{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 76521

اثرات مثبت کاهش حجم مبنا در بورس

به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه مصوبه اخیر سازمان بورس اوراق بهادار بخشی از بازار سرمایه را به سمت نقل و انتقال بیشتر سوق خواهد داد.

هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار هفته گذشته مصوبه ای را در زمینه حجم مبنا تعدادی از شرکت های بورسی به تصویب رساند که براساس آن حجم مبنای تمام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 4 در ده هزار تعداد سهام شرکت تعیین شد. حجم مبنا حداقل تعداد برگه سهامی است که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم در پایان روز در قیمتی به ثبت برسد. حجم مبنا برای کنترل رشد بی رویه قیمت سهام در سال 1382تصویب شد مهم‌ترین مزیت قانون حجم مبنا، جلوگیری از حرکات پرشیب و یکباره در روند قیمت‌ها است. با این مصوبه اگر سهمی بیش از ارزش ذاتی در حال معامله باشد با کاهش حجم مبنا سریعتر به قیمت واقعی خود می رسد و اگر قیمت سهمی کمتر از ارزش ذاتی یا NAV باشد این تصمیم کمک می کند که خودش را بازیابی کند. یوسف امین داور کارشناس و فعال بازار سرمایه از تاثیر مثبت کاهش حجم مبنا در بازار سرمایه خبر داده و گفت: « با کاهش حجم مبنا سهمی که پیش از این حجم مبنای بالایی داشت و به سختی تغییر قیمت می داد به راحتی افزایش و کاهش قیمت خواهد داشت.» به گفته امین داور تغییر در حجم مبنا در کوتاه مدت تاثیر زیادی در بازار سرمایه نخواهد داشت. تا مدتی مردم و سهامداران در حال آزمایش این روند جدید در بازار سرمایه هستند و پس از مدتی اعتماد ها جلب خواهد شد.» وی با اشاره به درستی اتخاذ چنین تصمیمی در این مقطع زمانی توسط مدیران بازار سرمایه اظهار داشت: « کاهش حجم مبنا در بلند مدت نقد شوندگی بازار را بیشتر کرده و بازار زودتر به تعادل میرسد. » به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، وی افزود: «سهم های بزرگی که حجم مبنای بالایی داشتند حرکت و سرعت نقل و انتقال کمی داشتند که با این مصوبه این سهم ها نیز با سرعت بیشتری منتقل می شوند.» امین داور ضمن اشاره به نوسانات شاخص در روزهای پایانی سال گفت: «در 26 روز باقیمانده تا پایان سال در صورتی که مسئله سیاسی جدیدی رخ ندهد شاهد یک افزایش کوچک در شاخص خواهیم بود وپیش بینی می شود تک سهم ها مورد اقبال واقع شوند.»

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حتما" منتظر رشد بورس در پایان سال 1399 بعد از تخلیهء حباب 40000 تایی باشید. با شیب ملایم....

  • فرشاد کاظمی
   ۰ ۰

   شیب ملایم 75 درجه که پس از گرفتن یارانه توسط مردم مطرح شد ، شیب ملایم 75 درجه.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آفرین جواب دندان شکنی بود

  • ناشناس
   ۰ ۰

   یادمه سه چهارماه پیش یکی ازهمین باصطلاح کارشناسان بازارشناس اقتصاددان پیش بینی کرده بودبورس تاپایان سال ۹۳حداقل ۶۵درصدسود وبازدهی مثبت خواهدداشت اگربگردید حتما این مقاله راخواهیدیافت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خداوکیلی خیلی رومیخوادبعدازسقوط ممتد ۱۳ماهه بورس بازهم صحبت ازمثبت شدن روند دردوسه هفته پایانی سال میکنند اگرشاخص تانیمه فروردین ۹۴به ۴۵هزارواحدنرسه من اسمموعوض میکنم میذارم شاخص !!!