{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 90684

رئیس کل بانک مرکزی از تصمیم نظام بانکی برای تامین منابع سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و بنگاه های کوچک و متوسط در استان های کشور خبر داد.

ولی الله سیف در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به استان کردستان از تصمیم نظام بانکی برای تامین منابع سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و بنگاه های کوچک و متوسط در استان‌های کشور و همچنین از اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات خاص برای استان کردستان برای پروژه های کارشناسی شده خبر داد. رئیس کل بانک مرکزی در جلسه ای که با حضور مدیران عامل بانک‌ها و سرپرستان مناطق بانک‌های استان کردستان برگزار شد، اظهار داشت: دستاوردهای توافق هسته ای آثار مثبتی بر تقویت ارتباطات بانکداری بین المللی به دنبال خواهد داشت و بر این اساس، انتظار می رود نظام بانکی، شرایط و رسالت جدیدی در راه رشد و پیشرفت اقتصادی کشور بر عهده بگیرد. وی در این جلسه با اشاره به تعهد نظام بانکی برای تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط، گفت: در سفرهای استانی رئیس جمهور به همراه کاروان تدبیر و امید، عموما" نظام بانکی درخصوص تمام واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی که به علت کمبود سرمایه در گردش با مشکل مواجه هستند و نمی توانند از ظرفیت کامل خودشان استفاده کنند، تعهداتی را انجام می دهد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، سیف افزود: در استان کردستان هم نظام بانکی همان تعهد را پذیرفته است و به این ترتیب پس از اجرای تعهد مورد اشاره، نباید هیچ واحد تولیدی یا بنگاه اقتصادی در نقاط مختلف کشور و از جمله کردستان به دلیل کمبود سرمایه در گردش، عدم امکان بهره برداری از ظرفیت کامل خود را نداشته باشد و به عبارتی مشکل کمبود نقدینگی، دلیلی برای عدم استفاده از ظرفیت کامل بنگاه ها نباشد. رئیس کل بانک مرکزی افزود: در جریان سفر رئیس جمهور از یک طرف و ظرفیت فراوانی که در این استان برای سرمایه گذاری های جدید وجود دارد از دیگر سو، زمینه ای ایجاد شد که در جلسه با همکاران بانکی این بحث مطرح شد آیا این امکان را داریم این منابع را برای اجرای یک سری پروژه ها اختصاص دهیم که از مبانی دقیق کارشناسی برخوردارند؟ درواقع، تمرکز ما و مسئولان استانی و کارگروه مربوطه بر شناسایی پروژه هایی باشد که پس از حمایت مالی از آنها بتوانیم ادعا کنیم تخصیص بهینة منابع داده ایم. سیف با اشاره به تخصیص یکهزار میلیارد تومان اعتبار برای استان کردستان عنوان کرد: در این جلسه ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای پروژه های استان کردستان اختصاص پیدا کرد و مقرر شد کارگروهی تحت نظر استاندار کردستان، پروژه هایی را که مبنای دقیق کارشناسی دارند شناسایی و به بانک ها برای استفاده از تسهیلات خاص منظور شده در این سفر، معرفی کنند. وی برخورداری پروژه ها از توجیه فنی و اقتصادی مناسب، آورده متقاضی به میزان ۲۵ درصد، داشتن مزیت نسبی در استان، اهلیت و تخصص در اجرای پروژه توسط سرمایه گذار و وثیقه مناسب را از جمله شروط و ویژگی های اختصاص اعتبار سرمایه در گردش عنوان کرد. به گفته سیف، این تسهیلات، تسهیلاتی نیست که با تبصره تکلیفی یا با تضمین دولت به نظام بانکی تحمیل شده باشد بلکه تسهیلاتی کاملا داوطلبانه از سوی نظام بانکی است که می تواند بر مبنای کار کارشناسی به واحدهای تولیدی استان کردستان تخصیص یابد. رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: اعتقاد داریم اجرای این پروژه ها با توجه به ویژگی های مطرح شده می تواند به رشد تولید، ایجاد اشتغال باثبات و توسعه صادرات این استان و مناطق همجوار بینجامد و امیدواریم این تصمیم، هدیه مناسبی از سوی شبکه بانکی به مردم شریف کردستان باشد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت فقط اعتقاد به این داره که باید با بالا بردن شدید سود بانکی و به هر قیمتی تورم را بیاره پایین.
  که بالا بردن شدید و عجیب سود بانکی (بیشتر از 2 برابر تورم) موجب پارک شدن پولها در بانکها شده و باعث عمیقتر شدن رکود و بیکاری و تعطیلی تولید و ترویج فرهنگ نزولخواری شده.
  چون هیچ فعالیت مولدی نیست که به اندازهء 30% سود داشته باشد آنهم بدون ریسک و فعالیت درصورت ادامهء روند فعلی چرخ اقتصاد و تولید که درحال یخ زدن هست بکلی می ایستد که به نظر تا آخر دولت روحانی(2-6 سال) وضع همین خواهد بود!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سیستم بانکی و خصوصا بانکهای خصوصی دچار تنگنای مالی شدید هستند. بانک مرکزی با بنگاه داری بانکها و خصوصا ملک خریدن بانکهای خصوصی از پس اندازهای مردم مماشات میکنه. بانک مرکزی در صورت اراده میتونه ظرف ششماه کاری بکنه که بانکهای خصوصی ورشکست بشن و مجبور به خروج از سفته بازی در املاک بشن اما این اراده و استقلال هیچ وقت وجود نداشته.