{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

رئیس کل اسبق بانک مرکزی می‌گوید: دولت محمود احمدی‌نژاد درباره عدم پذیرش اصول و مبنای اقتصاد در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌هایش استدلال‌هایی را بیان می‌کرد که نشان می‌داد توجه به این موارد را نادیده نمی‌گیرد.

طهماسب مظاهری می‌گوید: در یک سال اخیر شاهد بودیم دولت آقای روحانی برخلاف رویه دولت گذشته، قبول کرد تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی بر مبنای اصول علمی اقتصاد پایه‌گذاری شود، چراکه در دولت قبلی توجه به این مسأله نفی شده بود. وی در یادداشتی برای هفته‌نامه تجارت فردا به خاطره‌ای در آن دوره که رئیس کل بانک مرکزی در دولت محمود احمدی‌نژاد بود اشاره و عنوان می‌کند: خاطرم هست، در دولت آقای احمدی‌نژاد وقتی بحث وارداتی بودن مبنای اصول علمی اقتصاد را مطرح می‌کردند من به ایشان گفتم "آیا نیوتن که یک فرد غربی بود و نیروی جاذبه را کشف کرد می‌توان گفت نیروی جاذبه مقوله وارداتی است و آن را نفی کنیم؟" او ادامه می‌دهد: به آقای احمدی‌نژاد تاکید کردم که نیروی جاذبه جزو ذات و فطرت طبیعت است و توسط انسان کشف شده است. فرقی ندارد کاشف آن اهل غرب یا شرق باشد همان‌طور که دانشمندان ایرانی برخی از پدیده‌ها را کشف کردند. تاکید داشتم این مقولات فطرت و ذات طبیعت است و نمی‌توان پدیده‌های طبیعی را دسته‌بندی کرد و گفت غربی و شرقی هستند. اقتصاد نیز علمی برخاسته از طبیعت است و نمی‌توان آن را خارج از ذات و فطرت طبیعت قلمداد کرد. مظاهری تاکید دارد که در آن مقطع دولت درباره عدم پذیرش اصول و مبنای اقتصاد در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌هایش استدلال‌هایی را بیان می‌کرد که نشان می‌داد توجه به این موارد را نادیده نمی‌گیرد، بلکه آنها را نفی می‌کند. وی بیان می‌کند: آن دولت اعتقاد داشت مباحث و اصول قوانین اقتصادی از غرب و شرق وامدار بوده و چون مقوله وارداتی است از آنها اجتناب کرد یا با احتیاط از این مباحث بهره گرفت. این تصور وجود داشت که ممکن است اصول اقتصادی وارداتی به کشور صدمه بزند. در حالی که صاحب‌نظران اقتصادی اعتقاد داشتند پرهیز از استفاده اصول علمی اقتصاد آسیب‌رسان است. مظاهری یادآور می‌شود: اهمیت این مقوله در این نکته نهفته شده است که بدانید اصول علمی اقتصاد قوانین فطری و ذاتی حاکم بر نظام طبیعت است. به طور مثال، هر فردی در جامعه علاوه بر آنکه به دنبال منافع و کام‌جویی‌اش است به تناسب آن نیز تمایل دارد به همنوعان خود کمک و مساعدت کند. اصول علمی اقتصاد نیز بر همین اصل تاکید دارد. اما جالب است که در گذشته به بهانه وارداتی بودن بر نظریه‌ها و اصول علم اقتصاد خط بطلان کشیده شد. رئیس کل بانک مرکزی دولت هشتم می‌گوید: خوشبختانه در دولت یازدهم تحولی در این زمینه رخ داد و مبنای اصول علمی اقتصاد به عنوان چارچوب‌های سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت پذیرفته شد. مظاهری با تاکید بر اینکه این مسأله بزرگ‌ترین تحول اقتصادی در دولت آقای روحانی محسوب می‌شود که تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌های خود را با توجه به مبانی فطری و ذاتی (اصول علمی اقتصاد) انجام می‌دهد، ابراز امیدواری کرد: این روند در طول فعالیت دولت فعلی ادامه یابد تا آثار مثبت آن بیشتر نمایان شود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ۱۸بانک و ۴۲میلیارددلار بی‌حساب‌وکتاب
  بخش دیگری از اظهارات یوسفیان‌ملا به موضوع به انتقاد از بانک‌ها مربوط بود. وی در این مورد گفت: « به فرض مثال ۱۸بانک دولتی و خصوصی ۴۲میلیارددلار پول گرفته‌اند و حساب‌و‌کتاب هم ندارند، ‌به‌هرحال پول خارج می‌شود ولو اینکه خلاف قانون هم باشد که هست.»

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقتصاد یک علم است و باید از آن استفاده کرد . اما نه طبیعی است نه فطری

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری