{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 90577

فروش «نوساز»ها در تهران به دو علت سقوط کرد

دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌و‌شهرسازی در آخرین گزارش خود از وضعیت بازار مسکن در بهار ۹۴، ضمن اعلام سطح جدید قیمت هرمترمربع آپارتمان در پایتخت، از بیشترین میزان افت فروش آپارتمان در بازار نوسازها نسبت به سایر واحدها خبر داد.

بر مبنای اعلام دفتر اقتصاد مسکن، تعداد معاملات انجام شده خرید و فروش مسکن، در بهار سال جاری نسبت به بهار 93، حدود 5/ 22 درصد کاهش یافته طوری که 34 هزار و 696 واحد مسکونی در این فصل فروخته شده است. بر مبنای این گزارش، بیشترین میزان کاهش معاملات مربوط به آپارتمان‌هایی با دامنه سنی صفر تا پنج سال ساخت است که به آنها نوساز گفته می‌شود. بر این اساس، معامله آپارتمان‌های نوساز در بهار 94 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 24 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که کماکان بیشترین سهم از کل معاملات صورت گرفته در بهار 94 مربوط به آپارتمان‌های نوساز بوده است. در بهار امسال حدود 18 هزار واحد مسکونی نوساز در شهر تهران فروخته شده است؛ این در حالی است که بهار سال گذشته 25 هزار معامله خرید و فروش آپارتمان نوساز در پایتخت انجام شده است. کارشناسان در مورد علت افت قابل توجه معامله آپارتمان‌های نوساز در بهار 94 نسبت به مدت مشابه سال قبل معتقدند: در شرایطی که همچنان بیشترین حجم معاملات مسکن در پایتخت مربوط به آپارتمان‌های نوساز با سن بنای حداکثر پنج سال است، مهم‌ترین علت سقوط معاملات خریدوفروش نوسازها در بهار امسال به افت قابل توجه روند تکمیل واحدهای نیمه کاره در سه ماهه اول امسال برمی‌گردد. به این صورت که روند تکمیل ساختمان‌های نیمه‌کاره طی یک‌سال اخیر تحت تاثیر رکود ساخت‌وساز، به شدت افت کرده و چون ورودی نوسازها به بازار مسکن با کاهش مواجه شد در نتیجه فروش نوسازها در بازار معاملات خرید و فروش هم به نسبت سال قبل، با افت محسوس مواجه شده است. از طرف دیگر، رفتار خاص فروشندگان نوساز در پایان دوران رکود، از دیگر عوامل سقوط فروش نوسازها محسوب می‌شود؛ سازندگان و فروشندگان واحدهای نوساز در پایان دوران رکود معاملات (مصادف با بهار 94) به امید افزایش قریب‌الوقوع قیمت، از عرضه آپارتمان‌های نوساز خود به بازار فروش، خودداری می‌کنند. ضمن اینکه کاهش توان مالی خانوارهای طبقات مختلف نیز در افت فروش واحدهای نوساز در کلیه مناطق شهر، اثرگذار است. مقایسه رتبه فروش آپارتمان‌ها به لحاظ قیمت در بهار 94 نسبت به بهار 93 نیز نشان می‌دهد بیشترین فروش به ارزان‌ترین واحدها در بازار مسکن یعنی بازه‌های قیمتی 2تا 3میلیون تومان در هر مترمربع اختصاص داشته است. این در حالی است که براساس اعلام وزارت راه‌وشهرسازی، متوسط قیمت مسکن در بهار 94 به مرز 4 میلیون تومان رسیده است. از سوی دیگر، آپارتمان‌های میان متراژ (50 تا 70 مترمربع) بیشترین سهم از کل معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند که این سهم معادل 34 درصد از کل معاملات صورت گرفته در بهار 94 بوده است. به گزارش دنیای اقتصاد، همچنین بیشترین کاهش معاملات مسکن به لحاظ متراژ، متعلق به آپارتمان‌های نقلی (کمتر از 50 مترمربع) بوده است. خرید و فروش آپارتمان‌های کوچک متراژ در بهار 94، معادل 26 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال 93، کاهش داشته است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ترجمه قابل فهمش میشه: بابا مردم پول ندارن نون شبشون رو جور کنن اون وقت کی میره عمارت نوساز بخره؟ ...

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مطابق آمار زیر (میانگین قیمت یک متر آپارتمان نوساز در تهران استخراج شده برمبنای اطلاعات واقعی و دستکاری نشده معاملات صورت گرفته)که درپایان هرماه توسط یکی از سایتهای معتبر وتخصصی مسکن (دلتا) ارائه وقابل مشاهده میباشد ، جزئیات روند قیمتها در سالهای 93 و 94 بشرح زیر بوده است :

   فروردین1393 ( 5.59 میلیون تومان)
   فروردین 1394 ( 6.39 میلیون تومان)
   اردیبهشت 1394 ( 6.45 میلیون تومان)
   خرداد 1394 ( 7.02 میلیون تومان) !!!

   همانگونه ملاحظه میفرمائید برخلاف برخی آمارهای دستکاری شده ، روند کلی قیمت مسکن در تهران در سال 93 و 94 صعودی بوده است و قیمتها در خرداد 94نسبت به ماه مشابه سال قبل (خرداد 93) معادل 20 درصد ونسبت به فروردین 94 به میزان 9.86 درصد افزایش داشته است .
   برای روشن شدن اذهان و آگاهی مالکین عزیز از روند واقعی قیمتها و گمراه نشدن بوسیله برخی آمارهای دستکاری شده ، اطلاع رسانی در این خصوص بصورت ماهانه ادامه خواهد داشت

  • ناشناس
   ۰ ۰

   شاخص بورس که پس از اعلام توافق هسته ای بصورت هیجانی به 70 هزارواحد صعودکرده بود بافروکش کردن هیجانات کاذب دقایقی پیش درآستانه ورودبه کانال 65 هزار واحد قرار گرفت !!!
   بررسی های میدانی حاکی از فرار سرمایه های این بازار بسوی بازار مطمئن وبدون ریسک مسکن میباشد !

  • ناشناس
   ۰ ۰

   میبینم مردم بنده خدا ها پول ندارن دو سه روز تعطیلات که پیش میادترافیک جادهای کشور قفل میشه از مسافرت .و روزهای تعطیلم رستورانهای بیرون شهر هم اینقد شلوغه که جای سوزن انداختن نیست سپرده گذاری تو بانکها رو دیگه نگو البته اینا تمام مردم نیستن ولی همینها هستن که پول دارن و میتونن ملک بخرن و میخرن

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ماحصل تغییرناپذیر وابدی همه نظرات کارشناسی وتحقیقات میدانی :
   مسکن بد است وتا ابد در رکودمیماند وافزایش قیمت نخواهد داشت !
   بورس همیشه خوب وگوگولی است (ولو اینکه 2 سال بی وقفه مثل بهمن سقوط کند ) !!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جالبه که اگر متوسط قیمت هر خانه 250 میلیون باشه. برای خرید همه خانه های خالی فقط در تهران 100 هزار میلیارد تومان نیاز است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تو دهنی دیگری برای بهزاد سنگ پای ورشکسته

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مگه بهزاد از رو میره .آخه دلالی که یه عمر نون مفت خورده مگه میفهمه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ترفندای جدید دلالا:
  -آقا بدو داره گرون میشه
  -چرا سایتها تیتر میزنن گرون میشه ؟ خبریه ؟!
  -دیگه خونه خالی تموم شد! نداریم !کف دست مو نداره
  -به گفته سایت دلتا،زیگما،[چند تا اسم خفن دیگه] خونه ترکیده خبر نداری؟!
  -تو که پول نداری برو بیرون از تهران
  -من بهزادم ،اینجا امین آباد ،خونه نخرید تا جونتون درآد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مسکن مرد!

 • فدایی
  ۰ ۰

  نوساز دیگه وجود نداره.
  نوساز انقدر مانده اند و خاک خورده اند دیگه چند سال ساخت شده اند.
  ممکن هست باد کرده و فروش ننرفتهباشند ولی نوساز نیستند چون اوضاع مسکن خراب هست.

 • پیام
  ۰ ۰

  دوستان تمامی داستانهای گفته شده کارشناسان بالاقبول ولی تمام این گفته ها درقبل اتفاق افتاده وتمام شده محسوب میگردد. ولی اکنون وبزودی شاهدرونقی بی سابقه درامرمسکن خواهیم بودودرنتیجه ان افزایش قیمت

  • ناشناس
   ۰ ۰

   تو فقط کارنکن دلال جان و مثل انگل زندگی کن و امیدوار باش هرچی می خری گرون شه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کجاست اون شخصی که زیر تمام اخبار اطلاع رسانی میکرد اونم از سایتهای آگهی مجانی مثل دلتا و دیوار که همین اشخاص کارشون رو با خرید فیش موبایل و دلار و میوه شب عید و سکه شروع کردند و حالا به مسکن رسیدند و با احتکار و هزار عمل غیر مفید به صورت انگلی از شیره و دسترنج مردم ارتزاق می کنند.