{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 57461

در معاملات امروز بورس تهران روند نزولی بورس که به آرامی در حال حرکت بود، شدت گرفت و شاخص بورس تهران با افت بیش از ۳۰۰ واحدی مواجه شد.

در معاملات دومین روز هفته، روند نزولی و آرام بورس شدید شد و شاخص کل بورس تهران به پیمودن مدار نزولی خود شدت داد به طوری که در پایان معاملات امروز دماسنج بازار سرمایه با افت 338 واحدی مواجه شد و به نیمه 73 هزار واحدی رسید. در بازار امروز قیمت اکثر سهام شرکتها قرمز شده و شرکتهای فولاد، تاپیکو، گل گهر، ملی مس، سایپا، هلدینگ خلیج فارس، صندوق بازنشستگی، مخابرات، نفت و گاز پارسیان و توسعه معادن و فلزات بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص بورس گذاشتند و تنها شرکت مپنا تاثیر مثبت 5 واحدی در شاخص بورس گذاشت. امروز همچنین صنعت فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، استخراج کانه های فلزی و خودرو بیشترین تاثیر منفی را در شاخص بورس گذاشتند. در بازار امروز و با تشدید شدن روند نزولی قیمت‌ها ،حقیقی ها نسبت به فروش سهام خود اقدام کردند و از صنایعی همچون بانکها، محصولات شیمیایی و خدمات فنی و مهندسی خارج شدند.به بیان دیگر در معاملات امروز سهامداران حقیقی 277 هزار و 753 میلیون سهم خریداری کرده و در مقابل 310 هزار و 125 میلیون سهم فروختند. در مجموع در بازار منفی امروز بیش از 615 میلیون سهم به ارزش 188 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه تا سطح 333 هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در رابطه با آینده بورس مهدی تقوی،استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی به بررسی علل کاهش شاخص بورس و اوضاع نابسامان بازار سرمایه پرداخته است:
  در دورانی شاهد بودیم که شاخص بورس به شدت بالا رفت و قله های فراوانی را فتح کرد. اما چندی است شاهد هستیم که بازار سرمایه از رونق افتاده است و هر روز شاهد افت شاخص بورس هستیم. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

  پاسخ اولیه من به سئوال این است که علت اوضاع بد بازار سرمایه، اقتصاد ویران ایران است. اگر دقت کنید می بینید که امروزه بسیاری از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی درگیر مشکلات اقتصادی و سوء مدیریت ها هستند. به عنوان مثال اگر سود دهی شرکت ها را با قبل از هدفمندی یارانه ها مقایسه کنید؛ متوجه می شوید که سود دهی این شرکت ها نسبت به قبل بسیار پایین امده است. کاهش سود شرکت ها به این دلیل است که مردم به خاطر تورم و هدفمندی یارانه، فقیرتر شده اند. هدفمندی یارانه ها بی کاری ایجاد کرده است و باعث شده است که مردم کمتر بتوانند خرید کنند؛ بنابراین سود دهی تولید کنندگان کم شده است. از آن طرف هزینه های تولید نیز با تورم بالا رفته است.

  افزایش قیمت دلار نیز باعث شد که کارخانه های وابسته به محصولات خارجی که ماشین آلات و قطعات را از خارج می خرند، هزینه تولیدشان نسبت به دیگر تولیدگنندگان بیشتر افزایش پیدا کند. درواقع تورم بالا هم سطح تولید را پایین می اورد هم بیکاری را زیاد می کند. بنابراین این کاهش تقاضا برای سهام در بورس باعث شد شاخص به این شدت افت کند. البته در چند روز قبل کمی شاخص بالا رفته است که این هم بعید است ادامه داشته باشد. با توجه به این مشکلات بنگاه ها نمی توانند سود خوبی پخش کنند و حتی بعضی از انها زیان می کنند. بنابراین مشتری سهام نمی خرد چون ضرر می کند. پول جایی می رود که سود دهی بالاتر و تضمین شده باشد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بزودی با کاهش شدید سودهای بانکی ، کمی اوضاع بورس بهتر خواهد شد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   به همین خیال باش هه هه!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دوستان چنانچه به سایت .... که سایت تخصصی مسکن است مراجعه کنید به نمودار روند قیمت مسکن ازسال 89 تا 93 دست خواهید یافت که برخلاف تبلیغات گسترده وشبانه روزی که سعی در القاء کاهش یا ثبات قیمتها دارند ، روند قیمتها در 5 ماه اول سال 93صعودی بوده و انتظارمیرود با افزایش میزان وام خرید که بزودی ابلاغ خواهدشد این روند با شیب تندتری تداوم یابد (توضیح اینکه اطلاعات زیر شامل میانگین قیمت یک متر آپارتمان نوساز در تهران است):
  فروردین 5.59 میلیون تومان
  اردیبهشت 5.64
  خرداد 5.85
  تیر 6.20
  مرداد 6.32

  برای روشن شدن اذهان ، اطلاع رسانی در این خصوص بصورت ماهانه ادامه خواهد داشت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دوست عزیز شناسه : 144940آ قای بدون نام، ظاهرا شما با این استاد دانشگاه آقای تقوی مشکل داری چون شما هر روز این مصاحبه ی را که مربوط به 20 روز پیش هست هر روز در تمام خبرها و سایت های اقتصادی مسکن و بورس قرار می دهی خواهشا دیگه آنقدر تابلو این مصاحبه را قرار نده.