{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 57416

نَه۷۲درصدی مردم به برنامه آخوندی

وزیر راه و شهرسازی با تشریح جزئیات برنامه دولت برای پرداخت تسهیلات خرید مسکن گفت: در قالب طرح وزارت راه حدود ۸۰ میلیون تومان تسهیلات به خانه‌ اولی‌ها پرداخت می‌شود و این افراد نیز باید حدود ۷۰ میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند.

عباس آخوندی شب گذشته در برنامه نگاه یک با تشریح برنامه‌های دولت در بخش مسکن اظهار کرد: شاخص دسترسی به مسکن در ایران خوب نیست و متوسط آن حدود 12 سال است به عبارت دیگر باید یک خانوار 12 سال درآمد خود را هزینه کند تا بتواند یک واحد مسکونی را خریداری کند. این شاخص در بسیاری از کشورها 3 تا 5 سال است.

وی با بیان اینکه با تسهیلات بانکی چیزی حدود 40 درصد از درآمد خانوار باید به مسکن اختصاص یابد، گفت: سهم مسکن در سبد هزینه خانوار در دهک‌های کم‌درآمد نباید بیشتر از 40 درصد باشد چرا که در این صورت از سایر هزینه‌ها زده می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا با دریافت مالیات بر عایدی سرمایه و خانه‌های خالی مخالف هستید گفت: وقتی کشور تورم 20 تا 30 درصدی دارد اخذ مالیات منجر به کاهش تولید می‌شود چون انگیزه ورود سرمایه به بخش ساخت را کاهش می‌دهد. وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه برای خروج از رکود باید قشر متوسط جامعه را توانمند کنیم در رابطه با برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه مسکن گفت: بر اساس برنامه ما باید 50 درصد ارزش خانوار از طریق تسهیلات تأمین شود که در این راستا باید حدود 80 میلیون تومان تسهیلات خرید به اقشار متوسط جامعه پرداخت شود.

آخوندی با بیان اینکه میانگین قیمت مسکن در بافت‌های قدیمی تهران 2.5 تا 3 میلیون تومان است گفت: هدف ما خانه‌دار کردن زوج‌های جوان است. این افراد باید 20 میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند و حدود 40 تا 50 میلیون تومان دیگر را نیز تأمین کنند تا به همراه تسهیلات 80 میلیون تومانی بتوانند قدرت خرید را در بازار به دست آورند.

در برنامه دیشب نگاه یک سوال کدام راه را برای حل مشکل بخش مسکن موثر می‌دانید، مطرح شد که در پایان برنامه 27.3 درصد مردم در پاسخ به سوال برنامه نگاه یک گزینه افزایش وام مسکن، 26.8 گزینه افزایش تولید مسکن به روش انبوه و 45.9 درصد به کنترل و نظارت بر بازار مسکن رأی دادند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که تامین مسکن از طریق پس‌اندازهای آینده در اکثر کشورها تجربه شده است، بیان کرد: اگر این‌گونه نشود سفته‌بازی در بازار مسکن به‌وجود می‌آید. آخوندی با بیان این‌که قیمت مسکن و زمین متاثر از تقاضاست، اظهار کرد: مشکل تقاضای مسکن در چند کلانشهر کشور متمرکز است و در بقیه شهرها تقاضا کمتر است. خیلی مهم است که خدمات و اشتغال را چگونه در سرزمین توزیع کنیم، اگر نتوانیم خدمات و اشتغال را توزیع کنیم قیمت‌ها هیچوقت کنترل نمی‌شود.

وی با اشاره به این‌که در شهرها باید از اندوخته زمین استفاده شود، گفت: دو برنامه نوسازی بافت‌های فرسوده و توزیع جمعیت را داریم بعلاوه این‌که در شهرهای جدید توسعه منفصل را ایجاد خواهیم کرد.‬

اخذ مالیات در بخش مسکن هیچ مشکلی را حل نمی‌کند

وی با اشاره به برنامه راه اندازی صندوق‌های پس انداز مسکن از پرداخت تسهیلات بیشتر و ارزان‌قیمت برای نوسازی بافت‌های فرسوده خبر داد و افزود:‌ برای کسب سود بادآورده در بازار مسکن باید تورم یک رقمی باشد، در حالی که تورم هم‌اکنون دو رقمی است. این روزها که تورم دو رقمی است نباید با یک سری اقدامات (مالیات بر عایدی سرمایه و خانه‌های خالی) ساخت و ساز را کاهش دهیم. کنترل‌های اینچنینی (اخذ مالیات) هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در جاهایی که تورم پایین است برای خانه‌های دوم و سوم مالیات‌ 2، سه و چهار درصدی دریافت می‌شود. نمی‌توانیم این قاعده را برای کشور اجرا کنیم و اخذ مالیات بازار سرمایه‌گذاری را تهدید می‌کند.

آخوندی در خصوص ورود بانک‌ها به بخش مسکن گفت: بانک‌ها واسطه مالی هستند و نباید در مستغلات حضور داشته باشند. یکی از مشکلات سیستم بانکداری بانک‌ها تبدیل به بنگاهداران بزرگی شده‌اند.

وی با بیان این‌که آمار شفافی از سهم بانک‌ها در سوداگری بازار مسکن ندارم، بیان کرد: در خیابان که راه بروید اکثر ساختمان متعلق به بانک‌هاست، بسیاری از شرکت‌های بزرگ در فولاد، پتروشیمی، ساختمان متعلق به بانک‌هاست.‬

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این‌که بر اساس آمار بانک مرکزی در سال 92 حدود 236 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها پرداخت شده است، تصریح کرد:‌از این میزان 120 هزار میلیارد تومان تجدید قراردادهای نقدینگی در گردش بوده و حدود 115 هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات پرداخت شده است. از این رقم سهم بخش مسکن حدود 12 درصد یعنی 13 هزار میلیارد تومان بوده است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که باید بانک‌ها 60 تا 70 هزار میلیارد تومان در بخش مسکن به مردم تسهیلات پرداخت کنند، اظهار کرد: برای آن‌که بتوانیم به اهداف برنامه‌ها برسیم باید 25 درصد تسهیلات به بخش مسکن اختصاص یابد.

آخوندی در ادامه با بیان این‌که با تقویت طرف عرضه کاملا موافق هستیم، گفت: باید طرف تقاضا را نیز حمایت کنیم تا با افزایش قدرت خرید وارد بازار شوند. صندوق‌های پس‌انداز که در دنیا بسیار رایج است اقتصاد خانوار و اقتصاد کلان را نظم می‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که صندوق‌های پس‌انداز مسکن بین عرضه و تعادل تعادل ایجاد می‌کند، افزود: بخش اعظم منابع مورد نیاز این صندوق‌ها از اندوخته‌های مردم تامین می‌شود و دولت کسری منابع صندوق‌های پس‌انداز مسکن را تامین می‌کند.

وی با بیان این‌که در قالب طرح وزارت راه و شهرسازی 50 درصد ارزش یک واحد مسکونی تسهیلات به زوج‌های جوان پرداخت خواهد شد، خاطرنشان کرد:‌ با این میزان تسهیلات زوج‌های جوان می‌توانند در شهرهای بزرگ یک واحد مسکونی 75 متری را خریداری کنند. به عنوان مثال با توجه به این‌که در بافت‌های قدیمی تهران قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 2.5 تا 3 میلیون تومان است بنابراین قیمت یک خانه حدود 200 میلیون تومان خواهد بود.‬

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ دولت در نظر دارد 80 میلیون تومان تسهیلات خرید در ازای 20 میلیون تومان پس‌انداز متقاضیان پرداخت کند. متقاضی نیز باید حدود 40 تا 50 میلیون تومان را تامین کند. آخوندی گفت: در قالب طرح دولت سالانه 300 هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به اقشار متوسط جامعه پرداخت می‌شود و در مجموع طی 5 سال 1.5 میلیون فقره تسهیلات پرداخت خواهد شد. وی در پاسخ به سئوال مجری برنامه که آیا زوج‌های جوان می‌توانند این مبالغ را تامین کنند، گفت: بله، آنها می‌توانند از پدر، مادر و برادر در این زمینه کمک بگیرند! تاریخ صندوق‌های پس‌انداز می‌گوید مردم با این روش می‌توانند خانه‌دار شوند. در آن زمان بیش از سه میلیون خانوار حساب باز کردند و از این روش استفاده کردند.‬

وی در ادامه به سبک و سیاق همیشگی به انتقاد از طرح مسکن مهر پرداخت و در پاسخ به سئوالی در خصوص به صفر رسیدن قیمت زمین گفت: در این زمینه خیلی بحث شده است نمی‌دانم، فکر نمی‌کنم. در طرح مسکن مهر 50 هزار میلیارد تومان تزریق شد آیا قیمت زمین به صفر رسید. وی همچنین در واکنش به برخی انتقادات به طرح پرداخت تسهیلات خرید و آثار تورمی آن در بازار مسکن،‌ افزود: در پاسخ به دوستانی که انتقاد می‌کنند باید بگویم که همزمان عرضه و تقاضا را تحریک می‌کنیم، مهم این است که عرضه و تقاضا متناسب باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که اگر تقاضا تنظیم نشود لوکس‌سازی و سفته‌بازی در بازار مسکن به‌وجود می‌آید، اظهار کرد:‌ لازم است بازار رهن بزرگی داشته باشیم تا در قالب آن متقاضی تسهیلات بگیرد و خانه خود را در رهن بانک بگذارد.

آخوندی با تاکید بر این‌که برای فعال شدن بخش مسکن باید از قشر متوسط جامعه شروع کنیم به جدیدترین وضعیت طرح مسکن مهر اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی پروژه‌های این طرح 82 درصد است و هم‌اکنون 144 هزار واحد آماده افتتاح است که طی هفته‌های اخیر واگذار می‌شود.‬ ‫وی با بیان این‌که بخش اعظم مسکن مهر در سال 93 تمام می‌شود، خاطرنشان کرد:‌تامین زیرساخت‌ واحدهای مسکن مهر ممکن است 2 تا 3 دولت را درگیر کند. به شدت تلاش می‌کنیم تاسیسات زیربنایی و روبنایی را از نظر حداقلی تامین کنیم.

وی با تاکید بر این‌که گرفتاری‌های مسکن مهر خیلی زیاد است، تصریح کرد: برای افزایش کیفیت مسکن مهر فکر می‌کنم.‬

ارسال نظر

 • فرشاد
  ۰ ۰

  دوستان چنانچه به سایت .... که سایت تخصصی مسکن است مراجعه کنید به نمودار روند قیمت مسکن ازسال 89 تا 93 دست خواهید یافت که برخلاف تبلیغات گسترده وشبانه روزی که سعی در القاء کاهش یا ثبات قیمتها دارند ، روند قیمتها در 5 ماه اول سال 93صعودی بوده و انتظارمیرود با افزایش میزان وام خرید که بزودی ابلاغ خواهدشد این روند با شیب تندتری تداوم یابد (توضیح اینکه اطلاعات زیر شامل میانگین قیمت یک متر آپارتمان نوساز در تهران است):
  فروردین 5.59 میلیون تومان
  اردیبهشت 5.64
  خرداد 5.85
  تیر 6.20
  مرداد 6.32

  برای روشن شدن اذهان ، اطلاع رسانی در این خصوص بصورت ماهانه ادامه خواهد داشت

  • ناشناس 1000
   ۰ ۰

   آنهایی که دیر باور بودند و تجربه دو دهه را برای افزایش قیمت مسکن مثال می زدند وقت آن رسیده است که بفهمند مسکن هم رفت کنار بورس و طلا و ارز و سکه . امیدوارم بفهمند و دل خوش ندارند به این وعده های دولت بی پول و فرو رفته در باتلاق رکود و تورم اقتصادی . تنها راه رهایی مسکن کاهش سود سازندگان و جستجوی سود در ساخت بیشتر است (افزایش بهره وری)

  • ناشناس
   ۰ ۰

   الکی زور نزن.
   "عباس آخوندی شب گذشته در برنامه نگاه یک با تشریح برنامه‌های دولت در بخش مسکن اظهار کرد: شاخص دسترسی به مسکن در ایران خوب نیست و متوسط آن حدود 12 سال است به عبارت دیگر باید یک خانوار 12 سال درآمد خود را هزینه کند تا بتواند یک واحد مسکونی را خریداری کند. این شاخص در بسیاری از کشورها 3 تا 5 سال است."
   خدایی متوسط درآمد حدود 1.5 درماهه هیچی هم نخوره میشه سالی 18 میلیون . ضربدر 12 سال کن میشه 216 با این چی میشه خرید؟. نه میخوام ببینم واقعا 12 ساله؟!
   واقعا که...!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   شرایط سال های 87 و 88 دوباره داره تکرار میشه.(افت قیمت با شیب ملایم)
   بعد از رشد طوفانی و جهشی قیمت ها در سال 86 و دو سال رشد ملایم قیمت مسکن مخصوصا در سال 91 طی دو ماه اخیر در تیر ماه و مرداد ماه 93 حدود 5 تا 8 درصد افت قیمت محسوس آپارتمان در شهر های بزرگ داشتیم.
   رکود مطلق در حوزه خرید و فروش ملک و آپارتمان و افت قیمت به صورت جزیی و ملایم.
   امشب هم که آخوندی اجرای پرداخت تسهیلات از طریق ایجاد صندوق های پس انداز مسکن رو سال آینده اعلام کرد.(سال 94 و اون هم بعد از مهار کامل تورم و ایجاد منابع لازم)
   منتظر افت بیشتر قیمت ها باشید.به نظر 5 تا 8 درصد دیگه جا داشته باشیم واسه افت قیمت ها با توجه به نزدیکی بازگشایی مدارس و فصل سرما و مهم تر از همه نبود نقدینگی و قدرت خرید قشر متوسط.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ای نادان برای روشن شدن و از رکود در امدن مغزت یه فکری بکن نه اذهان عموم

  • ناشناس
   ۰ ۰

   در رابطه با آینده بورس مهدی تقوی،استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی به بررسی علل کاهش شاخص بورس و اوضاع نابسامان بازار سرمایه پرداخته است:
   در دورانی شاهد بودیم که شاخص بورس به شدت بالا رفت و قله های فراوانی را فتح کرد. اما چندی است شاهد هستیم که بازار سرمایه از رونق افتاده است و هر روز شاهد افت شاخص بورس هستیم. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

   پاسخ اولیه من به سئوال این است که علت اوضاع بد بازار سرمایه، اقتصاد ویران ایران است. اگر دقت کنید می بینید که امروزه بسیاری از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی درگیر مشکلات اقتصادی و سوء مدیریت ها هستند. به عنوان مثال اگر سود دهی شرکت ها را با قبل از هدفمندی یارانه ها مقایسه کنید؛ متوجه می شوید که سود دهی این شرکت ها نسبت به قبل بسیار پایین امده است. کاهش سود شرکت ها به این دلیل است که مردم به خاطر تورم و هدفمندی یارانه، فقیرتر شده اند. هدفمندی یارانه ها بی کاری ایجاد کرده است و باعث شده است که مردم کمتر بتوانند خرید کنند؛ بنابراین سود دهی تولید کنندگان کم شده است. از آن طرف هزینه های تولید نیز با تورم بالا رفته است.

   افزایش قیمت دلار نیز باعث شد که کارخانه های وابسته به محصولات خارجی که ماشین آلات و قطعات را از خارج می خرند، هزینه تولیدشان نسبت به دیگر تولیدگنندگان بیشتر افزایش پیدا کند. درواقع تورم بالا هم سطح تولید را پایین می اورد هم بیکاری را زیاد می کند. بنابراین این کاهش تقاضا برای سهام در بورس باعث شد شاخص به این شدت افت کند. البته در چند روز قبل کمی شاخص بالا رفته است که این هم بعید است ادامه داشته باشد. با توجه به این مشکلات بنگاه ها نمی توانند سود خوبی پخش کنند و حتی بعضی از انها زیان می کنند. بنابراین مشتری سهام نمی خرد چون ضرر می کند. پول جایی می رود که سود دهی بالاتر و تضمین شده باشد

  • bf
   ۰ ۰

   با سلام
   در ارتباظ با اولین نظر که با آمار سایت خرید و فروش مسکن صحبت کردن.....
   نکته قابل عرض اینکه رکودی که در بازار مسکن ازش صحبت میشه بیشتر در مورد این هست که افزایش مسکن با نرخ تورم پیش نمیره و سرمایه گذاری و دلالی مسکن راکد شده به این معنی که اگر پولتونو در حساب بانکی مدت دار بزارین در مقایسه با وضعیت کنونی مسکن به مراتب سود بیشتری خواهید کرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شمارش معکوس برای انفجارقیمتها در بازار مسکن !!!! آنها که فریب تبلیغات شبانه روزی و البته دروغین کاهش یا عدم افزایش قیمت مسکن را خوردند برای جلوگیری از ضرر بیشتر خریدشان را انجام دهند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سرمو درد آوردی چی چرت وپرت میگی آخه؟؟ تو عالم هپروتی؟ قیمتها خیلی وقته منفجر شده وپایین اومده تو خبر دار نشدی .......

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این بابا طرفدار مصرف کننده است با سازنده؟متاسفم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ساخت و ساز را مختل نکنید.... .مالیات جواب نمیدهد.....یک مدیر با طناب (یا ) به چاه نمیرود .هم مالیات هم وام .چرا بعضی ها به طرف دلالهای بساز و بفروش غش کرده اند.خدایا خودت به فریاد این مردم برس

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دوست عزیز شما این وسط چه کاره ای؟
   دلال بورسی
   دلال مسکنی؟

  • ناشناس
   ۰ ۰

   من راضی به ضرر کسی نیستم نه بساز بفروش نه بورس همه ی اقتصاد باید باهم بالا بیاد.من مالکم یک اپارتمان هستم حالا هی ملک من بره بالا این به نفع من است ؟؟؟خیر اگر بخواهم تبدیل به احسن کنم پول بیشتری باید هزینه کنم.نفع ما تعادل در اقتصاد است.

 • ramin
  ۰ ۰

  خوب از کی وام میدید ؟ این ها هم همش حرف مثل بقیه حرفاتون ؟
  خونه نداشتن واقعا درد بزرگیه خدا همه رو از مستاجری نجات بده ما که کمرمون خورد شد تو این همه سال اثاث کشی

  • علی
   ۰ ۰

   امان از وقتی که وزیر به اندازه ی پنج کلاس ابتدایی هم سواد نداشته باشد!!!
   آخه یه زوج جوان چطوری، از کجا 70،60 میلیون پول رو بیاره؟؟؟
   حقوق یه فوق لیسانس بعد 18 سال درس خوندن توی این مملکت زیر یک میلیون تومانه!!!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بدبخت شدی جناب Tehran Business School

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخوندی با بیان اینکه میانگین قیمت مسکن در بافت‌های قدیمی تهران 2.5 تا 3 میلیون تومان است گفت: هدف ما خانه‌دار کردن زوج‌های جوان است. این افراد باید 20 میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند و حدود 40 تا 50 میلیون تومان دیگر را نیز تأمین کنند تا به همراه تسهیلات 80 میلیون تومانی بتوانند قدرت خرید را در بازار به دست آورند.

  موچکریم آخوندی کلی خندوندی ما را ... راست میگه زوجهای جوان طلا جواهراتشون با پول پس انداز و رهن خونشون که میشه حول و حوش 20 ملیون (شاید بیشتر شایدم کمتر بشه) یه 50 ملیونم برن کلیه هاشونو بفروشن بعد بیان صف وام بشینن . اگه قبول کردیم تازه میتونن خونه بخرن و کل جوونیشونو بزارن قسط بدن...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخوندی با بیان اینکه میانگین قیمت مسکن در بافت‌های قدیمی تهران 2.5 تا 3 میلیون تومان است گفت: هدف ما خانه‌دار کردن زوج‌های جوان است. این افراد باید 20 میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند و حدود 40 تا 50 میلیون تومان دیگر را نیز تأمین کنند تا به همراه تسهیلات 80 میلیون تومانی بتوانند قدرت خرید را در بازار به دست آورند.

  ماهم وزیر داریم . اسفند دونه دونه ... اسفند سی و سه دونه ... بترکه چشم حسود ...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  معنی این جمله یعنی چه ؟آخوندی با بیان اینکه میانگین قیمت مسکن در بافت‌های قدیمی تهران 2.5 تا 3 میلیون تومان است گفت: هدف ما خانه‌دار کردن زوج‌های جوان است. این افراد باید 20 میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند و حدود 40 تا 50 میلیون تومان دیگر را نیز تأمین کنند تا به همراه تسهیلات 80 میلیون تومانی بتوانند قدرت خرید را در بازار به دست آورند.
  آقای وزیر : 40تا50میلیون دیگرروچطورتامین کنند؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فعلا" که همه فروشنده هستند بدون خریدار

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وام 80 مشکلات رو حل میکنه انشالله...خوشحال شدم به علی

  • ناشناس
   ۰ ۰

   حل نمیکنه. فقط دوباره قیمتها رو بالا میبره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پشتیبان بساز بفروشها وضد مردم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عمرا قیمت بالا بره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خبر همشهری: بانک مرکزی امریکا دو بانک خود را 16 میلیارد دلار جریمه کرد بخاطر اینکه در دوران رکود 10 ساله مردم را تشویق به دریافت وام میکردند و با افت مسکن و مشکلات پرداخت قسط کلاهی بزرگ بر سر مصرف کننده گذاشتن .فکر میکنم این اتفاق هم دارد اینجا رخ میدهد.
  این آقایون مواظب باشند فردا باید جوابگوی نظرات کارشناسی خود باشند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگر من وزیر مسکن بودم طرح خرید مسکن رو از کشور فرانسه کپی و اجرا میکردم در این طرح هر شخصی مسکنی میخره تا 4 سال نمیتواند بفروشد و فقط مجاز خواهد بود اجاره بده با اجرای این طرح هم اجراه میاد پایین هم قیمت مسکن.یا طرح کشور USA رو اجاره می کردم که 95 درصد وام خرید به first buyer پرداخت کنند یعنی حمایت 95 درصد جهت خرید برای کسی که اولین خردید رو انجام میدهد اونموقع به کارخونه دار و سرمایه دارو کاسب و... بهش وام خردید تعلق نمیگیره قیمت ها اینجوری حبابی بالا نمیره.

  • خریدار
   ۰ ۰

   کی گفته فرانسه اینطوری؟ دروغه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پیک بعدی قیمت مسکن در سال 97 می باشد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مسکن دیگه جهشی نداره به چند دلیل مهم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخوندی استیضاح.استیضاح

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من نمی دانم وزرای دولت چرا محکم و صریح صحبت نمی کنند اکثریت مردم ایران با حرفهای دوپهلو مردد می شوند و حتی اگر نیت وزیر خوب هم باشد آنها برداشت بد می کنند نمونه اش در مورد قیمت خودرو است همین طور در مورد مسکن منظورم این است که وزیر مسکن با نیت خوبی صحبت می کنند اما مردمی که به دنبال خانه هستند ممکن است متوجه منظور وزیر نشوند مثلا اگر وزیر بگوید ما تورم را تا پایان 94 به 5 درصد می رسانیم و همه دولت این خرق را بزندسازنده و خریدار و سفته باز زوذتر تصمیم می گیرند و فعالیتهای اقتصادی شتاب پیدا می کند و الا در عیر این صورت سفته باز خانه اش را خالی نگه می دارد و مستاجر هم بدون خانه می ماند

 • خطاب به اقای اخوندی وزیر محترم
  ۰ ۰

  باسلام من یک فرد بیسواد هستم عوض اینکه وام مسکن را زیاد کنی وجیب یه مشت کلاش وار خدابیخبر را پر کنید سعی کنید قیمت مسکن را که به همت وکمک همکارانتان در دولت قبلی سربه فلک کشیده را پایین بیارید وبا دادن وام وافزایش آن به فاجعه کمک نکنید ومردم بیسر پناه را بیش ازاین بیچاره نکید بگذارید مسکن با نخردی مردم راه اصلی خود که همان افت قیمت ورکود نخریدن مردم است طی کند بلکه انها وبزرگانی که دستی شیطانی در این کار دارند ادب شوند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دوستان مسکن یک کالای گرونیه و این واقعیته... به نظر شما آقای وزیر باید چی بگه که شما راضی بشید؟! به نظرتون بازار مسکن میتونه از اینی که هست راکدتر بشه؟ با این رکود قیمت مسکن اومده پایین؟ به نظرتون قیمت مسکن میتونه از اینی که هست پایینتر بیاد؟ انتقاد کردن راحته ولی راهکار کو؟!
  با کاهش تورم ناشی از رکود اگه بزودی سود سپرده های بانکی بیاد پایین شاهد رونق در بازار مسکن و به احتمال زیاد شاهد بالا رفتن قیمت مسکن خواهید بود.
  درسته شاید برخی زوجهای جوان 70 ملیون نداشته باشند ولی راهکاری که وزیر دادند برای اونایی هست که این پولو دارند. مسکن کالایی هست که برای خرید آن به پول نسبتا" بیشتری نیاز داریم.
  اگه همین وام 80 ملیونی را هم ندند اونایی که 70 ملیون را هم دارند نمیتوانن خانه دار شوند. پس راه بدی نیست.
  نمیشه که کل قیمت خانه را به بعضیا وام بدند.

 • حسن
  ۰ ۰

  بلاخره دولت بیاد بگه توی 12 یا 20 سال آینده چه اتفاقی قراره توی مملکت بیافته !!!
  ما با تورم فعلی وام بگیریم یا قول کاهش تورم و رشد اقتصادی دولت رو باور کنیم ؟؟؟
  ضمنا تقویم دولت درست میزون شده با 2 سال دیگه و انتخابات و.....!
  شما خواب وام 80 تومنی رو تا 2 سال دیگه هم نمی بینی!
  به خدا خوشونم نمیدونن چی میگن و چیکار میخوان بکنن و کلا گیج ج ج ج