 25 درصدی را تجربه کرد تا دستاوردهای چهار ساله از میان برود . تشدید تحریم ها از سال 1390 به بعد سبب شد سهم نفت در بودجه به محدوده 50 درصدی برسد .

محمدباقر نوبخت کاهش وابستگی بودجه به نفت در سال های اخیر را نه از روی اختیار که جبر و اضطرار ناشی از کاهش توامان صادرات و قیمت نفت می‌داند اما می‌گوید دولت قصد دارد کاهش وابستگی به نفت را حتی در دوره رونق نفتی نیز ادامه دهد .

بررسی وضعیت بودجه کشور از سال 1384 تا پایان سال 1394 نشان می دهد در 10 سال گذشته بالاترین نرخ وابستگی به نفت در سال های 1385 و 1387 اتفاق افتاده است . در این سال‌ها بیش از 69 درصد بودجه از نفت تامین شده است . جدول زیر وضعیت وابستگی بودجه به نفت در 10 سال گذشته را نشان می دهد

سال
حداقل درصد وابستگی بودجه به نفت
1384
68.3
1385
69.6
1386
61.4
1387
69
1388
56.2
1389
51.8
1390
50.8
1391
50.5
1392
43
1393
40
1394(پیش بینی)
31.5
1395(برآورد)
30
منابع: مرکز پژوهشهای مجلس و گزارش سخنگوی دولت
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    امارهای نا گفته نشان میدهد که درامد مالیاتی کشور از نفت پیشی گرفته و امروز با این جهاد برای دریافت از همه چیز توسط ممیزی های با انصاف که همیشه گویا در این مسند باقی خواهند ماند!!! دمار از روزگار خیلی از مردم را با این اقتصاد خراب ملت در اوده است. اما این ایرادی ندارد ، حال که فشار را بر مردم خود افزایش دادیم چه امکاناتی در قبال دریافت این همه پول برای شهروندان ارائه میدهید؟ جز اینکه بروکراسی و کاغذ بازی را افزایش دادید؟ برای گرفتن سند ثبتب قبلا در همان روز اقدام میشد و دریافت میشد ولی امروز برای اینکه مبلغ مثلا 50 هزار تومن دیگر از مردم گرفته شود اداره محترم پست را نیز بی نصیب از دریافت پول نکردید!! هزینه ها دفاتر رسمی در خصوص انتقال اسناد رسمی و وکالتها را افزایش دادید ولی باید در قبال این افزایش باید خدمتی بهتر از دیروز به مردم بدهید چه چیزی دادید؟ خدا میداند. هر حرکتی برای اینکه ما از وابستگی به نفت دور شویم باعث تورم و گرانی در کشور میشود.شما چرا از گرانی ها حمایت میکنید؟ ایا از رفاه مردم خود نا راضی هستید و فکر میکنید اگر مردم ایران گشنه باشند و نیازمند بهترین مدیریت را انجام دادید و.....