{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 97561

انتظار فعالان اقتصادی به کاهش چند باره قیمت ها، آنها را در حالت احتیاط نگه داشته و همین حرکت دست به عصای آنها روند رکودی بازار را تشدید کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سنا، حسن فاطمی، کارشناس ارشد اقتصاد در ارزیابی روند کنونی بازار و روند نزولی آن گفت: روند نزولی بازار روند منطقی و علمی ندارد و بیش از هر چیز به دلیل جو روانی حاکم بر آن است. وی افزود: انتظار فعالان اقتصادی به کاهش چند باره قیمت ها، آنها را در حالت احتیاط نگه داشته و همین حرکت دست به عصای آنها روند رکودی بازار را تشدید کرده است. این کارشناس اقتصادی در خصوص برخی تصمیمات از سوی متولیان هشدار داد و گفت: در شرایطی که حجم قابل توجهی از بازار سرمایه در اختیار شرکت های پتروشیمی است پس این توقع وجود دارد که متولیان در اتخاذ تصمیمات مربوط به این گروه توجه بیشتری را لحاظ کنند. فاطمی در ادامه نرخ مصوب برای خوراک پتروشیمی ها را مدنظر قرار داد و تصریح کرد: هنگامی که قیمت محصولی مانند متانول در بازارهای جهانی ۵۰۰ دلار بود متولیان نرخ خوراک برای پتروشیمی‌ها را ۱۳ سنت در نظر گرفته اند تا به این صنعت و بازار کمک کنند. وی افزود: در حال حاضر هم که قیمت متانول ۲۲۰ دلار است باز هم متولیان نرخ خوراک را در همان رقم نگه داشته اند و این اقدام نه به نفع صنعت و نه به نفع بازار است. به گفته این کارشناس اقتصادی در حال حاضر نرخ‌هایی که بر صنایع مختلف مانند پتروشیمی، سنگ آهن و ... اعمال می‌شود توجیه اقتصادی ندارد و باید متولیان در مورد آن تجدید نظر کنند. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در حال حاضر رکود انتظاری بر اقتصاد کشور حاکم است تصریح کرد: وقتی چنین رکودی بر اقتصاد حاکم است، حال و روز این چنینی برای بازاری مانند بورس به دلیل بی ارزش بودن شرکت‌ها نیست، بلکه به دلیل ابهامات موجود در صنایع مختلف است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ازتخلیه حباب است!!!هرچی الکی خورده داره پس میده

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ارزش بازار بورس از 410 هزارمیلیاردتومان در دیماه 92 تا امروز که 262 هزارمیلیاردتومان است 37 درصد سقوط کرده که بااحتساب حداقل 30 درصد تورم سالانه (سالهای 93 و94) مجموع سقوط ارزش سهام از دی 92 تاکنون بالغ بر 67 درصد میباشد